Foto – LETA

Ierobežo Krievijas kanālu visatļautību 0

Lielbritānijas mediju regulators “Ofcom” izteicis brīdinājumu Lielbritānijā licencētajiem Krievijas telekanāliem “REN TV Baltic” un “Mir Baltic” par reklāmu pārraidīšanu, mudinot Latvijas vēlētājus parakstīties par oficiālās valodas statusu piešķiršanu krievu valodai.


Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“REN TV Baltic” un “Mir Baltic” apraides tiesības Lielbritānijā piešķirtas uzņēmumam “Baltic Media Alliance Limited” (“BMA”). Latvijas Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) vērsās “Ofcom” par šajos telekanālos 2011. gada novembrī demonstrētu reklāmu, kurā skatītāji aicināti piedalīties parakstu vākšanas kampaņā par referenduma ierosināšanu oficiālās valodas statusa piešķiršanai krievu valodai Latvijā.

Videoklipā demonstrēts CVK logo, interneta vietne, skaidrojot, kā tajā jāorientējas. Videoklipā krieviski aicināts: “Apmeklē www.cvk.lv, lai atrastu tuvāko vietu, kur parakstīt petīciju par krievu valodu kā otru oficiālo valodu, un pievienot savu balsi. Tu domā, ka ietaupi savu laiku, bet tu zaudē savas tiesības runāt dzimtajā valodā. Termiņš 30. novembris!” CVK savā iesniegumā norādīja, ka “REN TV Baltic” un “Mir Baltic” demonstrētās reklāmas pārkāpj Lielbritānijas likumus, kas aizliedz demonstrēt politiskas reklāmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbildot uz “Ofcom” prasību sniegt paskaidrojumus, “BMA” norādīja, ka demonstrētie videoklipi par parakstu vākšanu Latvijā ir reklāma. Tomēr “BMA” atzina, ka videoklipus veidojusi pati kompānija un pati ievietojusi to raidlaikā, līdz ar to videoklipu nav veidojusi vai pasūtījusi kāda trešā puse.

Uz papildu regulatoru jautājumiem “BMA” sacījusi, ka videoklips par parakstu vākšanu krievu valodas statusa maiņai Latvijā uzskatāms par telekanāla pašreklāmu.

 

Taču “Ofcom” savā ziņojumā noraidīja “BMA” paskaidrojumus, secinot, ka videoklipi uzskatāmi par reklāmu, kas turklāt veidota, izmatojot CVK simboliku, lai radītu iespaidu, ka to atbalsta CVK, tādā veidā maldinot skatītājus.

 

“BMA” savos paskaidrojumos apgalvoja, ka Latvijas mediju tirgus ir “politisko spēku, galvenokārt nacionālistisku, nemitīgs cīņas lauks”, tādēļ telekanāliem “REN TV Baltic” un “Mir Baltic” esot grūti izvērst darbību Latvijā. “BMA” uzstāja, ka neatbalsta nevienu no Latvijas politiskajiem spēkiem un parakstu vākšanas kampaņas un referenduma laikā esot ievērojusi neitralitāti. Reklāmas klipus “BMA” dēvēja par “sociālu paziņojumu”. Attiecībā uz CVK simbolikas izmantošanu “BMA” apgalvoja, ka tie lietoti “tikai un vienīgi kā atsauce uz neitrālu informācijas avotu par referenduma procedūru”.

Reklāmas klipu pārraidīšanu Lielbritānijā licencētos kanālos “BMA” pamato ar to, ka “Latvijā telekanāli saskaras ar tiešu politisko spiedienu no vietējās mediju uzraudzības pārvaldes, ko lielā mērā ietekmē politiskie spēki”.

“Ofcom” savā slēdzienā norāda, ka “BMA”, demonstrējot telekanālos “REN TV Baltic” un “Mir Baltic” aicinājumus parakstīties par krievu valodas statusa maiņu Latvijā, ir pieļāvusi virkni likumpārkāpumu. Reklāmas ir “ļoti izteikti maldinošas attiecībā uz CVK lomu. Reklāmā izmantots CVK nosaukums, logo, vietnes attēli, lai radītu iespaidu, ka reklāmu ievietojusi vai pasūtījusi CVK”. “Reklāma varēja maldināt skatītājus, ka Latvijas Centrālā vēlēšanu komisija atbalsta reklāmu, kā patiesībā nebija. Šī maldināšana varēja atstāt kaitīgu iespaidu uz demokrātijas procesiem, ietekmējot vēlētāju rīcību attiecībā uz parakstu vākšanu un potenciālo referendumu,” teikts ziņojumā.

Reklāma
Reklāma

 

“BMA” arī pārkāpusi apraides licences noteikumus, kas liek “būtiskās politiskās un komerciālās diskusijas un nopietnos valsts politikas jautājumos atspoguļot pēc iespējas plašāku viedokļu loku. Uzskatus un faktus aizliegts sagrozīt”. Britu regulators noraidīja “BMA” apgalvojumu, ka reklāma ir tikai informatīva un neitrāla.

 

“Gluži pretēji, mēs uzskatām, ka reklāma šajā gadījumā saturēja tiešu aicinājumu “REN TV Baltic” un “Mir Baltic” skatītājiem rīkoties, lai parakstītu petīciju un izraisītu referendumu, kā mērķis ir mainīt Latvijas konstitūciju un padarīt krievu valodu par oficiālo Latvijas Republikas valodu. “Ofcom” nav nekādu šaubu, ka reklāmā izmantotie vārdi mudina skatītājus parakstīt petīciju, līdz ar to [“Ofcom”] secina, ka reklāma ietur pozīciju, atbalstot oficiālās valodas statusa piešķiršanu krievu valodai Latvijā,” teikts ziņojumā.

Britu regulators savā slēdzienā arī norāda, ka diskusija par krievu valodas statusu Latvijā ir politiski jūtīgs jautājums, kā arī Latvijai nacionāli svarīgs jautājums, tāpēc “REN TV Baltic” un “Mir Baltic” pārkāpuši licences punktus, kas liek šādos gadījumos atspoguļot maksimāli objektīvu un plašu informāciju, izvairoties no vienpusējām reportāžām.

“Ofcom” secina, ka “reklāma skaidri pauda atbalstu [krievu valodas statusa maiņai] un pat mēģināja materiāli palīdzēt,” kas pārkāpj noteikumus par neitralitāti nopietnos politiskos jautājumos.

BMA arī pārkāpusi licences noteikumus, kas aizliedz telekanālā paust pakalpojumu sniedzēja uzskatus un viedokļus politiskās vai komerciālās diskusijās un valsts politikas jautājumos.

“”Ofcom” satrauc “BMA” pozīcija šajā jautājumā un īpaši tās uzskats, ka attiecīgie likuma punkti uz to neattiecas. Tāpēc “Ofcom” izsaka brīdinājumu “BMA”, ka līdzīgu pārkāpumu atkārtošanās nākotnē visdrīzāk izraisīs likumā paredzētās sankcijas,” teikts britu regulatora paziņojumā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.