×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
9. janvāris, 2014
Drukāt

Iespējams, arī Latvijā parādījušies šakāļi (23)

Foto - 123rf.comFoto - 123rf.com

Kādam Jelgavas novada medniekam medības Otrajos Ziemassvētkos beigušās ar lielu pārsteigumu – aplūkojot tuvāk medījumu, par vilcēnu noturētais dzīvnieks nav bijis līdzīgs saviem sugasbāļiem. Šaubas apstiprināja taksidermists – nomedīts nav ne vilks, ne lapsa, bet gan šakālis.

Iespējams, ka piepildījušās zoologu izteiktās prognozes pēc tam, kad līdz mūsu valstij nonāca ziņa par pagājušā gada februārī nomedīto zeltaino šakāli Igaunijā – ļoti iespējams, ka šakāļi parādīsies arī Latvijā.

Visas ārējās pazīmes liecina, ka nomedītais dzīvnieks ir šakālis, taču jebkurš sevi cienošs speciālists to apstiprinās tikai pēc DNS analīzes vai, kā minimums, pēc galvaskausa izpētes – tā Jelgavas novada mednieka guvumu komentē zoologs Jānis Ozoliņš. Viņam bija iespēja apskatīt dzīvnieku jau nodīrātu, kā arī salīdzināt tā ādu ar vilka un lapsas kažoku. Pēc ārējiem izmēriem un ķermeņa uzbūves kustonis atbildis zeltainā šakāļa attēliem un aprakstiem literatūrā. Galējo slēdzienu pēc izskata izdarīt nevar, uzsver speciālists, tāpēc paņemti paraugi DNS analīzēm, ko, visticamāk, veiks Tartu universitātē, jo tās rīcībā ir Igaunijā nomedītā šakāļa ģenētiskais materiāls, ar kuru tiks salīdzinātas Latvijā nomedītā dzīvnieka analīzes.

Nomedītā dzīvnieka kuņģī atrastas stirnas paliekas, un tas liecina, ka iegūts ir savvaļas dzīvnieks, kas pats sevi spēj uzturēt, nevis kāds bēglis no zooloģiskā dārza vai citas nebrīves. Tāpat kā Igaunijā, arī Jelgavas apkārtnē nomedītā šakāļu mātīte nav vientuļniece, jo mednieks apgalvo, ka blakus nolūkotajam medījumam redzējis vēl otru tādu eksemplāru.

“Nekas nav neiespējams,” uz jautājumu, kā ziemeļzemju ekosistēmai svešā suga nonākusi Latvijā un Igaunijā, atbild J. Ozoliņš. Zeltainie šakāļi pirms dažiem gadiem konstatēti Polijā, Rietumukrainā, un, kā vēsta krievu zinātnieku grāmatas, jau kopš 20. gadsimta tie apdzīvo Kaukāzu un Priekškaukāzu. Mūsdienās dzīvnieku kustībai uz ziemeļiem palīdz ceļmalas ar nobrauktajiem dzīvniekiem, kā arī atkritumu izgāztuves, jo zināms, ka šakāļi pārtiek no maitas un sīkiem medījumiem. Par veicinošu faktoru zoologs nosauc arī globālās sasilšanas procesu. Turklāt šakāļiem ieņemt jaunas teritorijas palīdz arī vilku izmedīšana. Lai gan vilki ar šakāļiem var pastāvēt vienā teritorijā, viņi tomēr ir konkurenti, uzsver J. Ozoliņš.

Latvijas faunai neparastais eksemplārs nonācis taksidermista Jāņa Granāta rokās – trofejas īpašnieks lūdzis viņam izgatavot dzīvnieka izbāzni. Taksidermists nešaubās par to, ka nomedīts ir šakālis, un gatavojas pasūtīt attiecīgu formu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Šakālis manīts 13. augustā,Daugavpils rajona Lociku ciema teritorijā.

 2. No rīta laidu ar meitu pamakšķerēt, jop… pārbijos, vairāk no tā, ka nezinu kas tas ir. Paskatos googlē jā- ŠAKALIS.

 3. Sargā pats savas aitas, mednieku pienākums nav sargāt tavas aitas.

 4. Labi,ka Latvijā ir jauna suga,bet šakāļi baros uzbrūk cilvēkiem…

 5. Es zinu vienu dzivnieku kas lidzigs latvijas medniekiem. krokadils ko ierauga to medi ciet un aped latvijas mednieks ko ierauga sauj nost aped un panem kaulus par trofeju .

 6. brinums ka vel lacus nesauj musu mednieki ir bada ko ierauga un nosauj . vaidzetu tos medniekus sodit par sakala nosausanu .

 7. Nu jau Dundagas novadā pagašo nedēļ tika nošauti 5 šakāļi… mums pietiek ar saviem vilkiem un citas radības mums nevajag.

 8. Veidojajam jaunu mikroliegumu, kur šai Latvijā reti sastopmai sugai dzīvot.

 9. Pat Šakāļu Centrs (SC) ir nodibinājies.

 10. Es atvainojos, bet ja šāds fakts ir paties, tad lūdzu, medniekiem beidzot ir uzdevums! Notvert vēl šādu vai šādus eksemplārus. Nezinu vai manas saimniecības divi suņi spētu aizsargāt aitas un zosis no šakāļiem,cietējs būšu tikai es. Uzskatu, ka tāds arī ir mednieku uzdevums, ierobežot šādu dzīvnieku pārmērīgu vairošanos.

  • jus .. ja kads vel nosaus sakali sodisu un naudas summa bus liela . bet zemnieki kas jus esat bez smadzenem liekiet aplokus un beidzat cikstet/

 11. Par to, ka jaunās valdības Atbildēt

  veidošanā viņi IR parādījušies, nevienam šaubu nav!

 12. Nepietiek ar to ka valdībā un Rīgas domē to ir pilns, tagad arī mežos parādās 🙁

  • Vai neviens vēl nebija, SC tukšās sejās raugoties, pamanījis, ka ķermeņi ir tukši, neviena nav mājās, ķermeņu izmantotāji apmaldījušies mežā – tikai, lūdzu, nešaujiet!

 13. Sakali Latvija paradijusies jau no 91.gada un mitinas viena no Vecrigas majam !

 14. .. un runā, ka turpmāk viņu barvede būšot sieviete.

 15. Lai dzīvo taču. Smuks dzīvnieciņš. Mazāks par vilku.Mazāk ēd.

 16. Šakāļus var redzēt uz Salu tilta Rīgā, zaļās vestēs!

 17. Šakāļi JŪS !! – pārstājiet nogalināt dzīvniekus !! Lieciet viņiem mieru, tāpat kā šie dzīvnieki.. arī viņi netraucē jums dzīvot – perversie slepkavas !!

 18. Nu ko, jāpsveic ar jaunu dzīvnieku Latvijas faunā!

 19. Nīlas ausainas zirgs Atbildēt

  Vai bažas, ka sesku centrs varētu izplatīties visā Latvijā, sāk piepildities?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24
Alūksne +22.7
Daugavpils +23.5
Saldus +22
Liepāja +23.8
Jelgava +23
Ventspils +16.7
Limbaži +22
Madona +22
Rēzekne +22
Draugiem Facebook Twitter Google+