Foto – LETA

Ieslodzītajiem būs tiesības atteikties no izmeklējuma vai ārstēšanas 0

Turpmāk ieslodzītajiem būs tiesības atteikties no apskates, izmeklējuma vai ārstēšanas, ierodoties ieslodzījuma vietā, paredz otrdien valdībā apstiprinātie Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie noteikumi.

Reklāma
Reklāma
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Lasīt citas ziņas

Savukārt ieslodzījuma vietu ārstniecības personām būs pienākums šādā gadījumā fiksēt redzamos miesas bojājumus vai acīmredzamas traumas ieslodzītā ambulatorajā kartē. Tas nepieciešams, lai tiktu ievērotas ieslodzītā cilvēktiesības, tomēr, ievērojot ieslodzījuma vietas specifiku, ārstniecības personai būtu tiesības acīmredzamas traumas un miesas bojājumus fiksēt medicīniskajā dokumentācijā bez ieslodzītā piekrišanas tālākai rīcībai.

Tieslietu ministrija (TM) norāda, ka šobrīd ir noteikts apcietinātajam vai notiesātajam sniedzamo veselības aprūpes pakalpojumu apjoms un kārtība, kādā ieslodzījuma vietā tiek sniegti veselības aprūpes pakalpojumi, bet nav paredzēta kārtība, kādā veicama ieslodzīto personu veselības aprūpe ārstniecības iestādēs ārpus ieslodzījuma vietas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to TM izstrādājusi noteikumu projektu ieslodzīto veselības aprūpes īstenošanai, precīzi nosakot ieslodzīto veselības pārbaudes organizācijas kārtību, ierodoties ieslodzījuma vietā, primārās un sekundārās veselības aprūpes organizāciju ieslodzījuma vietā, pakalpojumu saņemšanas kārtību ārstniecības iestādē ārpus ieslodzījuma vietas, ieslodzītajam nepieciešamo zāļu un medicīnisko ierīču iegādes un izsniegšanas kārtību, veselības aprūpes organizāciju neatliekamas medicīniskās palīdzības sniegšanas gadījumā, kā arī ārstniecības personu rīcību organizējot ieslodzīto invaliditātes ekspertīzes nodrošināšanu.

Definēts līdz šim neregulētais neatliekamās stomatoloģiskās palīdzības apjoms ieslodzītajiem, uz kura ieviešanas nepieciešamību ir norādījusi Valsts kontrole. Neatliekamā stomatoloģiskā palīdzība ir gadījumos, ja ieslodzītā stāvoklim var būt kritiska ietekme uz viņa veselību vai dzīvību un palīdzību nepieciešams sniegt neatliekami.

Noteikta ieslodzījuma vietas ārstniecības personas rīcība pie ieslodzītā uzņemšanas. Ārstniecības personai jāfiksē izmeklējuma rezultāti un jāaizpilda ieslodzīto apskates dokumentācija, kurā detalizēti jāatzīmē ieslodzītā redzamie miesas bojājumi. Projekta izstrādē ņemts vērā Stambulas protokola jeb Rokasgrāmatas par spīdzināšanas un citu nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidu efektīvu izmeklēšanu un dokumentēšanu norādītais.

Ņemot vērā Stambulas protokolā paredzēto procedūru, tiks ievēroti starptautiskie standarti, lai nodrošinātu efektīvu iespējamo spīdzināšanas dokumentēšanu. Ietverti arī atbilstoši ārstniecības personu darba dokumenti, tostarp ieslodzītā traumu apskates lapa.

Precīzi noteikti izmeklējumi, ko ieslodzītajam, ierodoties ieslodzījuma vietā, nodrošina pirmreizējās veselības pārbaudes laikā, tostarp izmeklējumus aktīvās plaušu tuberkulozes diagnosticēšanai. Tas nepieciešams, lai uzlabotu aktīvās tuberkulozes diagnostiku un veicinātu tās agrīnu atklāšanu. Izmeklējumus uz cilvēka imūndeficīta vīrusu un plaušu rentgenoloģiskos izmeklējumus nodrošina, ja ieslodzītajam pēdējo 12 mēnešu laikā tie nav veikti, lai netiktu dublēti izmeklējumi ieslodzītajam, kas gada laikā vairākkārt nonāk ieslodzījuma vietās.

Reklāma
Reklāma

Ieslodzītajam, ierodoties ieslodzījuma vietā, tikai pirmreizējās veselības pārbaudes laikā tiks piedāvāta iespēja veikt papildizmeklējumus.

Savukārt ieslodzītajam vajadzīgās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana būs jāsaskaņo ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes atbildīgo amatpersonu pirms ieslodzītā pārvešanas uz ārstniecības iestādi. Tas noteikts, jo pastāv iespēja noteiktos gadījumos, kad Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas rīcībā ir operatīva informācija par to, ka drošības nolūkos ieslodzīto nevar vest uz konkrēto norādīto ārstniecības iestādi. Tādā gadījumā amatpersona norāda citu ārstniecības iestādi, uz kuru ieslodzīto nogādāt.

Šobrīd noteikts, ka lēmumu ir tiesīgs pieņemt ieslodzījuma vietas ārsts, bet turpmāk tiks ņemts vērā divu neatkarīgu speciālistu viedoklis – ieslodzījuma vietas ārsta slēdziens un medicīnas daļas vadītājs, lai lēmums būtu pēc iespējas objektīvāks, ja sekundārās veselības aprūpes vai zobārstniecības pakalpojumi nevar tikt nodrošināti ieslodzījuma vietā vai Latvijas Cietumu slimnīcā.

Ieslodzītais varēs saņemt plānveida stomatoloģisko palīdzību par saviem personīgajiem finanšu līdzekļiem, iesniedzot iesniegumu ieslodzījuma vietas priekšniekam. Viņam būs tiesības iegādāties zāles vai medicīniskās preces, kuru nepieciešamība saskaņota ar ieslodzījuma vietas ārstu un medicīnas daļas vadītāju, vai Latvijas Cietumu slimnīcas virsārstu. Tādā gadījumā Medicīnas daļas vadītājs vai Latvijas Cietumu slimnīcas virsārsts iegādājas vajadzīgo.

Šā gada martā TM apkopotie dati liecina, ka Latvijas ieslodzījuma vietās atrados 3240 notiesātie un 1398 apcietinātie.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.