×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
24. februāris, 2015
Drukāt

Igauņu uzņēmumi Latvijā ir samērā laimīgi. Saruna ar vēstnieku Teni Nirku

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Uzziņa

Latvijas un Igaunijas ekonomiskā sadarbība

Igaunija ir Latvijas 3. lielākais eksporta un 5. lielākais importa partneris. Pēc kopējā preču tirdzniecības apgrozījuma – 1,9 mljrd. eiro – Igaunija ieņem 3. vietu Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū. 2013. gadā Latvijai ar Igauniju bija pozitīva preču tirdzniecības bilance – 228,82 milj. eiro, pērn tā bija 232, 04 milj. eiro.

2013. gadā Latvijā ievestas Igaunijas preces un pirkti pakalpojumi par 1 030 069 624 eiro, 2014. gadā – par 969 079 382 eiro.

Vissvarīgākās importēto preču grupas bija transportlīdzekļi, mašīnas un mehānismi: elektriskās iekārtas.

2014. gada 3. ceturksnī Igaunijas tiešo investīciju atlikumi Latvijā veidoja 549,5 milj. eiro. Investīcijas galvenokārt uzkrātas šādās nozarēs: operācijas ar nekustamo īpašumu, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts un būvniecība.

Pēc "Lursoft" datiem 2014. gada 14. aprīlī Igaunijas tiešās investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā veidoja 269,98 milj. eiro (9. vieta), kā arī uzņēmuma reģistrā bija reģistrēti 2213 Igaunijas - Latvijas uzņēmumi.

Avots: Ārlietu ministrija un Latvijas Banka

Latvijas – Igaunijas ekonomisko sadarbību vērtē Igaunijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Tenis Nirks.

– Kurās nozarēs Igaunijas uzņēmēji Latvijā iegulda visvairāk?

– Aktīva ir gan investīciju, gan arī tirdzniecības nozare. Statistikas informācija rāda, ka Igaunijas uzņēmumi aizvien turpina ieguldīt naudu Latvijā. Vērojam tendenci, ka pēdējos gados Latvijas uzņēmumi vairāk sāk ieguldīt naudu arī Igaunijā. Notiek divpusēja investīciju plūsma starp abām valstīm. Igaunijas statistikas informācija rāda, ka kopējais Igaunijas kapitāla ieguldījums Latvijā ir gandrīz 900 miljoni eiro. Latvijas investīcijas Igaunijā – aptuveni 400 miljoni eiro.

Igaunijas investīcijas ir ieguldītas gandrīz visās nozarēs, tostarp visvairāk nekustamo īpašumu nozarē, finanšu pakalpojumu nozarē, tirdzniecībā, būvniecībā, rūpniecībā, izklaides industrijā, pārtikas rūpniecībā, transportā. Tie ir svarīgi igauņu ieguldījumi. Kā Igaunijas vēstniekam man tā šķiet ļoti pozitīva tendence.

Tirdzniecībā Latvija Igaunijai ir trešais vissvarīgākais tirgus. Savstarpējā tirdzniecība atrodas aptuvenā līdzsvarā, abu mūsu valstu gada tirdzniecības apgrozījums ir 1,2 miljardi eiro. Tirdzniecības struktūra ir samērā klasiska – mēs pārdodam un pērkam mašīnbūves iekārtas, transporta iekārtas, pārtikas produktus, tekstilizstrādājumus. Īpašs produkts, ko pārdodam Latvijai, ir elektroenerģija. Tirdzniecībā produktu klāsts ir ļoti plašs. Latvijas tirgus mums ir ļoti svarīgs.

– Kā Igaunijas uzņēmēji jūtas Latvijā?

– Nesen publicēts pētījums “PriceWaterhouseCoopers” par uzņēmumu vadītājiem Igaunijā. Viens no galvenajiem viņiem uzdotajiem jautājumiem bija – kas ir vissvarīgākais ārējais tirgus šajā gadā saistībā ar potenciālo apgrozījuma izaugsmi? Pirmajā vietā visvairāk nosaukta ir Latvija. Tradicionāli par valstīm ar vislielāko potenciālu uzskata ziemeļvalstis. Patlaban tā ir Latvija, 41% no uzņēmumu vadītājiem nosauca Latviju. Arī Igaunijas vislielākais biznesa laikraksts “Aripaev” par šo pētījumu publicēja rakstu ar virsrakstu “Latvija ir jaunie ziemeļi” (“Latvia is the New Nordic”). Rakstā vairāki Latvijā dzīvojošie uzņēmēji stāsta par savu pieredzi. Un tā ir galvenokārt pozitīva. Problēmas gan arī ir visās valstīs.

Igaunijas uzņēmējiem Latvijas tirgus vispirms patīk eiro ieviešanas dēļ. Tas padarīja tirdzniecību un ieguldījumus vieglākus, vienkāršākus. Protams, svarīgs ir arī Latvijas izdevīgais ģeogrāfiskais novietojums. Uzņēmēji nereti vērš uzmanību uz to, ka Latvijas valdība pēdējos gados veido viņiem draudzīgākus nodokļus. Latvija ir lielāka nekā Igaunija. Rīga ir vislielākā pilsēta salīdzinājumā ar Igaunijas pilsētām, tāpēc ir lielāks tirgus. Vēl tiek minēts, ka atbalsta kārtība dalībai starptautiskajās izstādēs Latvijā ir labāka nekā Igaunijā. Es gribētu teikt – Igaunijas uzņēmumi Latvijā ir samērā laimīgi, un tie raugās uz Latviju kā uz valsti ar lielu potenciālu.

Patlaban Latvijā darbojas 2378 uzņēmumi ar Igaunijas kapitālu. Šis skaitlis aug par dažiem procentiem gadā, tomēr ne tik strauji kā Latvijas ieguldījumi Igaunijā.

Uzņēmējdarbības vide Latvijā atšķiras no tās, kāda ir Igaunijā. Abām pusēm ir gan priekšrocības, gan arī trūkumi. Igaunijas gadījumā vispozitīvākais ir e-pārvaldība, kas padara uzņēmēja dzīvi ļoti vieglu, tostarp maksājumu veikšanā, līgumu slēgšanā, nodokļu maksāšanā. Latvijas priekšrocības es jau nosaucu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+