×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. decembris, 2014
Drukāt

Ieroči uzbrukumā sniega kupenām: kādu tīrāmo līdzekli izvēlēties?

Foto - LETAFoto - LETA

Bagātīgas siena kupenas priecē acis, dara gaišākas dienas, taču katram mājas saimniekam uzliek pienākumus un darba slodzi.

Jumta sniegs

Ziemā biezā kārtā uz jumta sasnidzis sniegs, laika apstākļiem mainoties, var pēkšņi slīdēt lejā, pa ceļam sabojājot ūdens notekcauruļu sistēmu, pagalmā stāvošu mašīnu vai traumējot cilvēkus. Apledojušais sniega slānis ar asām šķautnēm slīdot var sabojāt jumta seguma polimēra pārklājumu, bet jumta mīkstajam segumam noberzt aizsarggranulas.

Nelielu privātmājas jumtu var atbrīvot no sniega ar garā kātā (der teleskopiskais) piestiprinātu grābekli vai kapli, kam apakšdaļā pieliek gumijas plāksni, lai nebojātu jumta segumu. Labi, ja ir ierīkota bēniņu lūka, turklāt, ja tā ir stikla pakete, tad bēniņi tiks arī izgaismoti. Strādājot uz jumta, īpaši jāatceras par drošību – pie kores jābūt drošības āķim, pie kura stiprina virvi un to savukārt vislabāk pie speciālas jostas. Virvi dažkārt mēdz apsiet ap skursteni, bet tas tomēr nesniedz drošu garantiju.

Ziemā attaisnojas notekcaurules no elastīga, sintētiska materiāla. Sastopoties ar strauju šļūcoša sniega lavīnu, tās nolokās, pārlaiž sniegu pāri un atjauno iepriekšējo stāvokli. Lielu namu saimnieki mēdz izmantot speciālos apsildes kabeļus, tādus noteikti der ievietot ūdens notekcaurulēs, citādi tās ātri aizsalst. Tālredzīgi ir uz jumta ierīkot sniega barjeras, kas neļauj sniegam strauji noslīdēt. Sniega barjeras izgatavo no skārda plāksnēm, metāla caurulēm vai restēm, kā arī no caurspīdīga polikarbonāta. Vislabāk barjeras iegādāties pie tiem pašiem tirgotājiem, pie kuriem pirkts jumta klājums, tad tās būs tehnoloģiski un vizuāli piemērotākās. Pasūtot metālapstrādes firmai, jāzina jumta seguma profils, slīpums un izmēri. Katram jumta profilam paredzētas sava veida stiprinājumu pēdas. Savukārt attālums no kores līdz teknei nosaka, vai sniega barjeras likt vienā vai vairākās rindās. Piemēram, ja jumta laidums ir līdz 6 m, var likt vienu rindu, ja laidums ir virs 8 m – divās rindās. Barjeras vienkāršo jumta apsekošanu un remontu, tiesa, vasarā tajās ķeras gruži. Bet, ja jumtam veidojas lāstekas, bēniņus vasarā vajag siltināt.

Pagalma sniegs

Ietves un celiņus nereti kaisa ar smiltīm, granti, pelniem, lielveikalos nopērkamo tehnisko sāli vai sāls un smilšu maisījumu. Kad ledus izkusis, celiņu notīra ar slotu. “Kaisīšanai noder speciāls dozēšanas trauks “Gardena Kleinstreuer”, kas atgādina litra ceļojumu kafijas krūzi. Traukam ir trīs diametra atvērumi, un to var vasarā izmantot arī minerālmēslu kaisīšanai un sēšanai – atliek tikai apgriezt un pakratīt,” stāsta “www.darzi.lv” tirdzniecības vadītājs Indriķis Jermaks. Tiesa, jāatceras, ka sāls ir aktīva viela, tā bojā apavus, drēbes un automašīnas, turklāt izšķīstot nonāk piemājas augsnē.

Nelielu sniega kārtu no celiņiem slauka ar slotu. Bērza zaru slotas izsenis sējuši prasmīgi saimnieki, arī tirgos un veikalos var nopirkt koka zaru, sorgo vai rīsu stublāju slotas, izturīgāka ir saru slota, kas izgatavota no koka vai plastmasas pamatnē iestiprinātiem plastmasas sariem – taisni vai vēdekļveida. Var lietot īpašas ziemas slotas ar izturīgiem metāla sariem, slotas pēdas platums ir no 30 līdz 80 cm. Kāti slotai var būt no koka, metāla vai plastmasas. Dārgākie būs vieglāki un izturīgāki. Sniega tīrīšanai var izmantot universālos in­strumentus, ko lieto celtniecībā, piemēram, slotas, ko var izmantot ne tikai celtniecības objektu tīrīšanai, bet arī sniega tīrīšanai. Piemēram, “Gardenas” universālās āra slotas ar īsiem polipropilēna sariem labi noder āra darbiem un arī telpu sakopšanai pēc remonta.

Sniega lāpstas var iegādāties dažāda platuma atbilstoši tīrāmajai platībai, piemēram, plata lāpsta der plašam pagalmam. Daži speciālisti uzskata, ka sniega lāpstai nav jābūt platai, jo, lielākos apjomos tīrot sniegu, ar šaurāku liekšķeri mazāk nogurst rokas. Daudzi praktiķi iesaka lūkot ar speciālu, sniegu atgrūdošu materiālu apstrādātas lāpstas. “Svarīgi aplūkot lāpstas formu. Piemēram, lāpstas liekšķere ar kantainu ieliekumu un īsāku kātu būs paredzēta sniega celšanai, bet ovālas formas – sniega stumšanai,” stāsta veikalu tīkla “K-rauta” dārza kategorijas vadītājs Ingus Laumanis.

Visplatākās liekšķeres sauc par sniega stūmējiem, un tās aprīkotas ar horizontālu rokturi. Vieglāk strādāt, ja plato liekšķeri aizmugurē bal­sta divi riteņi. Lāpstas ar teleskopisko kātu ir vieglāk regulēt atbilstoši cilvēka augumam. Kātu var izstiept arī līdz 6 m un izmantot, piemēram, jumta tīrīšanai. Augstākas klases instrumentiem būs izlocīts, ergonomisks kāts. Ērtākai uzglabāšanai dažiem modeļiem ir salokāms kāts. Agrāk sētnieka standarta aprīkojums bez bērza zaru slotas un metāla caurulei piemetināta cirvja bija vietējā ražojuma sniega lāpsta – koka kātā iestiprināta finiera plāksne ar metāla apakšdaļu. Arī tagad var iegādāties līdzīga izskata, bet uzlabotas vietējā ražotāja lāpstas “Around”, kam darba plāksni var pagriezt četrās pozīcijās. Savukārt “Gardena” lāpsta, kam apakšējo darba virsmu veido cietas gumijas mala, stumjot vieglāk pārslīdēs grubuļiem.

Sniega savākšanai noder arī speciālie skrāpji, kas ledu nevis noskalda, bojājot bruģi, bet noskrāpē sāniski. Skrāpja kāts ir resnāks un īsāks nekā parastie, turklāt vienam kātam var pielikt arī citus uzgaļus. Turklāt izjaucamo ledus skrāpi vasarā izmanto kā celtniecības skrāpi grīdu attīrīšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+