Pasaulē
Baltija

Igaunijā jauns prezidents nav ievēlēts, balsošana atgriežas parlamentā. Teksta tiešraide 16

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ģirts Vikmanis no Tallinas

Šodien Tallinā, koncertzālē “Estonia” Elektoru kolēģija 335 cilvēku sastāvā vēl Valsts prezidentu.

Kolēģijai jāizvēlas no pieciem kandidātiem, starp kuriem ir Reformu partijas goda priekšsēdētājs un bijušais eirokomisārs Sīms Kallass un bijusī izglītības ministre Mailisa Repa (“Centra partija”), kuri ieguva visvairāk balsis balsojumā Rīgikogu.

Vēlāk Centrālajā vēlēšanu komisijā pieteikti vēl trīs kandidāti – bijusī ārlietu ministre Marina Kaljuranda (Reformu partija), pie partijām nepiederošais bijušais tieslietu kanclers Allars Jekss, kā arī opozīcijā esošās Konservatīvās tautas partijas līderis, bijušais vēstnieks Krievijā Marts Helme.

Vēlēšanas elektoru kolēģijai uzticētas, jo parlamentā neviens no kandidātiem nespēja iegūt konstitucionālo vairākumu – 68 balsis.

Vislielāko atbalstu pēc sabiedriskās domas aptaujām sabiedrībā bauda Kaljuranda un Kallass, turklāt arī kolēģijā šiem abiem kandidātiem ir lielākais atbalsts. Ievēlēšanai nepieciešamas 168 elektoru balsis.

Elektoru kolēģija sastāv no 101 Igaunijas parlamentārieša, kā arī tajā ir 234 pašvaldību pārstāvji. Ja prezidents šodien netiks ievēlēts divās kārtās Elektoru kolēģijā, vēlēšanas atgriezīsies parlamentā.

LA.lv nodrošinās teksta tiešraidi no vēlēšanām.

12:13 Prezidenta vēlēšanas sākušās, elektori dodas uz balsojuma pirmo kārtu.

12:15 Kāds Tallinā pirms vēlēšanām sastapts jaunietis atzina, ka vēletos, lai par prezidenti kļūst Kaljuranda, jo “viņa esot labs cilvēks un ir piemērota amatam.

12:19 Pie koncertzāles pirms balsojuma “LA” satika arī pensionārus Tomasu un Jirgo, kuri vēlētos, lai par prezidentu kļūst Helme, jo tad valstī būšot kārtība. Pēc viņu domām, pašreizējie koalīcijas politiķi nedomājot par tautu. “Ja mēs varētu vēlēt, balsotu par Helmi, jo viņš valsti veidotu igauniskāku un saliedētāku,” piebilda Tomass.

12:23 Tāpat no rīta “LA” netālu no balsošanas norises vietas satika arī puķu pārdevējus, kuriem vēlēšanas šķiet tādas, kurās viņi nevarot neko ietekmēt. Piemēram, kāda jauna puķu pārdevēja teicās nezinot kandidātus.

Tikmēr puķu pārdevējs Vasilijs Petrovs domā, ka par prezidentu ir jābalso tautai – tas dotu iespējas uz politiskās skatuves parādīties citiem kandidātiem, kas neesot saistīti ar pašreizējo politiku. “Tāpat jau viss ārzemēs ir izlemts,” sprieda Vasīlijs. Jautāts, vai viņš balsotu par Savisāru, ja būtu tāda iespēja, Vasilijs atbildēja: “Bijušos kompartijas darboņus vispār nedrīkst laist pie varas.”

13:55 Pirmajā kārtē Helme -16 balsis, Jekss-83, Kaljuranda – 75, Kallass-81, Repsa 79. Pirmajā kārtā neviens no kandidatiem nav ievēlēts, nākamajā kārtā sacentīsies Jekss un Kallas. No 335 elektoriem balsojuši 334.

14:01 Izsludinās pārtraukumu, kura laikā politiskajiem spēkiem būs konsultācijas.

17:05 Otrā raunda balsošana beigusies, vēlēšanu komisija pārbauda biļetenus. Viens no lielajiem jautājumiem ir, kas notiks ar Savisāra “Centra partijas” balsīm, jo viņu kandidāte ieguva 79 balsis.

17:08 Centra partijas Rīgikogu deputāts Viktors Vasiļjevs neminēja, par ko balsojis viņš, jo centristiem esot brīvais balsojums: “Vēlētāji mani ir deleģējuši veikt šeit savu balsojumu. Tajā var balsot par abiem kanidātiem – Jeksu vai Kallasu, bet var arī biļetenu neaizpildīt un ierakstīt, piemēram, “man patīk Edgars Savisārs”. Viņš gan neatklāja, par ko balsojis, atsaucoties uz to, ka tas esot sirdsapziņas jautājums.

Tāpat deputāts teica, ka Centra partiju neapmierinot tas, ka otrajā kārtā nav viņu kandidāta un pieļāva iespēju, ka šodien prezidentu varētu arī neievēlēt, bet balsojums atgrieztos parlamentā.

17:16 Vallo Kapaks no Koongas pašvaldības “LA” atklāja, ka balsojis par Allaru Jeksu, tāpat kā pirmajā kārtā, jo uzskata Jeksu par labāko kandidātu. “Pašlaik ir 50/50- vai nu Jekss vai Kallass. Neparedzēju, ka būs sacensība starp viņiem,” piebilda Kapaks.

17:22 Vairāki balsotāji bija izvairīgi par otrās kārtas balsojumu – tas bija raksturīgs gan aptaujātajiem Centra partijas, gan Sociāldemokrātu pārstāvjiem.

17:27 Sākusies balsu skaitīšana. Sāka skaitīt balsis, kas atdotas par Allaru Jeksu.

17:32 Allars Jekss ieguvis 134 balsis, par prezidentu nekļūst.

17:33 Sāk skaitīt elektoru atdotās balsis par Sīmu Kallasu.

17:40 Sīms Kallass iegūst 138 balsis. Neviens no kandidātiem nav ievēlēts, vēlēšanas atgriežas parlamentā.

17:46 Saskaitīti 60 neaizpildīti biļeteni.

18:13 Valsts prezidenta vēlēšanas Rīgikogu turpināsies 3. oktobrī, tomēr, ja parlamentā prezidentu neievēlēs, atkal sagaidāms balsojums elektoru kolēģijā.

LA.lv