Ekonomika
Bizness

Igauņi ienāk Latvijas gāzes tirgū 16


Igaunijas energokompānija “Enefit” tuvākajā laikā sola publiskot gāzes iegādes piedāvājumus.
Igaunijas energokompānija “Enefit” tuvākajā laikā sola publiskot gāzes iegādes piedāvājumus.
Publicitātes foto

Tirgus ir tirgus tikai tad, ja tas ir brīvs un atvērts. Monopolstāvoklis jebkurā nozarē dod priekšrocības, vispirms diktēt cenas un tad, ja ienāk prātā, preci nepiegādāt vispār. Tādēļ tirdzniecībā ar valstij stratēģiski svarīgiem resursiem alternatīvās piegādes iespējas ir ļoti nozīmīgas. Ilgstošā Eiropas Savienības un Krievijas stīvēšanās par gāzes piegādēm brīvā tirgus apstākļos šobrīd ir beigusies un Eiropa pabeidz veidot atvērtu gāzes tirgu.

 

Tirgus atvērts, tirgotāji vēl nesteidzas

Latvijā likums par gāzes tirgus liberalizāciju stājas spēkā no šā gada 3. aprīļa. Juridiskajām personām līdz šā gada 15. jūnijam jāizvēlas dabasgāzes tirgotājs, ar kuru slēgt tirdzniecības līgumu. Mājsaimniecībām nav obligāti jāizvēlas jauns dabasgāzes tirgotājs vai jāpērk tā par tirgus cenu. Ja tās turpinās dabasgāzi iegādāties no jau esošā tirgotāja, tās saņems to par regulatora noteiktu cenu. Dabasgāzes kopējo cenu turpmāk veidos četri komponenti – gāzes cena, pārvades, uzglabāšanas un sadales tarifi, tirdzniecības komponenti un nodokļi.

Gāzes tirgus liberalizācijas mērķis ir dabasgāzes tirdzniecības procesu padarīt pēc iespējas vienkāršāku un lietotājam saprotamu. Kā efektīvākais risinājums izvēlēts modelis, kurā visas darbības, kas saistītas ar klientu apkalpošanu, nodrošinās tirgotājs, sadales sistēmas operatora ziņā atstājot tehniskos jautājumus, kā tas patlaban tiek īstenots elektroenerģijas tirdzniecībā. Pāreja uz atvērtu gāzes tirgu nebūs viegls process un prasīs fokusētu rīcību visām iesaistītajām pusēm.

Sagaidāms, ka tuvākā mēneša laikā tirgotāji sagatavos patērētājiem gāzes iegādes piedāvājumus un sāks intensīvu darbu, lai izskaidrotu uzņēmumiem atvērtā tirgus darbības principus un iespējas.

 

Baltijā gāzi neiegūst

No tirgotāja viedokļa visiem spēlētājiem ir samērā līdzīgas starta pozīcijas Latvijas tirgū, jo Baltijā nav neviena dabasgāzes ieguves uzņēmuma. Visu izšķirs katra tirgotāja izvēlētā stratēģija tās iegādei vairumtirdzniecībā, kur jāatrod izdevīgākā kombinācija no dažādiem iegādes risinājumiem.

Tādējādi vasaras sākums Latvijas uzņēmumiem paredzams samērā saspringts, jo jāizvēlas starp 17 komersantu piedāvājumiem.

 

Igaunijas pieredze

“Eesti Energia” (“Enefit” mātes uzņēmums) jau ceturto gadu ir otrs lielākais gāzes tirgotājs Igaunijā,” norāda Aivars Tihane, kaimiņvalsts uzņēmuma primārās enerģijas tirdzniecības vadītājs. “Mūsu ieiešana tirgū sakrita ar to brīdi, kad gāzes cenu piedāvājums sāka krasāk svārstīties. Tas neapmierināja daudzus klientus, kas, plānojot savu ekonomisko darbību, vēlas stabilitāti un prognozējamību cenu ziņā. Mēs iegājām tirgū ar ilglaicīgu un izsvērtu piedāvājumu. Tas nebija daudz lētāks kā konkurenta piedāvājums, tomēr tas bija stabils. Sākām ar saviem klientiem, ar kuriem jau bija izveidojies uzticības kredīts. Vēlāk mūs kā gāzes tirgotāju izvēlējās arī citi. Nostrādāja laba reputācija. Šobrīd mēs kontrolējam virs 20% Igaunijas gāzes tirgus un ar šo piedāvājumu jau virzāmies Latvijā, Lietuvā un stratēģiski svarīgajā Polijā. Nākotnē skatāmies arī uz Skandināvijas tirgu,” paskaidro Tihane.

 

“Enefit” piedāvājums

“Mēs Latvijas gāzes tirgum jau esam izstrādājuši savu piedāvājumu, ko publiskosim tuvākajā laikā. Jau no aprīļa vidus sāksim uzrunāt Latvijas uzņēmumus ar gāzes iegādes piedāvājumu,” atzīmē Jānis Bethers, energokompānijas “Enefit” valdes priekšsēdētājs.

“Ņemot vērā desmit gadu pieredzi no atvērtā elektroenerģijas tirgus, sākotnēji mūsu galvenais produkts būs atvērtais fiksētas cenas līgums ar ērtiem apmaksas nosacījumiem un iespēju vienkārši mainīt sadarbības nosacījumus, lai nodrošinātu uzņēmumiem konkurētspējīgu cenu un fleksibilitāti, kas ir ļoti būtiska, iepazīstot atvērtā tirgus darbības principus. Sākotnēji noteikti fokusēsimies uz biznesa klientu segmentu, kurā mums ir labas iestrādnes. Mājsaimniecību vidū ir sagaidāma zema interese par atvērtā tirgus piedāvājumiem, jo tām pagaidām saglabāsies iespēja izmantot regulēto tarifu,” viņš iepazīstina ar piedāvājumu Latvijai.

“Eesti Energia” jau ir pieredze Inčukalna gāzes krātuves izmantošanā – aizvadītajā ziemā tieši no šīs krātuves uzņēmums apgādāja savus klientus Igaunijā. “Ja aktīva krātuves izmantošana tiks veicināta ar elastīgiem tās piekļuves nosacījumiem, mēs noteikti būsim ieinteresēti šo iespēju izmantot arī nākotnē. Inčukalna gāzes krātuve kombinācijā ar LNG termināli Lietuvā ir labs risinājums, lai nodrošinātu stabilu un konkurētspējīgu piedāvājumu Latvijas patērētājiem,” uzsver Bethers.

LA.lv