×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. oktobris, 2012
Drukāt

Igauņi esot ģenētiski tuvāki latviešiem un lietuviešiem, nekā somiem

Lai gan igauņu un somu valodas ir tuvu radniecīgas, igauņi ir ģenētiski tuvāki latviešiem, lietuviešiem, poļiem un Krievijas ziemeļrietumu daļas iedzīvotājiem, konstatēts jaunpublicētā doktora disertācijā, kas aizstāvēta Tartu Universitātē.

Somiem ģenētiski vistuvākā tauta tomēr ir igauņi, konstatēts šajā pētījumā, par kuru ziņo laikraksts “Postimees”. Tenu Esko un citi šajā pētījumā salīdzināja 16 Eiropas tautu dezoksiribonukleīnskābju (DNS) virknes. Tika konstatēts, ka no šīm tautām igauņiem ģenētiski vistālākie radi ir itāļi, franči, spāņi un Somijas ziemeļu rajonā Kūsamo mītošie somi. Domājams, ka Kūsamo rajona somu senči ir sāmi (lapi), kas tikai pirms dažiem gadsimtiem pārgājuši uz somu valodu.

“Igauņu lielāka ģenētiskā līdzība latviešiem un lietuviešiem nekā somiem ir bijusi zināma no iepriekš veiktiem klasiskiem asins pētījumiem, bet šis pētījums ir pirmais, kas tik dziļi parāda mūsu ģenētisko radniecību,” sacīja Esko. “Kopš 13. gadsimta pār mums ir valdījuši vācieši, zviedri, poļi un krievi. Turklāt Igaunijas teritorija vēsturiski bija sadalīta Igauņzemē (Estland) un Vidzemē (Livland), no kurām otrā ietvēra tagadējo Ziemeļlatviju un Dienvidigauniju. Ir dabiski, ka uz divu nāciju robežas notiek to sajaukšanās,” sacīja Esko.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+