Pasaulē
Baltija

Igauņi visaugstāk novērtējuši prezidentu Meri, viszemāk – Ilvesu2


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/AFP

No visiem Igaunijas Republikas prezidentiem igauņi visaugstāk vērtē Lennartu Meri, tā liecina aptauja, ko pēc ziņu aģentūras BNS pasūtījuma veikusi kompānija “Kantar Emor”.

Pirmais Igaunijas prezidents pēc neatkarības atjaunošanas popularitātes ziņā tālu apsteidz pārējos kolēģus. Lūgti minēt, kuru no pieciem valsts prezidentiem viņi vērtē visaugstāk, Meri vārdu aptaujā nosaukuši 64% respondentu.

Otrajā vietā ar 10,8% ierindojies Arnolds Rītels, trešajā ar 5,8% pašreizējā Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, ceturtajā ar 3,9% – Igaunijas starpkaru laika valsts vadītājs Konstantīns Petss, bet pēdējā vietā palicis Tomass Hendriks Ilvess, kuru minējuši tikai 3,3% aptaujas dalībnieku.

Kā pētījuma rezultātus komentējis politikas apskatnieks Ots Lumi, Lennarts Meri allaž bijis tautā mīlēts prezidents, ko augstu vērtējušas visas sabiedrības grupas – pilsētnieki un laucinieki, vecāki ļaudis un jaunieši, igauņi un cittautieši, un to vēlreiz apliecina arī šīs aptaujas rezultāti.

“Pašā sākumā viņu pieņēma ar grūtībām, bet, kolīdz pieņēma, viņš kļuva par autoritāti gan pašā Igaunijā, gan ārpus tās robežām,” atgādinājis “Kantar Emor” eksperts Aivars Vogs.

Saistītie raksti

Runājot par Ilvesa zemo popularitāti, Lumi to skaidrojis ar skandālu ap viņam piederošā lauku īpašuma Ermā finansējumu. Viņš arī atzinis, ka Ilvess bijis elites prezidents un nekad nav centies kļūt par visas tautas prezidentu.

Savukārt Kaljulaidas novērtējums jūtami atšķiras abu dzimumu respondentu vidū – aptaujātie vīrieši tagadējo prezidenti atstājuši piektajā vietā aiz četriem prezidentiem vīriešiem, tikmēr sieviešu vidū viņa novērtēta krietni augstāk.

Aptauja veikta februārī, tajā uzklausīti 1044 Igaunijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

LA.lv