×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. novembris, 2015
Drukāt

Ieviesīs diferencēto neapliekamo minimumu un atcels IIN atvieglojumus par apgādībā esošiem nestudējošiem pilngadīgajiem (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma izmaiņas, kas paredz diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu atcelšanu par pilngadīgām un darbspējīgām personām. Neapliekamo minimumu gan varēs atgūt, tikai iesniedzot ienākumu deklarāciju, kas licis izteikt bažas, vai iedzīvotāji pilnvērtīgi izmantos šīs iespējas un nezaudēs šo naudu par labu valstij.

Diferencēto neapliekamo minimumu paredzēts ieviest ar 2016.gada 1.janvāri. Iepriekš Finanšu ministrija norādīja, ka fiskālā ietekme no diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanas 2016.gada 1.janvārī, ņemot vērā maksāšanas kārtību, 2017.gadā būs papildu 5,86 miljoni eiro – no tiem valsts budžetā 1,17 miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā – 4,69 miljoni eiro.

Gada diferencētais neapliekamais minimums būs atkarīgs no personas gūto ar nodokli apliekamo kopējo ienākumu apmēra. Nākamā gada sākumā nodokļa maksātāji ar zemākām algām, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) gada ienākumu deklarāciju, varēs saņemt pārmaksāto nodokli. To pārrēķinās, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu.

Iedzīvotāji portālā “Latvija.lv”, pieslēdzoties elektroniskajai deklarēšanās sistēmai, redzēs jau automātiski aizpildītu gada ienākumu deklarāciju, tostarp gadā pienākošos neapliekamo minimumu un nodokļa pārmaksu, ja tāda veidojas. Tiem, kuriem nav iespēju nodokļu deklarāciju iesniegt elektroniski, būs iespēja to izdarīt klātienē visās VID filiālēs.

Tāpat deputātu pieņemtās izmaiņas likumprojekā paredz atcelt IIN atvieglojumus par apgādībā esošām pilngadīgām un darbspējīgām personām, kas neturpina mācīties. Fiskālā ietekme no IIN atvieglojuma par apgādībā esošām pilngadīgām personām, izņemot pilngadīgas personas, kuras turpina mācīties izglītības iestādēs, kā arī personas ar invaliditāti, un darbspējīgām personām 2016.gadā un turpmākajos gados tiek plānota 25 miljonu eiro apmērā – no tā valsts budžetā pieci miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā – 20 miljoni eiro.

Kā ziņots, iepriekš bija iecerēts palielināt neapliekamo minimumu par 10 eiro – no 75 eiro uz 85 eiro. Tomēr šodien deputāti lems par neapliekamā minimuma nepalielināšanu, par 10 eiro paaugstinot atvieglojumus par apgādībā esošiem bērniem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vienotības eksperimenti turpinās

Draugiem Facebook Twitter Google+