×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Ieroci turēt mājās nevar uzticēt jebkuram. Saruna ar aizsardzības ministru Raimondu Vējoni (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Vēršoties redakcijā, mūsu lasītāji ir norūpējušies par valsts aizsardzības jautājumiem, jo sevišķi pēdējā laikā viņus uztrauc, vai zemessargiem būs iespēja aktīvi piedalīties valsts aizsardzībā praktiski. Piemēram, glabāt mājās ieročus. Lai uzzinātu valsts plānus zemessardzes attīstībā, “LA” uz redakciju ielūdza aizsardzības ministru Raimondu Vējoni (ZZS). Ar ministru sarunājās Voldemārs Krustiņš un Ģirts Vikmanis.

V. Krustiņš: – Konkrēti, vai novados būs radītas zemessardzes rotas un bataljoni? Novada aizsardzībai.

– Mums ir 8000 zemessargu, kurus veido vairākas teritoriālās struktūrvienības. To, vai katrā novadā būs vai nebūs jaunas rotas, atkarīgs no kopīga darba. Valsts ir ieinteresēta, lai zemessardze paplašinātos, taču šis process ir atkarīgs no cilvēkiem. Nevaram nevienu piespiest iestāties zemessardzē. Mēs varam paredzēt daudz, taču, ja nebūs cilvēku vai tikai daži, tad viņi varēs kaimiņu pašvaldībā kuplināt zemessargu rindas. Tā ir reālā situācija. Rekrutēšanas process notiek gan Nacionālajos bruņotajos spēkos, gan zemessardzē, un centrs nodarbojas reģionos ar jaunu zemessargu piesaisti.

– Vai valstij šajā jomā ir sava politika vai arī rekrutēšana notiek pati no sevis, tautai organizējoties?

– Valsts plāno zemessardzes paplašināšanu. Taču vispirms mums jātiek galā ar tiem, kas jau ir Zemessardzes rindās. Visi zemessargi nav gatavi pildīt pienākumus, jo ir cilvēki, kas piesakās zemessardzei, bet neapmeklē nodarbības. Zemessargs nevar būt goda nosaukums – tāpat kā ministram vai karavīram katram ir savi pienākumi. Strādājam pie tā, lai zemessargi apmeklētu nodarbības, viņi būtu apmācīti, apgādāti ar ieročiem un aktīvi darbotos. Otrs virziens ir zemessardzes paplašināšana, ar ko nodarbojas Rekrutēšanas un jaunsardzes centrs. Kāpēc paplašināšana nenotiek tik intensīvi, kā mēs vēlētos? Ir virkne pro­blēmu, jo 2009. gadā zemessardzei finansējums tika samazināts uz pusi, lai taupītu līdzekļus. Tagad mēģinām atgriezties pie tā zemessargu skaita, kas mums bija pirms krīzes, kad mums viņu bija 15 000. Faktiski pašreizējais zemessargu skaits jādubulto. Ja vēlamies, lai zemessargi būtu tikpat labi sagatavoti kā profesionālās armijas karavīri, zemessargiem vismaz 20 dienas gadā jāatrodas apmācībās. Šis uzdevums nav atrisināts līdz galam. Mēs saskaramies ar darba devēju pretestību, jo šīs attiecības nav sakārtotas, lai darba devējs varētu palaist zemessargus uz apmācībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Aizsargiem varēja,bet zemessargiem vairs nevar?

 2. Vispirms jau,Vējoņa kungs,zemessargi nav kurš katrs!

 3. Jautājums , vai mūsu aizsardzības ministrs ir dienējis vispār ?izskatās ka ne!

 4. Raimond, ko tu pīpē, jeb tas tāds neizdevies joks?
  [..] Ja vēlamies, lai zemessargi būtu tikpat labi sagatavoti kā profesionālās armijas karavīri, zemessargiem vismaz 20 dienas gadā jāatrodas apmācībās. [..]

  Pats biju prof. dienestā un esmu redzējis kāda ir atšķirība starp mēnesi no vietas trennētu zemessargu (ne jau pirmo gadu dienējošu), kas pat šaušanas sektora kartīti nav spējīgs sagatavot, kā orientierus izvēloties pļavas puķu puduru tuvumā ganīties piesieto govi u.c. “nekustīgus orientierus”, un kāds līmenis ir pofesionālā dienesta karavīram kaut vai tikko kā no Alūksnes uz vienību atnākušam.

  Tā ka nestāsti ka 20 dienas gadā zemessargam pietiek lai būtu tādā līmenī, kā PMD karavīrs.

 5. Ja zīdainim iedot zobubakstamo, viņš var vēcākiem sagādāt nepatikšanas uz visu atlikušo mūžu. To ka ministrs tik nopietni apspriež jautājumu, vai drīkst zemessargam būt ierocim vai nē, nozīmē tikai vienu un gan jau ne to, cik vieda un tālredzīga ir mūsu valdība. Tas nozīmē to, ka jautājums ir uz nulles. Un ne jau tāpēc, ka tiem nevar uzticēt ieročus. Tas nenotiek tāpēc, ka zemes sardze ar ieroci un labi apmācīta kļūst par nopietnu spēku un, pasargā dievs, var kļūt par traucekli kādai ulmanīstiskai vai lemberg-kalniņistiskai politikai. Tas var traucēt Lembergam, teiksim, kļūt par Ventspils Abramoviču un I.Kalniņam par lielāko komponistu visā zemdebesnī.

 6. Zemessardzei ir drošāk uzticēt ieroci nekā lembergiešiem.

 7. Ko te piebilst, tepat blakus raksts par lietuviesiem, kuri del Krievijas militaristu intensitates, ir kaujas gataviba:
  “”Lietuvas Bruņoto spēku dežūrvienībās no svētdienas noteikta paaugstināta kaujas gatavība, reaģējot uz Krievijas militārajām aktivitātēm Baltijas valstu robežu tuvumā un Baltijas jūrā, kas pēdējo dienu laikā pastiprinājušās, pirmdien paziņojusi Aizsardzības ministrija.”
  bet mums zemessardze joprojam atbrunota, laikam lai netrauce saviem maskavas saimniekiem…
  Sie tie baalelini – muldetaji, letu batonu spraudeji lidzinas tam kadas dziesmas personazam, kurs atskaitas saimniecei:
  “Viss kartiba, ak cienita kundze..”, kaut ipasuma pilnigs haoss

 8. Zemessargs bez ieroca Atbildēt

  Ir tikai atbrunota lielgabalgala un nekads zemes sargs!

 9. Gaidījumu jautājumu par Vēju cilvēka un Putrasgraudu vīriņa braucienu uz Centrālāfriku. Kuram mārrutkam tas bija vajadzīgs, kas viņu prombūtnes laikā komandēja mūsu zaldātus? Cerēju, ka Vēju cilvēka sekretāre, bet izrādas, ka šī ar bija uz astes paķerta līdzi. Astes izmaksas – 6 eiro štukiņas. Aizsardzības jomā šie abi ir pilnīgi ambāļi (tam otram vismaz ir amurikāņu deju kursi). Ar labu gribu un apņemšanos specifiskās jomās nepietiek, piemēram, nekad nakandidēšu būt par bordeļa priekšnieku būt, neesmu un nevaru būt riktīga madāma. Abi Raimondiņi – izskatās, ka mierīgi.

 10. Ja kādam konkretam zemessargam dotajā brīdī nevar uzticēt ieroci, tad to var glabāt tuvumā esošais kāda vada komandieris un vajadzīgā brīdī visi apbruņojās. Nevajag taisīt problēmu no pupu mizām un ar nopietnu ģīmi stāstīt kāpēc aklajam nevar uzticēt plinti vai lidmašīnu. Kuram katram nevar uzticēt pat zobu bakstamo. Kopumā labs iespaids no intervijas, galvenais lai tā viņš arī patiešām būtu un tad nekādiem zaļiem cilvēciņiem neienāks prātā staigāt pa mūsu zemi.

 11. Vismaz runā prātīgi. Uz ordu negribas.

 12. Dziivosim redzeesim.Pagaidaam velkam sortus un speeleejam badmintonu.

 13. es te vairākus zemessargus zinu kuri ļoti reti ir skaidrā prātā,tā ka nezinu ,kas var notikt ja tādam uztic mājās turēt ieroci.

  • To pat avizes raksta, un katrs pats bus pamanijis, ka informacijas aprites videe straada vesela maskavas apmaksatu trollu armija, kuras uzdevums ir izplatit saimnieka propagandas melus un noniecinat, apmelot visu, kas ir pret to, ari zemessargus.

  • Un no medniekiem nav bail? tiem tak ar ierochi un policistiem doma shmiga negarsho? nejau kuram katram dos uz majam tur taa saals. nemiiz chiibaas labak pats piesakies zs un varbuut pasham tiks majas glabat.

  • Zemessargiem jāizstrādā kodeksu līdzīgu samurāja kodeksam. Ar tiem jāņēmās visu laiku, lai tie nebūtu pamesti novartā. It kā no viņa sagaida, ka viņš jebkurā brīdī gatavs atdot dzīvību bet par citu nevienam nav darīšana.

 14. Ists Plleeponis…., nozelojamiba, nevis aizsardzibas ministrs. Un vispar kadu aizsardzibu var gaidit no tas partijas biedra, kuras saimnieks ir pret NATO, tatad par Krievijas okupaciju? NEKADU.
  Un si ljurinasana nav vairak nekas ka makaronu karinasana, lai neizskatitos, ka nedara neko Latvijas laba.
  Mums valsts joprojam ir nozagta un to parvalda komunistu pecteci, kuri to laiz uz grunti visiem iespejamiem lidzekliem, ari aizsardzibu. Kamer bus partokratu vara, kuru saimnieks ir Maskava, un kuram faktiski vienalga, kurs no tam paklautajiem pildis ta uzdevumus, tikmer saja valsti esoso kartibu saukt par neatkaribu diez vai butu korekti. Jo partijas atskiras tikai pec to uz attiecigu veeletaju grupu verstu muldesanu, retoriku, kura ir tada, kadu tie grib dzirdet, bet darbi, tos mes redzam – joprojam bez jelkada pamatojuma un attaisnojuma uztureta krievu valoda, tiem piebalsojot un palidzot mus kraapt, saucot par minoritati, kad ne pec 1 kriterijiem sis statuss tiem nepienakas, slepjot cekas maisus un graujot gan ekonomiku, gan aizsardzibu.
  Meistars vins ir nevis aizsardziba, bet DEMAGOGIJA, batonu sprausana, viziju uzbursana, par vareno aisardzibu, kad ta tiek grauta. Nekada Amerika te nav jaatklaj, viss jau ir aprobets, gan pasorganizacija, gan ieroci maajaas. Kads Latvijas nelabvelis demagogs, faktu sagrozitajs teiks, un tadu diemzel netrukst, ka, redz, tur bija sausmas ar ierocu lietosanu, utt, utml. Nu ziniem, ar virtuves naziem, daksam, utml riikiem ari ir pastradatas daudzas sliktas lietas, ari tos aizliegsim?, Ari policija ir visadi incidenti, pat laupisanas un slepkavibas. Slegsim policiju? Garam tada tema, kura ir tikai attaisnojums musu aizsardzibas graavejiem, kuri atrada IEGANSTU lai atbrunotu Zemessardzi, un tie pasi to joprojam uztur. Nekur, kur bija atbilstosi komandieri, kuri, un no kuriem tika prasita atbildiba, kuri bija patrioti, nekas tml nenotika, bet tiesi otradi, bija rotas, kur bija apmaciba daudz augstaka limenmi, ka SUV (specialo uzdevumu vieniba), kas konkreti pieradijas kopejas macibas, kur SUViesi izradijas par vaaju… Ta ka bija daudz tadu vienibu. Bet kur bija bardaks, ta ir konkreta komandieru bezatbildiba. Bet tos iecela un kontroleja, varbut uz to virzija…, lai butu iemesli atbrunot, valdosie.
  Un ne jau krize krasi un dramatiski samazinaja Zemessargu skaitu, tie ir rupji meli, bet valdoso nodeviba, bailes no tautas, kurai valsts tika nozagta un atdota komunistiem, atbrunojot Zemessardzi, ka del ta zaudeja jegu un to pameta, ari apzinoties, kas to parvalda, masveida.
  Par kadu krizes ietekmi uz zemessargiem var runat, ja tiesi otradi, nevis tiem maksaja, ka tagad, laikam censoties nopirkt…, aizbazt muti…,bet pasi maksaja valsts aizsardzibai, gan terejot savu degvielu, lietojot savu transportu noklusanai uz macibam, ejot brivpratigi kartibas uzturesanas akcijas, noziedznieku kersana, utml, gan perkot municiju, utt. Ari ierocus pirka par savu naudu un registreja zemessardze, ko pec atbrunosanas pienemsanas faktiski atsavinaja, tatad aplaupija patriotus.
  Par teoretiski pamesto iespeju tos parregistret privati ari nevajag pasakas stastit. Jo tas tiesam krizes laika bija smags solis, jo taa saorganizeta birokratija un skersli, visadi kursi, atsausanas, utt, uitml, nereti izversas par daargaakiem par pasu ieroci, kas daudziem vairs nebija pa kabatai. It seviski to attiecinat uz cilvekiem, kas ar ieroci varbut pat guleja, bija vairak ka uzkritosi kaitnieciski.
  Ar Zemessardzes pievienosanu NBS tas faktiskas likvidacijas process tika noslegts, zemessargi tika pabazti ka tadi piekabes NBS vadibai un zaudeja savu butibu.
  It seviski, ka viss process tika organizets no turienes, vairs nebija atstatas pasorganizacijas un attistibas iespejas. Macibas, ka tas notiek tagad, liela mera novestas lidz absurdam, del kjeksisa, ka kaut kas bijis un attaisnojuma lidzeklu izlietojumam, ja viss notiek nevis pec principa, lai macitos, un attiecigi veikuma butu rezultats un izvertejums, bet ka teatri – pec sarakstita scenarija, pat tik talu, kad kuram jakrit…, ir tam iemesls vai nav, vai tas uzbrucejs ir pietuvojies, vai ne, scenarijs….
  Teatri un skietamibu mums raada, nevis aizsardzibas speju izkopsanu.
  Vel 1 moments ir tas, ka Zemessardzes nolikuma ta paredzeta gan valsts, gan personigai, sevis un apkartejo aizsardzibai. Ar atbrunosanu si iespeja, elementara katram cilvekam nepieciesama aizsardzibas speja tiek atnemta, un ari pec butibas degradets pats Zemessardzes jedziens un buutiba.
  Par iepirkumiem. Tiek iepirkti kaut kadi veci dranduleti par fantastiskam summam. Neko nevaretu teikt, ja tas naudas butu atliektiem galiem un viss cits jau butu sapirkts, jo si absoluti nav 1. nepieciesamiba, ja ne drizak pedeja…. It seviski, ka pati 1. nepieciesamiba, kas vajadziga jebkuram kareivim – normala, parociga, funkcionala, vnk uzbuve un nekapriza trieciensautene, joprojam ne tikai nav nodrosinata, bet nav pat izskatita tadas nepieciesamiba, laikam uzskatot, ka atmestas humapalu ieroca parodijas, pamatoti iesauktas par pagalem, ir pietiekosi. Tas pats ar normalu prettanku un pretgaisa aizsardzibas sistemu iepirkumiem, kuriem dranduletu del laikam naudas nav, un kuri tiesi tapec, iespejams, varbut del labiem “otkatiem”, iepirkti. Toties igauni un lietuviesi nezkapec ????? zin, ko japerk.., varbut dzivo pavisam cita situacija, kur tiem nav ar Masskavas paklautibu saistitu saimnieku…, kuriem var nepatikt musu labaas aizsardzibas spejas.

 15. Ļoti ērti zaļajiem cilvēciņiem. Nav pāri robežai jāstiepj ieroči. Salasās bruņotu nepilsoņu bariņš, aiziet uz zemessardzes štābu , paņem ko vajag un apbruņo zaļos cilvēciņus. Zemessargi, kas pēc pāris stundām nokļūs lidz štābam varēs ieņemt ērtākās vietas lopu vagonā.

 16. Turēt mājās ieroci sava īpašuma un drošības aizsargašanai būtu jābūt katra pienākumam.Patreizēja kārtība ir pēckara situācijas kopija.Arī tad bija bruņota organizācija cīņai pret mežabrāļiem.Šai organizācijai ieroči tika atņemti pēc mežabrāļu struktūru sagraušanas un okupantu varas nostiprināšanās.

 17. Kāda jēga aicināt uz interviju AIZSARDZĪBAS ministru, bet uzdot jautājumus, kas nav viņa kompetencē, bet tajā pat laikā neuzdot nevienu ar valsts aizsardzību saistītu jautājumu?! LA ir kļuvusi nebaudāma, citreiz pat dzeltena 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+