×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
12. septembris, 2013
Drukāt

Igauņi koncertsezonu atklāj Rīgā


ReklāmfotoReklāmfoto

Vērienīgā koncertā Tartu Vanemuines simfoniskais orķestris tā jauno koncertsezonu pirmoreiz atklās Rīgā – 14. septembrī Rīgas Doma baznīcā latviešu publikai pazīstamā Maestro Paula Megi vadībā skanēs Fēliksa Mendelszona oratorija “Elija”, piedaloties apjomīgam starptautiskam solistu sastāvam un koriem.


 

Pēdējo 20 gadu laikā šī būs pirmā reize, kad Rīgas Doma baznīcā uzstāsies tik liela interpretu apvienība – oratorijas “Elija” atskaņošanā piedalīsies 160 orķestranti un kora dziedātāji – Vanemuines operas koris un Tartu jauniešu koris, kā arī solisti: latviešu dziedātāji Krišjānis Norvelis un Viesturs Jansons, Līsi Kasenemma (soprāns, Vācija), Jovita Vaskevičūte (mecosoprāns, Lietuvas Nacionālā opera), Mati Turi (tenors), Reigo Tamms (tenors), kā arī Algers Ahuna (soprāns, Tartu zēnu koris).

Vanemuines teātra muzikālais vadītājs un galvenais diriģents Pauls Megi “Latvijas Avīzei” pastāstīja, ka Rīga kā sezonas atklāšanas vieta izraudzīta, turpinot Vanemuines simfoniskā orķestra tradīciju koncertsezonu atklāt ārpus tā mājvietas Tartu Vanemuines teātrī – līdz šim gan tas noticis Igaunijas robežās – Tallinas, Jervi vai Pērnavas koncertzālēs.

“Šoreiz nolēmām paplašināt ģeogrāfisko spektru un uzstāties Latvijas publikai,” skaidro pieredzējušais diriģents. Šī būs pirmā reize, kad igauņu Maestro viņa vadīto Vanemuines orķestri diriģēs Rīgā. Viņš teic: “Lieliski, ka mūsu piedāvājumam piekrita, sevišķi tāpēc, ka Rīgas Doma baznīca ir ļoti piemērota vieta šā skaņdarba atskaņojumam.”

Atgādinājumam – Maestro Megi no 1990. līdz 1994. gadam bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs, kā arī Latvijas Mūzikas akadēmijas orķestra diriģēšanas profesors. Diriģentam piešķirta Latvijas Lielā mūzikas balva.

Viņaprāt, Mendelszona oratorija “Elija” ir viens no spēcīgākajiem un ievērojamākajiem skaņdarbiem, tāpat kā, piemēram, Brāmsa lielais vokāli simfoniskais darbs “Vācu rekviēms” vai Verdi “Rekviēms”. “Skaņdarba izvēli noteica brīnišķīga apstākļu sakritība – tajā līdzās citiem lieliskiem solistiem dziedās arī divi Latvijas Nacionālās operas solisti. Iepriekš esmu sadarbojies ar Krišjāni Norveli daudzos nopietnos mūzikas projektos – viņš dziedāja solo arī manis diriģētajā Mendelszona oratorijā “Svētais Pāvils” Igaunijā un Zviedrijā. Manuprāt, viņš ir izcils solists. Līdz šim neesmu uzstājies kopā ar Viesturu Jansonu, taču esmu dzirdējis, ka viņš ir ļoti labs tenors,” stāsta Megi.

Vanemuines simfoniskais orķestris pašlaik ir viens no trim galvenajiem Igaunijas orķestriem līdzās Igaunijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim un Igaunijas Nacionālās operas orķestrim. Tas muzicē teātra, operas un baleta iestudējumos, regulāri koncertē atsevišķi, kā arī veic ierakstus.

“Mūsu misija ir sniegt augstas kvalitātes koncertus galvenokārt Igaunijas centrālajā daļā un dienvidos. Katras sezonas sākumā orķestris izdod jaunu CD. Šoreiz ieskaņojām Villema Kapas “Otro simfoniju”. Šo spēcīgo skaņdarbu radījis viens no labākajiem Igaunijas komponistiem, un, manuprāt, tas ieskaņots ļoti profesionāli.

Otrs skaņdarbs ir Artura Kapas “Fantāzija pludmalē” (“Fantasy on Beach”) vijolei un orķestrim. Šis ir Igaunijas mūzikas saldais ēdiens, līdz šim reti ieskaņots. CD būs arī mūsu orķestra vizītkarte.”

Orķestra diriģents pauž cerību, ka koncerts gūs atsaucību un radīs iespēju arī nākotnē koncertēt Rīgā, ar smaidu piebilstot: “Starp citu, Tartu no Rīgas ir tikpat tālu kā Tallina.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+