×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
28. novembris, 2015
Drukāt

Ierobežos valsts iestāžu prettiesiski un nepamatoti veiktos avansa maksājumus (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Finanšu ministrija (FM) nākamnedēļ aicinās valdību lemt par priekšlikumiem, kas novērstu valsts iestāžu prettiesiski un nepamatoti veiktos avansa maksājumus.

Saskaņā ar Valsts kontroles revīzijās konstatēto valsts iestādēs ir vērojama prakse saimnieciskā gada beigās neizlietotos valsts budžeta līdzekļus izmantot, veicot neatbilstošus un normatīvajos aktos neparedzētus avansa maksājumus. Šādu avansa maksājumu apjoms 2012.gadā bija 400 000 eiro, 2013.gadā – 2,54 miljoni eiro, bet 2014.gadā – 2,76 miljoni eiro.

Lai gan Valsts kontroles konstatētie nepamatoti avansa maksājumi valstī sastāda nelielu daļu no valsts budžeta kopējiem izdevumiem, piemēram, 2014.gadā aptuveni 0,04%, tomēr daļā iestāžu tiem ir tendence pieaugt, kas liecina par normatīvajos aktos noteikto normu neievērošanu.

FM min, ka tiek veikti nepamatoti avansa maksājumi par nākamajā gadā saņemamajām precēm un pakalpojumiem. Turklāt vērojami gadījumi, kad iepirkuma dokumentācijā tiek būtiski mainīti noslēgto piegādes līgumu nosacījumi, iekļaujot avansa maksājumus. Tāpat tiek veikti avansa maksājumi, kuri noslēgtajos līgumos nav paredzēti utt.

FM izanalizēja Valsts kontroles revīzijās norādītos spēkā esošos normatīvos aktus, kurus iestādes Valsts kontroles ieskatā ir pārkāpušas, veicot nepamatotus avansa maksājumus.

Ministrija secina, ka spēkā esošajos normatīvajos aktos ir noregulētas nodokļu aprēķināšanas metodes un maksājumu veikšanas termiņi, publiska iepirkuma organizēšana un iepirkuma līgumu noslēgšanas un grozīšanas nosacījumi, kā arī valsts budžeta līdzekļu apropriāciju izmantošana tikai gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktajām vajadzībām.

Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu līgums nosaka tiesiskās attiecības starp pasūtītāju un piegādātāju. Atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam par iestādes darbības tiesiskumu atbild iestādes vadītājs. Tādējādi nepamatotu avansa maksājumu apmēra samazināšana var tikt nodrošināta, ievērojot normatīvajos aktos noteikto un stingri ievērojot noslēgto līgumu nosacījumus.

FM uzsver, ka nepamatotu avansa maksājumu veikšana ir novēršama, iestādēm nodrošinot valsts budžeta līdzekļu izlietojumu atbilstoši spēkā esošajos normatīvajos aktos noteiktajam, attiecīgi sedzot tikai gadskārtējā valsts budžeta likumā plānotās un pamatotās saistības.

Lai novērstu prettiesisku un nepamatotu avansa maksājumu veikšanu 2015.gadā un turpmāk, FM iesaka noteikt pienākumu ministriju, tai skaitā to padotības iestāžu un citu centrālo valsts iestāžu, vadītājiem nodrošināt, ka nodokļu maksājumi tiek veikti atbilstoši normatīvajos aktos nodokļu jomā noteiktajiem nomaksas termiņiem un apmēriem. Tāpat vadītājiem jānodrošina, ka avansa maksājumi tiek veikti tādā apmērā un kārtībā, kā tas paredzēts saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktā kārtībā noslēgtajiem līgumiem.

Par iepriekš minētajiem FM priekšlikumiem valdība lems nākamnedēļ, 1.decembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ja nauda NAV iztērēta šajā gadā – rautus rīkot drīkst, bet
    apmaksāt vajadzīgo uz priekšu – nē ?
    .
    Kādi “saimnieki” ir mums pie stūres !!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+