×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
3. maijs, 2012
Drukāt

Ietaupīs, kopīgi pērkot zāles


ministri_km_5

Veselības ministre Ingrīda Circene, Igaunijas sociālo lietu ministrs Hanno Pevkurs un Lietuvas veselības ministrs Raimonds Šukis vakar Rīgā parakstīja Baltijas valstu partnerības līgumu par vienotiem zāļu un medicīnas ierīču iepirkumiem. 


 

I. Circene pirms astoņiem gadiem ielika pamatu šim līgumam, tiekoties ar kaimiņvalstu ministriem un rosinot šāda līguma nepieciešamību. Lielu darbu ieguldīja arī Baltijas asambleja.

“Līgums nodrošinās lielāku caurskatāmību zāļu un medicīnas preču iepirkumos, mazākas cenas un lielākas iespējas ietaupīto naudu izmantot veselības aprūpei ļoti nepieciešamām vajadzībām,” sacīja Lietuvas veselības ministrs. H. Pevkurs uzsvēra, ka trīs Baltijas valstu spēja iesaistīties sarunās ar zāļu ražotājiem kļūs spēcīgāka. Ir taču atšķirība, vai ar ražotājiem runā 1,3 miljonu iedzīvotāju pārstāvis, kā tas ir Igaunijā, vai visas trīs Baltijas valstis, pārstāvot sešu miljonu lielu tirgu. Turklāt jāņem vērā, ka zāļu ražotāju un piegādātāju pasaule ir visai sarežģīta. Jo lielāks zāļu tirgus, jo vieglāk sokas sarunas par iepirkumu un zāļu cenu samazinājumu.

Ministri pagaidām nevar atbildēt, apmēram cik lielu naudas summu medicīnas budžetā varētu ietaupīt, pateicoties vienotiem zāļu iepirkumiem. R. Šukis: “Iepirkuma apjoms trīskāršosies, tāpēc ietaupījums būs būtisks.”

 

Ministri vienojušies, ka līgums būs spēkā, iepērkot tikai valsts apmaksātās zāles. Nolemts, ka vispirms iegādāšoties trīs vakcīnas. Konkrēti nosaukumi būšot zināmi tikai tad, kad valstis būs oficiāli vienojušās par to iegādi.

 

Iepirkumus koordinēs un visus nepieciešamos dokumentus sagatavos starptautiska komisija, kurā strādās visu trīs kaimiņvalstu eksperti.

I. Circene solīja, ka vakcīnu iepirkuma līgums reāli varētu sākt darboties 2014. gadā, tad arī būs zināmi konkrēti aprēķini, kā arī tas, cik daudz naudas izdodas ietaupīt un kādas zāles vai medicīnas iekārtas iepirks turpmāk.

Lietuvas veselības ministrs atzina, ka šī esot otra reize viņa darba mūžā, kad ir prieks par triju Baltijas valstu milzīgo ieguldīto darbu. Pirmā reize bijusi, kad visas trīs valstis iestājās Eiropas Savienībā. Arī H. Pevkurs bija gandarīts, ka liels projekts beidzot pēc astoņiem gadiem ir nonācis līdz rezultātam. Ministrs sacīja, ka veiksmīgi īstenojas Igaunijas un Latvijas pierobežas sadarbības līgums neatliekamās medicīniskās palīdzības jomā un tuvākajā nākotnē gaidāms Baltijas valstu līgums par digitālo recepšu atzīšanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+