×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
11. janvāris, 2013
Drukāt

Iesnām pilieni vairs nelīdz…

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Iesnas – viena no pirmajām saaukstēšanās pazīmēm. Katrs ar to saskaras, taču neuztver tik nopietni, lai dotos pie ār­sta. Vieglāk uzreiz izvēlēties deguna pilienus, kas īsā laika sprīdī atvieglo pašsajūtu, pat garastāvoklis uzlabojas.

 

Sākumā šādi sev palīdzam vienu reizi dienā, tad divas un vairāk, līdz pienāk brīdis, kad tas jau ir kļuvis par ieradumu. Vēlāk jau jāmostas nakts vidū, lai atvieglotu sev miegu. Tomēr rodas sajūta, ka kaut kas nav labi, jo deguna pilieni sāk palīdzēt aizvien mazāk.

 

 

Problēma – 
medikamentozās iesnas

Tā gadījās arī man, tādēļ nolēmu doties pie ār­sta, klusībā prātodama, ka droši vien vainojami nepareizi izvēlētie deguna pilieni, ko lietoju jau vairāk nekā divas nedēļas. Man par pārsteigumu, klīnikas “Premium Medical” otorinolaringoloģe Ramona Markuse konstatē deguna gļotādas iekaisumu, ko izraisījusi pārmērīgā deguna pilienu lietošana. Ārste uzsver – svarīgākā problēma, ko šie pilieni izraisa, ir pieradums pie tiem.

Deguna gļotādā iesūcas preparāts, kas sašaurina asinsvadus, līdz ar to, ilgstoši lietojot, veidojas nepareiza gļotādas darbība un gļotādai trūkst skābekļa. Tā vairs nevar normāli funkcionēt, turklāt atkārtoti un ilgstoši tiek sašaurināti asinsvadi. Tādējādi gļotāda vairs nereaģē uz pilieniem vai arī pacients bez pilieniem vairs nevar normāli dzīvot,” stāsta R. Markuse.

Ārste uzsver, ka ar šādu problēmu pie viņas vēršas ļoti daudzi pacienti. Pārsvarā tie ir jauni, darbīgi, kustīgi un aizņemti cilvēki, kuriem nav laika apmeklēt ārstu un kuri nepadomā par deguna pilienu lietošanas ilgumu. Šai pacientu grupai nav laika slimot, un viņi ir atraduši līdzekli, kas lieliski palīdz.

Ārste atgādina, ka uz katra veida deguna pilienu iepakojuma ir norādīts gan derīguma termiņš, gan to lietošanas veids, ilgums un biežums, ko nevajadzētu pārsniegt. Citādi var veidoties pieradums un pārlieku biežas pilināšanas dēļ rasties medikamentozās iesnas. Medikamentozo iesnu sekas var būt deguna gļotādas atrofija, smaržu sajūtas un organisma traucējumi, kā arī paātrināta sirdsdarbība un pulss.

 

“Olu laiki” pagājuši

Jautāju, vai alternatīva deguna pilieniem varētu būt jūras ūdens sāls šķīduma izmantošana. “Mūsdienās ir ļoti daudz dažādu jūras ūdens sāls šķīdumu gan aerosolu, gan pilienu veidā. Tie deguna gļotādai palīdz attīrīties, taču arī šeit jāievēro mērenība,” atbild R. Markuse. “Akūtas iesnas nevar vienas dienas laikā izskalot, iesnām, tāpat kā jebkuram citam iekaisumam, jāizdzīvo visas savas fāzes. Tāpēc vislabāk jebkuru veselības problēmu izvērtēt kopā ar ārstu un tad nolemt, kādā veidā un ar kādiem preparātiem iesnas tiks ārstētas.”

Atcerējos, kā bērnībā sildīju degunu ar tikko izvārītu olu, taču ārste, nedaudz pasmīnot, teic, ka “olu laiki” ir pagājuši.

“Tās bija labas vecmāmiņas metodes, kas pagātnē bija izmantojamas. Sabiedrība tagad ir kļuvusi daudz alerģiskāka. Sildot degunu ar olām vai sāli, var panākt tikai tūsku un sapampumu gaisu saturošos un iekaisušos augšžokļu dobumos, tādējādi neļaujot augš­žokļu dobumos esošajam sekrētam evakuēties ārā,” skaidro R. Markuse.

Vīrusu laikā mājas ap­stākļos labāk profilaktiski veikt tvaika inhalācijas, kāju peldes, lietot pretvīrusu ziedes vai ieiet pirtī. “Taču tam visam vajag laiku, bet mūsu dzīve ir ļoti steidzīga,” teic R. Markuse.

 

VIEDOKLIS

Ārste Ramona Markuse: “Ļoti piesardzīgi asinsvadus sašaurinošie deguna pilieni jālieto cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, vairogdziedzera vai prostatas saslimšanām, kā arī cukura diabētu. Viņi deguna pilienus var lietot īsa kursa veidā, lai tie negatīvi neietekmētu veselību.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+