Ekonomika
Nauda

Ierobežo banku likvidatoru atlīdzību4

Foto – Ieva Lūka/LETA

Papildināts viss teksts

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Kredītiestāžu likuma grozījumus, lai ierobežotu banku likvidatoru vai maksātnespējas procesa administratoru atlīdzību.

Saeima atbalstīja “Vienotības” ierosinājumu noteikt, ka likvidatora un viņa palīga kopējās ikmēneša atlīdzības apmērs nevar pārsniegt 100 000 eiro. Sākotnēji Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā šos “Vienotības” ierosinājumus noraidīja. Tomēr Saeimas sēdē šis priekšlikums guva vairākuma parlamentāriešu atbalstu – par to balsoja 54 deputāti, pret bija pieci, bet vēl 25 – atturējās. Vēl desmit deputāti balsojumā nepiedalījās. Līdzīgi ierobežojumi noteikti arī kredītiestāžu maksātnespējas procesos.

Diskutējot par šo ierosinājumu, deputāti pauda bažas, ka tas varētu paildzināt maksātnespējas procesus. Deputāts Kārlis Seržants (ZZS) pauda bažas, vai šī norma nemudinās maksātnespējas administratorus procesu, kuru varētu paveikt īsākā laikā, “pastiept” uz vairākiem gadiem. Līdz ar to viņš mudināja deputātus atgriezties pie šīs normas, lai izveidotu pārdomātāku regulējumu.

Izmaiņas Kredītiestāžu likumā paredz samazināt likvidatora vai maksātnespējas administratora atlīdzības noteikšanai aprēķināmo bāzi. Šo bāzi plānots noteikt kā starpību starp kopējo kreditoriem izmaksājamo naudas līdzekļu apmēru un summu, kurā ietilpst naudas līdzekļi likvidējamās kredītiestādes kasē, tās noguldījumi Latvijas Bankā, brīvi pieejamie (neapgrūtinātie) naudas līdzekļi citās kredītiestādēs, līdzekļi, kas iegūti, pārdodot finanšu instrumentus, kas iekļauti tirdzniecībai regulētajā tirgū, un līdzekļi, kas iegūti, izmantojot prasījuma tiesības pret dalībvalsti vai ārvalsti.

Likvidatora atlīdzības aprēķina slieksnis sāktos no 2% par tiem likvidatora atgūtajiem, minētajā starpībā ietilpstošajiem līdzekļiem, kuru apmērs pārsniedz 30% no šīs starpības, 3% – ja līdzekļu apmērs nepārsniedz 60%, 4% – ja līdzekļu apmērs nepārsniedz 75%, 5% – ja līdzekļu apmērs pārsniedz 75%.

Šāds regulējums būtu piemērojams, ja kreditoru sapulce ar likvidatoru nav vienojusies par citu atlīdzības apmēru. Līdzīgs regulējums attiektos arī uz maksātnespējas procesa administratoru.

Grozījumus Kredītiestāžu likumā Saeima šodien izskatīja steidzamības kārtībā, uzreiz divos lasījumos. Likuma pieņemšanu atbalstīja 93 deputāti, neviens nebija pret un neviens neatturējās. Deputāts Valters Dambe (ZZS) balsojumā nepiedalījās.

Līdz šim kredītiestādes likvidācijas gadījumā, ko veic saskaņā ar tiesas lēmumu, kā arī maksātnespējas gadījumā likvidatora, viņa palīga vai maksātnespējas administratora kopējās proporcionālās atlīdzības apmērs tika noteikts no visa apmierināto kreditoru prasījuma apmēra apjoma, ņemot vērā uz likvidācijas vai maksātnespējas procesa ierosināšanas brīdi kredītiestādei brīvi pieejamo aktīvu statusu un apjomu.

Likuma izmaiņas tika rosinātas brīdī, kad arvien vairāk kļuva skaidrs, ka tiks likvidēta “ABLV Bank”, kuras likvidatoram būtu iespējams gūt miljonos mērāmus ienākumus par viegli realizējamiem aktīviem.

LA.lv