×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

Ieviešot narkotiku ģenērisko formulu, cer iznīdēt “likumīgās narkobodes”

narkotikas

Veselības ministrija (VM) strādā pie likumu grozījumiem, lai beidzot varētu efektīvi cīnīties ar tā saucamajām legālajām narkotikām jeb dažādiem augu maisījumiem, kuru izpīpēšanas radītais efekts līdzinās marihuānai, ceturtdien raksta avīze “Diena”.

Par spīti policijas regulārajām aktivitātēm, “izkratot” kārtējo Rīgas sīkbodīti, kurā līdz ar ūdenspīpēm un šķiltavām tiek tirgotas tā dēvētās legālās narkotikas, iznīdēt šo rūpalu līdz šim nav izdevies. Jaunu kaitīgo vielu aizliegšana Latvijā prasa stipri ilgāku laiku nekā tepat kaimiņos esošajā Lietuvā vai Igaunijā, un tirgoņi to izmanto, lai bez bailēm atklāti izplatītu apreibinošas vielas.

Tomēr, ja likumā izdosies iestrādāt ideju, kas pagaidām briest dažādu iestāžu ierēdņu prātos, “legālās narkobodes” beidzot var palikt pagātnē, norāda laikraksts. VM patlaban tiek strādāts pie “ģenēriskās sistēmas”, kas nozīmētu, ka aizliegto vielu sarakstā tiek iekļauta viena vielas pamatforma, tādējādi par nelegāliem padarot arī visus tās atvasinājumus.

Agrīnās brīdinājuma sistēmas par jaunajām psihoaktīvajām vielām nacionālā koordinatore Linda Sīle skaidro: tas nozīmētu, ka, piemēram, likumā vairs nemēģinās uzskaitīt, katru apreibinošajos “Spice” maisījumos bieži vien lietotās vielas JWH paveidu (piemēram, JWH018, JWH073, JWH398 utt.), bet gan vienkārši tiks norādīts, ka aizliegti ir visi sintētiskie kanabinoīdi.

“Tēlaini salīdzinot, šobrīd mēs varētu mēģināt aizliegt, piemēram, melleņu jogurtu vai biezpienu ar 5% tauku. Savukārt, ieviešot ģenērisko formulu, mēs uzreiz varam pateikt, ka kaitīgi ir visi piena produkti, turklāt arī tie, kas vēl nav izgudroti,” paskaidro Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sekretārs Jānis Bekmanis. Viņš gan atzīst, ka tieši te slēpjas lielākās grūtības, ar ko var nākties saskarties, ieviešot šādu sistēmu, jo tīri teorētiski var sanākt, ka “melleņu jogurts” jeb kāda aizliegtās vielas forma nav kaitīga.

Bekmanis norāda, ka teorētiski, ieviešot šo risinājumu, savas durvis nāksies slēgt arī “legālajām narkobodēm”, jo vienā piegājienā visa to prece būs kļuvusi nelegāla un jaunas preces izķīmiķot vairs nebūs tik vienkārši. “Bet, ziniet, tie ķīmiķi, kas strādā otrajā pusē, arī ir profesionāļi, tādēļ es neprognozēju, ka šis risinājums būs panaceja,” viņš atzīst.

VM par topošajiem likuma grozījumiem atbildīgā amatpersona Anita Segliņa norāda, ka pašlaik ģenēriskās formulas izstrāde nodota ķīmiķiem un dažu mēnešu laikā no viņiem tiek gaidīti pirmie rezultāti. Tomēr detaļās par jauno likumdošanas iniciatīvu nevēlējās izplūst un sacīja, ka “šobrīd viņi [“legālie narkotirgoņi”] ir mums soli priekšā, bet ar jauno likumu soli priekšā būsim mēs, tādēļ negribētos viņus pārāk detalizēti informēt”.

Viņa piebilda – kad būs sagaidīti ķīmiķu darba rezultāti, tālākais process varētu noritēt gana ātri, un, ja neradīsies negaidīti šķēršļi, “legālo narkotiku” joma varētu tikt sakārtota līdz gada beigām.

Lai šajā jomā būtu dubultdrošība, Iekšlietu ministrija grib, lai paralēli tiktu ieviesta arī pagaidu aizlieguma sistēma. Tas nozīmētu – ja pēkšņi tirgū parādās kāda narkotiska viela, kas ģenēriskajai formulai neatbilst, ekspertu komisija var ieteikt šo vielu aizliegt uz laiku, kamēr ir izpētīta tās ietekme un izlemts, vai vielu atļaut vai pilnībā aizliegt. Šādā sarakstā iekļautās preces tad varētu uz laiku atņemt un neļaut tirgot “legālajām narkobodēm”.

Bekmanis gan atzīst – pat ja šīs ieceres tiktu iestrādātas likumā, ar to īstenošanu var rasties problēmas, jo šobrīd likumsargu rīcībā esošās ekspertīžu iekārtas esot gana novecojušas un visas jaunās narkotiskās vielas ar tām noteikt nemaz nebūtu iespējams.

Tādēļ līdz ar 33 jaunajām vielām, kuru aizliegšanai nepieciešamais MK noteikumu projekts šobrīd iesniegts valdībā, IeM ir pieprasījusi no valsts budžeta arī finansējumu jaunu iekārtu iegādei – kopumā tas būtu aptuveni pusmiljons latu tuvāko triju gadu laikā. Pret šo vēlmi iebildumi gan radušies valsts maka turētājai Finanšu ministrijai.

Tikmēr “legālo narkotiku” problēma tikai turpina augt augumā, norāda laikraksts. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna atzīst, ka vēl pirms dažiem gadiem gadījumi, kad RPNC nonāk kāds “likumīgo zāli” sapīpējies jaunietis, bijuši liels izņēmums, bet tagad vairs nav tādas nedēļas, kad iztiktu bez šādiem pacientiem.

Arī viņa atzīst, ka liela problēma šajā jomā ir tehnoloģiskais nodrošinājums – šādu pacientu analīzes nākas sūtīt sadarbības partneriem Ziemeļīrijā, jo pašu tehnika noteikt, ko viņi lietojuši, bieži vien nespēj. “Janvārī bijām aizsūtījuši 100 analīžu, un no tām 51 apstiprinājās šie te augu maisījumi ar sintētiskajiem kanabinoīdiem. Daļa no tiem jau aizliegti, daļa vēl nav,” viņa piebilst.

Pērn no Lisabonā bāzētā Eiropas narkotiku un narkotiku atkarības monitoringa centra Latvija saņēmusi 302 ziņojumus par dažādu “legālo narkotiku” izplatību, arī par 49 pilnīgi jaunām apreibinošām vielām, kuras likumsargi nekad iepriekš nebija fiksējuši.

Lielākā daļa jauno “legālo narkotiku” ir sintētiskie kanabinoīdi, kuru iedarbība līdzinās marihuānai.

Latvijā “legālo narkotiku” izplatība turpina pieaugt. Visā 2011.gadā Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC) nokļuvuši aptuveni 150 šo vielu lietotāji, bet 2012.gada janvārī vien – jau 44. Gandrīz visi ir jaunāki par 30 gadiem, bet aptuveni 20% no viņiem – nepilngadīgi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+