×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
5. oktobris, 2012
Drukāt

Igauņi Valkā atklāj koģenerācijas staciju

Foto - Ilva MisiņaFoto - Ilva Misiņa

Vakar Valkā svinīgi tika atklāta viena no Baltijā modernākajām koģenerācijas spēkstacijām, kas reizē ir Igaunijas energokompānijas “Eesti Energia” pirmais investīciju projekts Latvijā.

 

Bet SIA “Enefit” (“Eesti Energia” meitas uzņēmums) pastāvēšanas vēsturē vakardiena iezīmējās ar to, ka elektroenerģijas tirgotājs pirmo reizi kļuva arī par tās ražotāju.

Projekta sākums ir 2010. gada nogale, kad pie Valkas novada domes priekšsēdētāja Kārļa Alberga vizīti pieteica igauņu enerģētiķi, aicinot uz sadarbību koģenerācijas stacijas būvē. Valkas pašvaldība piekrita, un pērn darbus sāka SIA “Enefit Power & Heat Valka”, kā īpašnieks ir Igaunijas valsts elektroenerģijas ražotājs “Eesti Energia”. Šobrīd tā ir arī lielākais akcionārs – ar 90% kapitāldaļu, bet 10% pieder Valkas novada pašvaldībai. Spēkstacijas būve izmaksājusi gandrīz desmit miljonus eiro. 36% no šīs summas ir Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsts, kas paredzēts atjaunojamo energoresursu izmantošanas attīstības projektiem.

 

Koģenerācijas stacija pagaidām nodrošinās siltumu Valkas pilsētai, bet saražoto elektroenerģiju pārdos Latvijas sadales sistēmas operatoram AS “Sadales tīkls”. Iespējams, ar laiku, jo stacija atrodas dažu simtu metru attālumā no Igaunijas Valgas, siltumu varēs pārdot arī Valkas dvīņu pilsētai.

 

SIA “Enefit Power & Heat Valka” valdes priekšsēdētājs Kalevs Martins svinīgajā brīdī uzsvēra, ka solījums ir izpildīts, bet Kārlis Albergs papildināja – uz igauņiem varot godam attiecināt latviešu sakāmvārdu: vīrs un vārds.

Svinīgajā pasākumā piedalījās arī Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, sakot, ka valcēnieši un igauņi pierādījuši – bizness uzvarējis politiku: “Varbūt kādam var rasties iebildumi, kādēļ Igaunijas valsts investē Latvijā. Taču tāda sadarbība ir tikai apsveicama, jo iegūst cilvēki. Līdztekus šim pozitīvajam notikumam tikko esmu saņēmis ielūgumu piedalīties svinīgā pasākumā Igaunijā, kur savu uzņēmumu atvērs “Latvijas finieris”. Mēdz teikt, ka mazie izdzīvo. Protams, arī cieš agrāk, bet izdzīvo. Vēl labāk, ja kopā spēj iet divi mazie, un tā ir mūsu nākotne. Valka šo patiesību ir pierādījusi.”

 

Pierādījies ir arī tas, ka jau šajā apkures sezonā Valkā tarifs būs par 3,6% zemāks nekā pērn, kad darbojās vairākas katlumājas, tostarp arī kvēpus dāsni dalošā ar fosilo kurināmo.

 

Uzbūvēt ar biomasu darbināmu koģenerācijas staciju Valkā bija plānots jau pirms gadiem desmit. Toreiz potenciālais investors Nīderlandes uzņēmums “Imtech Industry International B.V.” izstrādāja projektu, noslēdza nodomu protokolu ar pilsētas domi par jaudām, piegādi, taču aizkavējās līdzekļu atrašana. Pēc ilga klusuma brīža pirmpirkuma tiesības tika piedāvātas jaunizveidotajai novada pašvaldībai. Kārlis Albergs atceras, ka tik lielas daudzmiljonu saistības uzņemties nav bijis iespējams: “Holandieši pēc tam sāka meklēt pircēju un atrada to “Eesti Energia” personā. Tālākais ir noticis ļoti ātri, un šodien spēkstacija ir atvērta. Esam izpildījuši arī Valkai izvirzītās prasības rekonstruēt siltumtīklus. Šajā projektā ieguldīts ap 160 tūkstošiem latu. Galarezultātā iedzīvotāji ir un būs ieguvēji, tomēr ar noteikumu, ka nopietni jāmēģina neapkurināt “tukšu gaisu”, tādējādi radot siltuma zudumus. Tātad – māju siltināšana, logu, durvju nomaiņa. Tāpat ieguvēji būs vietējie uzņēmumi, kas ražo šķeldu, un, protams, mūsu kūdras fabrika, jo trešdaļu kurināmā plānots aizstāt ar kūdru.”

Divas katlumājas Valkā, kas apkuri nodrošināja līdz šim, tiks sakārtotas un iekonservētas, ja gadījumā radīsies kāda ārkārtas situācija ar jauno koģenerācijas staciju, bet tuvākajā nākotnē tiek plānots izveidot siltumtrases uz vēl atlikušajām divām mikrorajonu daudzdzīvokļu mājām, lai varētu pieslēgties jaunajai stacijai.

 

Uzziņa

* SIA “Enefit”– Igaunijas valsts energokompānijas un Baltijā lielākā elektroenerģijas ražotāja “Eesti Energia” meitas uzņēmums dibināts 2006. gadā un ir reģistrēts elektroenerģijas tirgotājs visā Latvijas teritorijā.

* Pirmais līgums par elektroenerģijas tirdzniecību atvērtajā tirgū parakstīts 2007. gadā, tūkstošais līgums – ar Latvijas Tirgotāju savienību – tikko, oktobra pirmajās dienās.

* “Enefit” atvērtā tirgus daļa Latvijā patlaban ir 20%.

* “Enefit” apgrozījums 2011. gadā sasniedza 19,5 miljonus eiro.

* Valkas koģenerācijas spēkstacijas elektroenerģijas ražošanas jauda ir 2,4 MW, bet siltumenerģijas ražošanas – 8 MW.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+