×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. decembris, 2017
Drukāt

Iesniedz sūdzību ST par nekustamā īpašuma nodokļa “prettiesisko būtību” (4)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” autore un biedrības „Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam” valdes locekle Liāna Hiršsone un 81 gadus vecs pensionārs Valdis Vītols, iesnieguši konstitucionālās sūdzības Satversmes tiesā par nekustamā īpašuma nodokļa prettiesisko būtību.

Pieteikuma iesniedzēju iebildumi ir par to, ka normatīvajos aktos iztrūkst tiesiskais regulējums, kuram demokrātiskā sabiedrībā būtu jāparedz atvieglojumi atbrīvošanai no NĪN pilnībā vai daļēji tām personām, kurām NĪN slogs vienīgajam nekustamajam īpašumam (mājoklim) ir nepanesami augsts.

Kā portālu la.lv informēja L.Hiršsone, vēršoties Satversmes tiesā, tiek apstrīdēts likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 5.pants tiktāl, ciktāl tas neparedz NĪN atvieglojumus personām, kurām nav pietiekamu ienākumu, lai varētu samaksāt nekustamā īpašuma nodokli par savu vienīgo mājokli. Tiek apstrīdēta iepriekšminētās tiesību normas atbilstība Latvijas Republikas Satversmes 105.panta pirmajam teikumam kopsakarā ar 91.panta otro teikumu un 1.pantu, kā arī atbilstība Latvijas Republikas Satversmes 105.panta 3.teikumam.

Sūdzības iesniedzēji uzskata, ka nepārdomātā NĪN politika draud radīt stāvokli, ka iedzīvotāju kategorijai ar relatīvi zemiem ienākumiem tiek atņemta iespēja paturēt sev pajumtei nepieciešamo nekustamo īpašumu, kas būtiski palielinātu sociālo nevienlīdzību, kas ir viens no lielākajiem nabadzības cēloņiem Latvijā.

L.Hiršsone uzskata, ka “mūsu valsts dibinātāji un Satversmes tēvi bija izglītoti, pēc pasaules uztveres un politiskās pārliecības sociāldemokrāti, kas nākuši no strādnieku, vai zemnieku ģimenēm, daži arī 1905. gada dumpja dalībnieki, tādēļ, var droši apgalvot, ka,1918. gadā izstrādājot jaunās valsts konstitūciju, viņi tieši tā arī bija domājuši, ka tiesības uz savu īpašumu viņu jaundibināmajā valstī tiks nodrošinātas visiem tās iedzīvotājiem, neatkarīgi no sociālā un mantiskā stāvokļa. Nevis tā, kā tas ir tagad, ka neatbilstošu ienākumu dēļ pati valsts ar bezgalīgi pieaugošo NĪN atņem mājas pensionāriem un arī strādājošajiem Latvijas iedzīvotājiem, atdodot tās bagātākajiem”.
L.Hiršsone atgādina, ka nesen tika nosūtīta atklāta vēstule Valsts prezidentam, aicinot atcelt nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Arī es aizsūtīju savus atzinumus par PSRS likuma normu izmantošanu 27 gadus neatkarīgā Latvijā unJĀSĀk ar kardinālu izglītības satura reformu pielīdznātu BRĪVĀ tirdus ekonomikai.

 2. Man liekas, ka nevajadzētu pavisam atcelt to nodokli, jo pašvaldībām no kaut kurienes tak nauda ir jāņem, lai varētu pildīt savas funkcijas – radīt un uzturēt infrastruktūru, maksāt pabalstus un t.t. Tikai nodoklim jābūt samērīgam un saprātīgam. Es par savu 1-istabas dzīvokli Pierīgā maksāju apm 15 eiro gadā – tas nav nekas briesmīgs! Taču nav normāli, ja kāds cilvēks – un nebūt ne bagātnieks – kādreiz ir uzcēlis sev māju, kurš tagad, viņam par nelaimi, izrādījies teritorijā, kur zemei un NĪ astronomiska kadastrālā vērtība. Tas ir pilnīgs absurds un faktiski par to netaisnību vajadzētu iziet ielās, tāpat kā par zemes piespiedu nomu un likumiem, kuri atļauj denacionalizēto namu saimniekiem celt īres maksu debesīs. Politiķus, kuri tādu kārtību ieviesa, vajadzētu saukt pie atbildības beidzot!

 3. Lūk, no kurienes aug kājas tautas sodīšanai. Kadastrālā vērtība nav vērtība, bet sods tautai par “aplokšņu algu” saņemšanu utt., lai varai, tās nomenklatūrai būtu ko vairāk zagt.

  Piespiedu nomas zemei zem daudzdzīvokļu mājām un neražojošām būvēm vēlamies mainīt kadastrālās vērtēšanas principus un novērst likuma anomālijas, jo pašreizējā vērtēšana ir fiktīva, juridiski netaisnīga un neloģiska. Zemei zem daudzdzīvokļu mājām un neražojošām būvēm vērtība nosakāma atkarībā no ēkas, būves vērtības, uz kuras tā atrodas. Šīs zemes vērtība ir nemainīga, tā nerada pievienoto vērtību un peļņu. Ar šo iniciatīvu vēlamies grozīt likumu un noteikt vēsturiski taisnīgu un pamatotu kadastrālo vērtību.

  Saeimai prasām pieņemt šādu likumprojektu: Papildināt likumu “Nekustamā īpašuma valsts kadastra likums” ar 71.1 pantu šādā redakcijā: 71.1 pants.(1) Kadastrālo vērtību zemei zem daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām un būvēm aprēķina, ņemot vērā šādus Kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus: 1) dzīvojamās mājas, būves kadastrālo vērtību; 2) dzīvojamās māja, būves raksturojošos datus; 3) zemes zem dzīvojamās māja lietošanas mērķus; 4) zemes zem dzīvojamās mājas, būves apgrūtinājumus. (2) Līdz laikam, kad dzīvojamā māja, būve un dzīvojamai mājai būvei funkcionāli nepieciešamā zemes platība tiks apvienota vienā nekustamā īpašumā, zemes zem dzīvojamās mājas, būves novērtējums kadastrā, ja tā netiek izmantota peļņas gūšanai, ir 1,5 % no dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašuma un citu mājai, būvei piesaistīto saimniecisko ēku kopējās kadastrālās vērtības summas.

  Ar piespiedu nomas zemes taisnīgu kadastrālās vērtības noregulējumu sabiedrības vairākums pirmkārt, iegūs samērīgu nomas maksu, daļēju izlīgumu starp dzīvokļu īpašniekiem (Rīgā ap 200 000), un zemes īpašniekiem (Rīgā ap 1700), mājas, būves īpašniekiem radīs iespēju izpirkt zemi par pieņemamu cenu, daļēji novērsīs Civillikuma 968.panta izņēmumu absurdus, kad mājas un zemi zem tām sadalīja divos atsevišķos īpašumos, kaut likums paredzēja īpašniekiem zemi ierādīt citā vietā vai izmaksāt kompensāciju.

  Pievienots dokuments
  1389689205lUQMTI.pdf 66 KB (atvērt)

 4. Malači, vajag cīnīties līdz galam! 😉

Draugiem Facebook Twitter Google+