×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Vai tiešām tikai rūpes par sievietes veselību? (19)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Imants Parādnieks

Ar kečupa aizdaru var iebarot gandrīz jebko – mēdz ciniski jokot pavāri. Liekas, šo principu patapinājusi 12. Saeimas deputāta Imanta Parādnieka (NA) iedvesmotā biedru grupa, virzot izskatīšanai grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā. Pats iniciators apgalvo, ka viņu vada vienīgi valstiskas rūpes par sievietes veselību, nevis vēlme ierobežot viņas izvēli krīzes situācijā. Pieteikšanās sievietes veselības sargeņģeļa lomai ir diezgan veiksmīgs gājiens. It sevišķi, ja gaišo tēlu paredzēts izmantot spēlē ar iezīmētām kārtīm, par kurām Parādnieks izliekas nezinām, un visās oponentu iebildēs (arī manējā – “LA” 13.02.) redz tikai informācijas trūkumu. Kādi ierobežojumi, tikai rūpes un vēlreiz rūpes! – deputāts nebeidz apgalvot (“LA” 20.02.).

Ja tā būtu patiesībā, tad grozījumos tiktu atbal­stīti priekšlikumi, kurus paudusi Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija. Piemēram, tās vadītāja D. Melka uzskata – abortu skaitu iespējams mazināt, noteiktai sabiedrības grupai izsniedzot valsts apmaksātus kontracepcijas līdzekļus un īstenojot seksuālās izglītošanas programmu, kuras trūkums ietekmē nevēlamo grūtniecību skaitu un pēc tam atbalsojas pilnīgi visās dzīves jomās. Taču likuma autoriem ginekologu viedoklis nav bijis saistošs. Gluži otrādi: paredzot likumā pantu, kas liedz grūtniecības pārtraukšanas norīkojumu izsniegušajam speciālistam šo procedūru arī veikt, Parādnieks un domubiedri, pirmkārt, uzspiež Latvijas ginekologiem demogrāfijas veicināšanas pretinieku un pat tādu kā tautas ienaidnieku zīmogu un, otrkārt, atņem sievietei viņas smagajā brīdī mediķi, kurš nelaimīgai sievietei nereti ir vienīgā uzticības persona un dažreiz pēdējā brīdī spēj mainīt “nē” pret “jā”. Kaut gan aborts vairākumā gadījumu paliks neapsveicama izvēle, pat no primitīvas loģikas leņķa raugoties, sievieti jau iepriekš apsekojušam ginekologam par grūtnieci ir vairāk zināšanu, kas mazina operācijas negatīvās sekas.

Ginekologus likuma autori grib aizvietot ar nevalstisko organizāciju manipulācijām, kas projektā nodēvētas par konsultācijām un bez kuru apmeklējumu apstiprinoša dokumenta abortu veikušais speciālists – tā izskatās – būs pārkāpis likumu. Ja tas nav smalki velnišķīgi savērpts sievietes izvēles apgrūtinājums, tad patlaban aiz loga ir vasara! Rūpes par sievietes veselību uzsverot, Parādnieks līdz šim veiksmīgi izvairījies dziļāk raksturot organizācijas, ar kurām iet kopsolī vēl kopš mēģinājuma aizliegt abortus 11. Saeimas laikā. Sevišķi tuvs deputātam ir Krīzes grūtniecības centrs (KGC) – zem Bībeles karoga apvienojušos radikāli noskaņotu cilvēku biedrība, kurā tās noteiktu programmu apguvušie kļūst par konsultantiem. Medicīniskā izglītība šajā statusā nav nepieciešama, līdz ar to vēl mulsinošāk kļūst iztēloties brīvprātīgo dīvaiņu pulkus, kuri vēlēsies iemācīties “konsultēt” nelaimīgās sievietes, ja 12. Saeima akceptēs iesniegto likumu un atvēlēs valsts finansējumu KGC līdzīgiem veidojumiem. Negribu izrādīties posta dzeguze, taču baidos, ka Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumu pieņemšana pildīs “konsultantu” makus un vairos nelegālos abortus, kas bieži beidzas ar nāvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. ta’ nu beidziet, netīrs pr. Gribētu lai dzemdē, ieviestu tiesiskumu

 2. Vnk – vienam no diviem muļķiem ir jābūt gudrākam. Izsargāties vajag prast arī bez prežiem un visādām tabletēm, ja tu, cilvēk, patiešām domā, ko dari! Un tas, jāsaka, tomēr ir sieviešu ziņā, kuram ļauties. Sieviete izvēlas un sievietei ir jāizvēlas. Izdara nepareizo izvēli un pati par to maksā.

 3. “Vai tiešām tikai rūpes par sievietes veselību?” Ne tikai, kas daudz svarīgāk, novērst smaga grēka, slepkavības izdarīšanu.
  “Medicīniskā izglītība šajā statusā nav nepieciešama”; noteikti nav nepieciešama, lai saprastu Dieva baušļus un informētu topošo mammu par šāda bīstama soļa speršanu kāds ir aborts, ka tas var pazudināt viņas dvēseli.
  Domāju ka ikkatrs to dvēseles dziļumos saprot un atzīst par pareizu esam, vienīgi nemitīgā sātaniskā smadzeņu zombēšana un ikdienišķās eksistenciālās problēmas aptumšo saprātu un apklusina sirdsapziņas balsi.

 4. “Negribu izrādīties posta dzeguze, taču baidos, ka Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumu pieņemšana pildīs “konsultantu” makus un vairos nelegālos abortus, kas bieži beidzas ar nāvi.”
  Šie vērdi pilnīgi sakrīt ar manām domām.

 5. Plaša tēma… Vien vēlos teikt par ginekologiem. Man lielākoties gadījušies, kuri neko par mani nezin un neiedziļinās. Virspusēja pieeja. Uztriepes un cita veida pārbaudes, un staigā. Paši ārsti, šķiet, neiedziļinās kontracepcijas kaitējumā organismam un neanalizē , ko viņi dara veicot abortu. Bet tādēļ neeju pie ārsta, kurš reklamē- veicu grūtniecības pārtraukšanu
  …..

 6. Tāda taisnība arī Atbildēt

  Parādnieks vienai mediķu grupai grib atņemt ienesīgu rūpalu. Ļoti daudz abortu ir uz mantkārīgo ginekologu sirdsapziņas.Un daļa ginekoloģes ir rupjas pie kurām otreiz vairs negribas iet.

 7. Un kāda izglītība ir vecajai Moniklai Zīlei?

 8. jau būtu jāsāk ar cēloņa sakni- vīrieti! Izdot likumu, ka vienmār ir jālieto prezervatīvs, bet, ja iestājas grūtniecība, tad pēc paternitātes noteikšanas, alimenti jāmaksā bērnam līdz 24 gadiem (kamēr pabeidz augstsklu) Sievietei grūtniecība jau ir tikai sekas, bet CĒLONIS IR VĪrietis!

 9. Parādniek , ar pavārskolas izglītību : atdod parādus.

 10. “Demography is destiny”.

 11. liekas , ka autorei pašai ievērojama abortu vēsture. Tik cītīgi par šo tēmu polemizē.

  • Izskatās,ka”cīnītājs”un”anda”ir no tiem KGC konsultantiem…Ne argumentu,ne sajēgas.Kā par tādiem mēdz teikt – ar inteliģences neskartu seju…

 12. Katram vīrietim, puikam derētu atcerēties vienkāršu dzīves patiesību: kas ir sieviete? …-māte…draudzene…līgava…sieva…bērnu māte…

 13. autore, jūsu nostāja ir liberālmarasmātiska un amorāla.
  Palasaiet komentārus pie jūsu iepriekšējā raksta.

 14. Vairāk gan rūpes par koalīcijas veselību!

Draugiem Facebook Twitter Google+