Pasaulē
Baltija

Igauņi gatavojas no 2021.gada ieviest elastīgāku pensiju sistēmu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/AFP

Igaunijas valdība ceturtdien atbalstīja likumprojektu par pensiju sistēmas reformu, kas paredz no 2021.gada padarīt pensiju sistēmu elastīgāku, mainīt pensijas aprēķināšanas formulu un no 2027.gada piesaistīt pensionēšanās vecumu vidējam paredzamajam dzīves ilgumam.

Sociālās aizsardzības ministre Kaija Iva paziņojusi, ka Igaunijas pensiju sistēma būs veidota no pirmā līmeņa, kas būs balstīts solidaritātē un atkarīgs no nostrādāto gadu skaita, otrā līmeņa, kas būs atkarīgs no algas lieluma, un trešā līmeņa, ko veidos brīvprātīgās iemaksas.

No 2021.gada cilvēkiem būs iespēja izvēlēties pensionēšanās laiku, pensiju saņemt daļēji vai uz laiku no tās atteikties, gala iznākumā finansiāli nezaudējot.

Pāreja no pašreizējās sistēmas uz jauno sistēmu, kurā pirmais līmenis būs atkarīgs tikai no nostrādāto gadu skaita, notiks no 2021. līdz 2037.gadam, un šajā periodā vecuma pensijas pirmā līmeņa lielums būs par 50% atkarīgs no nostrādāto gadu skaita un par 50% – no algas lieluma. Jau uzkrātā pirmā līmeņa daļa, kas ir atkarīga no algas lieluma, netiks pārvērsta pēc solidaritātes principa veiktajos pensijas maksājumos.

No 2027.gada pensionēšanās vecums Igaunijā būs piesaistīts vidējam dzīves ilgumam, lai atspoguļotu demogrāfiskās izmaiņas un dotu iespēja maksāt līdzīga lieluma pensijas kā tagad, arī samazinoties iedzīvotāju skaitam. No 1970. līdz 1982.gadam dzimušajiem tiks atjaunota iespēja pievienoties pensiju otrajam līmenim.

Saistītie raksti

Izmaiņas pensiju sistēmā Igaunijā sāka gatavot 2015.gadā, kad tika izveidota darba grupa valsts pensiju sistēmas ilgstpējas veicināšanai, kurā bija pārstāvētas interešu grupas un valsts institūcijas.

2017.gada 19.aprīlī valdība apstiprināja pensiju sistēmas reformas principus un uzdeva Sociālo lietu ministrijai un Finanšu ministrijai izstrādāt attiecīgo likumprojektu un iesniegt to valdībai.

Tagad likumprojekts tiks iesniegts parlamentā.

Izmaiņas pensijas aprēķināšanas formulā neietekmēs jau veiktos uzkrājumus.

LA.lv