×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
18. decembris, 2013
Drukāt

Iezvanīs kultūras galvaspilsētas gadu
 (5)

Foto - LETAFoto - LETA

2014. – Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas – gads, kas paies ar devīzi “Tu un tepat”, solās kļūt par unikālu norisi, turklāt ar būtisku jēdzienisko piesātinātību kultūras un plašākā sociālajā kontekstā.

Tik cerīgi gribas domāt pēc vakar notikušās “Rīga 2014” rīkotās plašās preses konferences, kurā nodibinājums, tēlaini sakot, ka “putns beidzot dodas ārā no ligzdas”, ziņoja par vairāku gadu darba rezultātiem, plašāk paverot priekškaru uz Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada ieskaņas pasākumiem, kuros visi varēsim līdzdarboties jau pēc mēneša. “Atklāšana 18. un 19. janvārī veidota, iekļaujot būtiskus, tikai Rīgai raksturīgus akcentus,” teica nodibinājuma “Rīga 2014” pārstāve Aiva Rozenberga.

Vēsturiskā diena, kas iezvanīs Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada sākumu, būs sestdiena, 2014. gada 18. janvāris, kurā jau no divpadsmitiem līdz vēlai pēcpusdienai Rīgas ielās posmā starp veco un jauno bibliotēku notiks tautas akcija “Grāmatu draugu ķēde”. Starp citu, daudzi ārzemnieki, kuru vidū esot interesenti pat no Āfrikas valstīm, dodoties uz Latviju tikai tāpēc, ka dzirdējuši par šo akciju. Otra aizraujošu norišu vieta būs Rīgas Centrāltirgus, kur jau no agra rīta paviljonos būs iespēja “nogaršot” visu 2014. gada programmu. Piemēram, Gaļas paviljonā atskaņos īpaši rakstītu dziesmu ciklu, portretējot cilvēkus, kas tur strādā. Būs arī teātra loža, kur tuvplānā varēs vērot, kas notiek tirgū. Savukārt Sakņu paviljonā darbosies portretdarbnīca, desmit mākslinieki videomākslas programmā “Ieskats” centīsies ieintriģēt par gaidāmo gada programmu, kā arī atskaņos Platona Buravicka jaundarbu. Bet Zivju paviljonā varēs nodegustēt programmas tematiskajā līnijā “Dzintara ādere” iekļauto valstu virtuvju labumus un noklausīties kora “Kamēr” dziedājumu. Vēl šajā Rīgas daļā notiks arī divas ielu teātra izrādes.

Ne mazāk krāšņs un iespaidīgs solās būt arī 18. janvāra vakars, kad 11. novembra krastmalā notiks gaismas objektu parāde un gaismas uzvedums ar Jāņa Lūsēna īpaši komponētu mūziku, kas būs redzams plašā teritorijā no Dzelzceļa tiltta līdz Vanšu tiltam. Spilgtu turpinājumu gaismas tēma iegūs arī pie Vanšu tilta Ķīpsalas pludmalē notiekošajā pasaules ugunsskulptūru čempionāta finālā, kurā sacentīsies 12 valstu pārstāvji.

Rīgas vēsturei nozīmīgo dienu “Arēnā Rīga” noslēgs koncerts “Rīga dimd”, ko translēs tiešraidē kā Latvijas, tā arī Igaunijas un Lietuvas televīzijas.

Jau 19. janvārī Eiropas kultūras galvaspilsētas gads tiks oficiāli iezvanīts arī Siguldā, uz kurieni no Rīgas dosies īpašs svētku ekspresis.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kulturas galvaspilsēta bez koncertzāles, brīvo! Mūziķi varēs spēlēt uz ielas,ko arī darīsim

  2. Kultūras galvapilsētas ielā zvana vajag pakārt Rīgas mēru ar vietnieku, lai skandē par saviem “labi” padarītiem darbiem Rīgā. Rīga tuvojas defoltam, un par to būtu mērām jaskandina.

  3. Paldies visām enerģiskajām dāmām, kas dara visu, lai Eiropas kultūras galvaspilsētas svētki izdotos. Un izdosies! Tikai iedomājos, ja 19. janvārī no Rīgas uz Siguldu dosies īpašs svētku ekspresis, tad tam būs jābrauc pa Brīvības ielu, tad pa Brīvības gatvi. Sākot no Ģertrūdes ielas, ekspreša pasažieri, kuri raudzīsies pa logu, varēs vērot graustus (Brīvības un Bruņinieku stūris, Brīvības un Matīsa stūris), izdangātu pieeju Dailes teātrim, kaut ko pusnojauktu (pie Tallinas ielas) un tad tālāk katru otro namu ar norakstītu, noķēpātu, izdrupušu tādā vai citādā pakāpē fasādēm, ar balkoniem, kas ar kaut ko aizkrauti, ar dažādkrāsu logu rāmjiem vienas mājas “ietvaros”. Tad vēl meža josla pie Šmerļa, kur nolūzuši zari un koki vāliem vien rēgojas (un vai vispār tos kāds kādreiz savāks!). Ar vārdu sakot, ekspreša dalībnieki tiks pazīstami ar Rīgas nolaisto komunālo dienestu. Ja Rīgas komunālajā dienestā saimniekotu tikpat enerģiski cilvēki kā Diāna Čivle, tad ar tādu Rīgu nebūtu jāsastopas. Uzskatu, ka Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls mums ir priekšlaicīgs, jo mākslas cilvēki, kultūras cilvēki, kul;tūras dzīves organizētāji gan ir kaut kas viens, bet otrs – cieši ar to saistīts, ir Rīgas sakoptības, uzturēšanas līmenis. Pēdējais – tuvu nullei (izņemot Vecrīgu un drusku ap centru).

  4. seja kam intelekts gaajis secen…

Draugiem Facebook Twitter Google+