×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Ieskandinās Jāņa Akuratera un Jāņa Poruka jubilejas gadu

Publicitātes foto.Publicitātes foto.

Trešdien, 13. janvārī plkst. 18 O. Vācieša memoriālajā muzejā notiks Jāņa Akuratera 140. jubilejas sarīkojums “Dzejas dārzs – dzīvības dārzs”, LA.lv uzzināja muzejā.

Sarīkojuma veidotājas Ruta Cimdiņa un Maira Valtere atgādina, ka tikai pāris mēneši šķir divu sapņainu mākslinieku dzimšanas laikus: “Emīla Dārziņa 140. jubileju svinējām pagājušā gada 3.novembrī. Jāņa Akuratera 140.dzimšanas diena būs 13. janvārī – tad arī notiks pasākums “Dzejas dārzs – dzīvības dārzs”, kurā izskanēs Jāņa Akuratera dzeja un Emīla Dārziņa solodziesmas, ļaujot klausītājiem ieraudzīt abu mākslinieku tēmu, motīvu intonāciju tuvību un sasaukšanos.”

Pasākumā piedalīsies aktieris Gundars Grasbergs, solisti Ieva Parša un Miervalids Jenčs un pianists Gints Bērziņš.

Sapņotājs un romantiķis – arī tā parasti raksturo Akurateru. Viņa romantisms ir ilgu un sapņu pasaule kā pretstats ikdienas dzīvei, kā protests dzīves pieticībai, jo arvien taču – “Lielāks, kā dzīve, ir dzīves sapnis…” Akuraters mīlēja mūziku, savulaik Deklamāciju vakaros Pārdaugavā E. Dārziņš esot spēlējis klavieres, kad jaunie dzejnieki, arī Jānis Akuraters, lasījuši dzeju.

Atceroties Emīlu Dārziņu viņa traģiskās aiziešanas 10. gadadienā, Akuraters aicinājis pulcēties domubiedrus Dārziņa atdusas vietā Mārtiņa kapos, lai klusā piemiņā katrs noliktu sarkanu rozi… Šī tradīcija turpinās, arī pagājušā gada novembrī Emīla Dāŗziņa 140 gadu atcerē uz viņa kapa sveču gaismā liesmoja sārtas rozes.

Tiesa gan, ar Akuratera dzeju Dārziņam nav tapusi neviena dziesma. Gandrīz puse no Emīla Dārziņa dziesmām rakstītas ar Jāņa Poruka, kuram 13.oktobrī atzīmēsim 145. gadadienu, tekstiem.

“Tā dzejnieka Jāņa Akuratera dzimšanas dienas vakarā 13. janvārī ne tikai svinēsim viņa jubileju, bet arī atcerēsimies Emīlu Dārziņu un ieskandināsim Jāņa Poruka jubileju. Mūsu klasiskās kultūras zvaigznes iemirdzas spožāk, ja viņas mums ir nepieciešamas,” uzsver Ruta Cimdiņa.

Šogad dzejnieka Jāņa Akuratera jubilejas pasākums notiks Ojāra Vācieša muzejā , jo Jāņa Akuratera muzeja māja ir restaurācijā, ko finansē Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programma “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana”. Restaurētās dzejnieka mājas atklāšana būs rudenī – tā turpinot Jāņa Akuratera 140. jubilejas gada programmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+