×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
4. jūnijs, 2015
Drukāt

Iesaku projektu “Brīvzemnieki” (16)

Foto - LETAFoto - LETA

Kā lauksaimnieks piedāvāju iespējamo lauku apdzīvotības problēmas risinājumu. Tā nav iecere saražot lauksaimniecības produkciju apjomā, kas būtu pietiekams visas valsts patēriņam un eksportam, bet gan sniegt reālu valsts sākuma atbalstu jaunām ģimenēm un pavērt ceļu iespējai pašu spēkiem sākt risināt savas problēmas, kļūt par saimniekiem šeit, Latvijā, nevis būt par algotņiem ārzemēs. Protams, ne bez pašu nopietna un mērķ­tiecīga darba. Aprobācijai piedāvāju šādu modeli. Valsts katrā pagastā 50 – 100 jaunām Latvijas pilsoņu ģimenēm, kurās sieva nav vecāka par 30, bet vīrs nav vecāks par 40 gadiem (sauksim viņus par brīvzemniekiem), piešķir bez maksas 5 – 10 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, t. sk. 3 ha meža, pagasta centra tuvumā vai arī citā vietā, kur būs iespēja izmantot pagasta centra infrastruktūru – komunikācijas, skolas, sabiedriskās iestādes u. tml.

Brīvzemnieka, kaut arī īpašnieka, tiesiskais statuss paredzētu ar likumu noteiktus pienākumus un apgrūtinājumus (kā tas, piemēram, ir aizsargājamai dabas teritorijai u. tml.). Tostarp jāuzaudzina vismaz četri bērni (pašu vai adoptēti); zemi un nekustamo īpašumu uz tās nedrīkst ieķīlāt, un vēl citi pienākumi.

Pagastos brīvzemnieku saimniecības būtu jāizvieto pēc iespējas vienkopus. Tas samazinātu celtniecības izmaksas un atvieglotu kooperācijā balstītu sadarbību – ražošanu, pārstrādi, tirdzniecību u. tml., kā arī skolu, kultūras piedāvājumu un sabiedrisko pakalpojumu pieejamību. Sīkražotājiem kooperējoties jākļūst par videi un kultūrvidei draudzīgu konkurētspējīgu lielražotāju.

Valsts uzņemtos dažādā veidā palīdzēt brīvzemniekiem, piemēram, nodrošināt zemes un meža platības, kā arī finansiālos resursus ēku celtniecībai, projekta realizēšanai dodot galvojumu atbilstošai bankai kredīta ar 2% likmi izsniegšanai uz 20 gadiem, maksimāli piesaistot iespējamo ES atbalsta finansējumu.

Likumdevējiem jāpieņem likumi, kas vēl papildus motivē jaunus cilvēkus pārcelties uz laukiem, celt savas saimniecības un veidot kuplas ģimenes. Piemēram, jaunajām brīvzemnieku ģimenēm par trīs bērniem valsts dzēstu 50% kredīta no valsts apstiprinātā projekta izmaksām.

Derētu sākt ar vismaz četriem pilotprojektiem – Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Latgalē, izvēloties pagastus, kur tie būtu visvieglāk realizējami un nodrošinātu precedentu un pieredzi nākamo projektu izstrādei. Šā projekta realizēšana, koordinēšana un kontrole jāuzņemas valstij un pašvaldībām, maksimāli piedaloties pašiem potenciālajiem brīvzemniekiem.

Lai brīvzemnieku projektu realizētu, nevajag daudz. Ir vajadzīga vienīgi valsts likumdevēju un valsts vadītāju sapratne un gribēšana.

Andrejs Lucāns 
Burtniekos

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Jau bij pie mums tāds projekts, kā Jaunsaimnieki,izputēja cilvēki,tad viniem nācās zemi atdod bankai un pašiem braukt projām uz Īriju lai nomaksātu lielos parādus.

 2. Pat stādīja jau kaut kur un darīja to… “brīvprātīgie”…
  Tik nez vai kāds no viņiem pat novākt to ražu grib –
  vien pabalstus prasīt…
  Tā kā šajā valstī brīvprātīgums nerentējas…
  ;(

 3. Ai,Andrej! Nemaz nezināju,ka vari būt tāds utopists ! Tava projekta realizēšanai ir vajadzīgi griboši un spējīgi kā likumdevēji un valsts vadītāji ,tā arī izpildītāji.Bet vai Tu tādus redzi? Es – ne, vismaz ne tik daudz lai ,kaut kas līdzīgs projektam varētu tapt realizēts. Diemžēl…

 4. Meklē muļķus. Simtreiz labāk ir būt par “algotni” ārzemēs, tur strādā tik, un nav problēmu. Arī bērnus var laist pasaulē un audzināt. A te – uz 5 – 10 hektāriem ģimene ar vairākiem bērniem? Nabagu ražošana, itkā jau to vēl par maz būtu…

  • Nu,lūk! Te jau arī parādās mūsu jaunākās paaudzes psiholoģija- muļķis tas,kas strādā ,dzīvo,audzina bērnus savā dzimtenē Latvijā .Un tos nabagus jau ražo tieši tie, kuri neprot un nevēlas strādāt tautai derīgu darbu. Diemžēl, vairumam dzīves devīze ir – MAN VAJAG TŪLĪT, VIEGLI un DAUDZ!!! Trūkst ļoti svarīgu rakstura īpašību- PACIETĪBAS,IZTURĪBAS un PIETICĪBAS.(Ja tūlīt nepelnī miljonus,tad -nabags!)

   • Mani par jauno paaudzi nosaukt būtu aplami, ha, ha!
    Pietiekami esam baroti ar aicinājumiem paciesties, izturēt un būt pieticīgiem. Sities cik gribi, tā gaišā nākotne kā nenāk, tā nenāk, tikai galva jau sirma, mugura sāp un kājas no smagā darba, bet pensija vēl nesasniedzamās tālēs… Par kādu miljonu pelnīšanu tad ir runa, ja tai pašai pieticībai nepietiek – tik vien kā taupīgi paēst, samaksāt par jumtu virs galvas un apģērba gabalu, lai plikumu piesegtu. Tad nu es mācu bērnus neiekrist uz tādiem gaišās nākotnes solījumiem (pacieties, debesīs labāki ies) un nekad nebraukt atpakaļ.
    Liekulība un demagoģija, 81!

 5. Kalpa zēns PEKSISS Atbildēt

  Doma,priekšlikums ir ļoti labs.Tikai mūsu 100 gudrās galvas ar rokām, kājām būs pretī.ZZS jums
  1001 un vienu iemeslu pateiks kā to nevar izdarīt.

  • Par tiem 500 eiro uz bērnu. Tur nav jābrīnās,ja šodienas bērni ar savām tiesībām pieprasa “krutākos” aifonus,planšetdatorus, “topīgu” apģērbu un visu pārējo -stilīgāko,lai turētu līdzi citiem. Un tad jau tie mīlošie vecāki arī cenšas. Bet par to strādāšanu savā saimniecībā – diez vai mūsu jaunāko paaudžu cilvēki vairs vēlas cītīgi strādāt.Tas taču ir nesalīdzināmi grūtāk- strādāt laukos (kaut arī ar lielisku tehniku) vai spaidīt pogas stilīga dizaina kabinetā kondicionētā atmosfērā.Bet lauku darbi jādara tad,kad tie ir jādara,neskatoties uz laika apstākļiem un smakām apkārtējē vidē(mēs taču protestējam pret smakām laukos).

  • Man šķiet, ka visa zeme jau kādam pieder, ja kāds vēlas kādu saimniecību,
   būs vien jāpērk, vai jāiznomā pašam. Kas vēlas, tas atrod.

 6. Priekshlikums buutiibaa ir labs. Bet tas jaaveido taads, lai buutu praktiski izdaraams. Pagastam ir jaabuut izdodamai zemei, Jaunos saimniekus nedriikst lieki apgruutinaat, pietiktu jau ja vinjiem ir 2-3 beerni. Jaabuut lauku mashiinu centram, kur sho tehniku var iireet. Jaasameklee taadi saimnieki, kuriem ir zinaashanas lauksimnieciibaa. Latvieshi 700 gadus bija zemnieki, 50 gados vinjus paartaisija par proletaarieshiem. Tas buutiibaa ir latvieshu nelaimes ceelonis. Muusu iistaa vieta ir zu laukiem, zu savas zemes!

 7. Nevajag te tik daudz spriedelēt, cik naudas vajag laukos, bet vienkārši jārada apstākļi, lai laukos dzīvot
  būtu izdevīgāk nekā pilsētā. Mazāki nodokļi, atviegloti noteikumi mājas būvniecībā un zemes iegādē,
  lielāki pabalsti bērniem, utt. Un tad izsijāsies tas iedzīvotāju slānis, kas tiešām grib dzīvot un strādāt laukos.

 8. Fantāzija vai maldīgās ilūzijas?
  Ko tad darīs zemes spekulanti zemē, kur tikai bankas ir godā un cieņā?
  :(?

 9. Laukos viss iespējamais jau iztirgots vai izvazāts! Turklāt saražoto nebūs kur likt-tirgus nav draudzīgs lauksaimniekiem un cilvēki ir pieradināti iepirkties lielveikalos. Valsts lobē importu. Vienkārši mūsu saražoto preci nav kur likt-saku no savas pieredzes!

 10. Doma gaiša, kaut kas līdzīgs tika pirmās brīvvalsts laikā realizēts.

 11. Vai šis cilvēks zina, kas ir matemātika? Ja zinātu, parēķinātu, ka četru bērnu uzturēšanai, vajag vismaz 2 tūkstošus eiro mēnesī. Kur ņems tādus ienākumus, ja vēl bankai jāmaksā, jābūvējas, jāpērk tehnika saimniecībai? Ja grib īstenot kaut ko līdzīgu, katrai saimniecībai vispirms jāatrod aptuveni 100 000 eiro sākumam. Citādi nekas tāds nav iespējams. It īpaši tāpēc, ka blakus Īrija, kur var tūtīt pelnīt.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+