Uncategorized

Ko iespējams pagatavot no sakaltušas maizes? Padomi saimniecēm1

Foto – Shutterstock

Neviens cits pārtikas produkts nebauda tādu cieņu kā maize. Taču nav noslēpums, ka ik dienu daudz maizes nokļūst atkritumos. Tas diezin vai notiek aiz necieņas, drīzāk nezināšanas dēļ, kā sacietējušo klaipu iespējams izmantot.

Stikla, porcelāna, keramikas vai plast­masas traukā, kā arī speciālās – vislabāk koka – kastēs glabāts klaipiņš nesakalst ilgāku laiku. Lai maize nepelētu, traukā var ielikt nomizotu kartupeli, sagrieztu ābolu vai nedaudz sāls. Maize labāk uzglabāsies, ja trauku vai kasti ik pēc septiņām, desmit dienām izmazgās ar vāju etiķa šķīdumu. Un vēl viens svarīgs noteikums – kviešu un rudzu maize jātur atsevišķi, jo, kopā glabājot, tā ātrāk sazied un garšas īpašības pasliktinās.

Sakaltušu maizi un smalkmaizītes pat pēc divu nedēļu ilgas glabāšanas var atsvaidzināt, ja uz piecām minūtēm tās ietin mitrā salvetē, pēc tam iztin un 20 minūtes karsē līdz +150 °C uzkarsētā cepeškrāsnī.

Var izmantot vēl citu maizes atsvaidzināšanas paņēmienu. Katlā ielej nedaudz ūdens, riecienus ievieto caurdurī, to ieliek katlā un uzliek katlam vāku. Piecpadsmit minūtēs no ūdens vārīšanās sākuma maize atkal ir mīksta un aromātiska.

Nedrīkst gan aizmirst, ka atsvaidzināta maize drīz (jau pēc 2–4 stundām) sacietē no jauna, tāpēc tā jāatsvaidzina tieši pirms lietošanas.

Var pagatavot grauzdiņus. Maizi sagriež nelielos kubiciņos, plānā kārtā uzber uz plāts un ieliek mēreni karstā cepeškrāsnī. Ja liks karstā, maize no virspuses apžūs un apdegs, bet iekšpusē paliks mīksta.

Grauzdiņi jāžāvē 20–30 minūtes. Pēc tam cepeškrāsni izslēdz, bet plāti ārā neizņem. Grauzdiņi pastāvēs siltumā un sausumā vēl pusstundu un kļūs pavisam viegli un kraukšķīgi. Tos pasniedz ar buljonu, biezzupu, pievieno salātiem.

LA.lv
LA
LA.LV
Uncategorized
LIDO plāno izvērst jaunus ēdināšanas konceptus
9. augusts, 2018
LA
LA.LV
Uncategorized
Vēlēšanām iesniegti vēl trīs kandidātu saraksti
6. augusts, 2018
LE
LETA
Uncategorized
KNAB par nelikumīgu informācijas iegūšanu visbiežāk sodījis VID amatpersonas
4. augusts, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA-INTERFAX
Pasaulē
Maskavas centrā 21,5 tūkstoši cilvēku pieprasa brīvas un godīgas vēlēšanas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Rojas dabas takā izveidoti septiņi virtuālie skatu torņi
37 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Atkritumu tarifi “kāpj debesīs”: sitiens “pa maku” būs nenovēršams
1 stunda
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Ārlietu ministrija aicina atbrīvot uz tankkuģa aizturēto Latvijas pilsoni
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
3 stundas