Mobilā versija
+3.3°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
19. maijs, 2015
Drukāt

Sieva svešiem izdāļā mantas. Kā pasargāt iedzīvi?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mana sieva pēdējā laikā sākusi izdāļāt svešiem cilvēkiem vērtīgas mantas. Mutiski aizrādījumi diemžēl nelīdz – viņa savu rīcību nespēj izskaidrot vai stāsta, ka nodarbojoties ar labdarību. Dažādu apģērbu un rotaslietu nav žēl, bet tagad jau ķērusies klāt arī manām mantām (makšķerēšanas piederumiem, sadzīves tehnikai, datoram utt.). Ģimenes ārste šādu rīcību izskaidro ar vecuma īpatnībām un vispārējo veselības stāvokli (sievai ir 63 gadi, pirms pusotra gada bija viegls insults). Ko darīt, kā pasargāt mūsu iedzīvi? ĒVALDS RĪGĀ

Kā aizsargāt, lai pasargātu

Civillikums paredz: ja personai ir garīgi vai citi veselības traucējumi, tās rīcībspēju var ierobežot, ja tas nepieciešams šīs personas interesēs un ir vienīgais veids, kā tās aizsargāt. Šādā gadījumā personai jānodibina aizgādnība. Rīcībspēja var tikt ierobežota tādā apjomā, kādā persona nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt.

Tiesa, izvērtējot personas spējas, nosaka, vai un kādā apjomā aizgādnis ar aizgādnībā esošo rīkosies kopā un patstāvīgi. Ja tiesa ierobežo rīcībspēju, tā paziņo bāriņtiesai, kas pēc vajadzības ieceļ pār šo personu vienu vai vairākus aizgādņus, kam uzdod rīkoties tiesas noteiktajā apjomā. Aizgādnis palīdz aizgādnībā esošajam apgūt nepieciešamās prasmes un spējas, lai viņš varētu atjaunot savu rīcībspēju. Aizgādnim nav pienākuma pašam kopt šo personu, bet viņam jānodrošina kopšana.

Personai noteikto rīcībspējas ierobežojumu pārskata tiesa Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Atceļot šo ierobežojumu, tiesa uzdod bāriņtiesai atbrīvot aizgādņus no attiecīgo pienākumu pildīšanas pēc tam, kad viņi iesnieguši norēķinu un nodevuši šai personai mantu, kas atradusies viņu pārvaldībā.

Pagaidu aizgādnība

Saskaņā ar Civillikumu personai, kam ir garīgi vai citi veselības traucējumi un kas nespēj saprast savas darbības nozīmi vai to vadīt, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma, ja tas steidzami nepieciešams personas interesēs, ja traucējumi ir pārejoši vai persona ar savu aktīvo darbību nespēj radīt sev kaitējumu.

Tiesa pagaidu aizgādnību nodibina uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus, un tikai tad, ja tas ir vienīgais veids, kā aizsargāt personas intereses.

Pagaidu aizgādni ieceļ bāriņtiesa. Viņam ir pienākums gādāt tikai par noteiktām lietām, kas saistītas ar personas neatliekamu lietu kārtošanu vai personas pamatvajadzību vai kopšanas nodrošināšanu.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+