×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
3. marts, 2015
Drukāt

Igaunijā jāveido jauna koalīcija

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Igaunijas parlamenta vēlēšanās, kurās piedalījās 64,2 procenti balsstiesīgo, vairākums iedzīvotāju nobalsoja par Reformu partiju, otrajā vietā atstājot Tallinas mēra Edgara Savisāra vadīto Centra partiju, kas noslēgusi sadarbības līgumu ar Krievijā valdošo partiju "Vienotā Krievija".

Igaunijā parlamenta vēlēšanas noslēgušās ar līdz šim valdošās Reformu partijas panākumu. Pašreizējā premjerministra Tāvi Reivasa pārstāvētā partija ieguvusi 27,7 procentus balsu, kamēr tās tuvāko sekotāju Tallinas mēra Edgara Savisāra vadīto Centra partiju atbalstīja 24,8 procenti vēlētāju. Trešajā un ceturtajā vietā ierindojās attiecīgi Reformu partijas pašreizējie koalīcijas partneri Sociāldemokrātu partija (15,2%) un opozīcijā esošā partija “Tēvzemes un “ResPublica” apvienība” (“IRL”) (13,7%). Parlamentā iekļuvušas vēl divas partijas – Brīvā partija un Konservatīvā tautas partija. Par tām nobalsoja attiecīgi 8,7 procenti un 8,1 procents vēlētāju.

Centra partija – lielākā ieguvēja

Vēlēšanu rezultāti liecina, ka visām līdz šim parlamentā esošajām partijām, izņemot Centra partiju, kurai ir sadarbības līgums ar Kremļa saimnieka Vladimira Putina partiju “Vienotā Krievija”, samazinājies deputātu skaits. Jaunajā parlamenta sasaukumā Reformu partiju pārstāvēs 30, Centra partiju – 27, sociāldemokrātus – 15, bet partiju “IRL” – 14 deputāti. Savukārt Rīgikogu, kurā kopā ir 101 deputātu vieta, jaunpienācējus Brīvo partiju un konservatīvos parlamentā pārstāvēs attiecīgi astoņi un septiņi likumdevēji. Par vēlēšanu lielāko zaudētāju uzskatāma partija “IRL”, kuras pārstāvniecība parlamentā salīdzinājumā ar aizejošo sasaukumu samazināsies par deviņām deputātu vietām.

Vēlēšanu rezultāti nozīmē, ka vairākumu zaudējusi līdzšinējā Reformu partijas un sociāldemokrātu veidotā koalīcija. Pirmajai jaunajā sasaukumā būs par trīs deputātu vietām mazāk, savukārt tās sabiedrotajiem – pat par četrām. Savukārt Savisāra vadītā partija var lepoties, ka tagad Igaunijas parlamentā tā būs pārstāvēta par vienu deputātu vairāk nekā iepriekš. Igaunijas mērs Savisārs uzsvēris, ka viņa vadītā Centra partija ir vienīgā partija, kurai ir pieaudzis atbalsts salīdzinājumā ar pagājušajām vēlēšanām 2011. gadā. “Mēs esam vienīgie, kuri nezaudēja mandātus. Pārējām trim partijām ir iemesls pārdomām, it īpaši ņemot vērā to, ka tās šo četru gadu laikā bijušas valdībā,” sacīja Savisārs. Viņš no visiem vēlēšanās startējušajiem kandidātiem ieguva arī visvairāk balsu individuālajā balsojumā – 24 848 balsis. Turklāt nekad iepriekš Igaunijas vēlēšanās neviens politiķis tik lielu atbalstu nebija ieguvis, norāda Igaunijas televīzijas kanāls “ERR”. Otrajā vietā individuālajā balsojumā ar 15 862 balsīm ierindojās līdzšinējais valdības vadītājs un Reformu partijas premjerministra amata kandidāts Tāvi Reivass.

Reformu partija uzņemsies līdera lomu

“Reformu partija ir 2015. gada parlamenta vēlēšanu uzvarētāja,” īsi pēc rezultātu uzzināšanas sacīja Reivass. Taču Igaunijas politikas apskatnieki paredz grūtu koalīcijas veidošanas procesu. “Reformu partija būs spējīga izveidot valdību, taču koalīcijas sarunas varētu būt sarežģītas,” sarunā ar ziņu aģentūru “AFP” sacīja Igaunijas politikas komentētājs Ahto Lobjakass. Arī Igaunijas prezidents Tomass Hendrikss Ilvess izplatījis paziņojumu, kurā norādījis uz “ievērojamām” pārmaiņām parlamenta sastāvā, kas pieprasa krietni plašāku koalīciju. Kaut arī sagaidāms sarežģīts koalīcijas veidošanas process, Reivass paziņojis, ka ar Centra partiju noteikti nesadarbosies.

Igaunijas mediji ziņo, ka jau naktī uz pirmdienu Reivass un sociāldemokrātu līderis un pašreizējais aizsardzības ministrs Svens Miksers tikās ar Igaunijas Brīvās partijas pārstāvi Artūru Talvīku. Naksnīgā tikšanās notikusi Tallinā esošajā viesnīcā “Palace”, kur trijotne sarunājusies aptuveni stundu, informē interneta vietne “Delfi.ee”. Pēc tikšanās Reivass uzsvēris, ka tās vēl nav bijušas “koalīcijas sarunas”. “Tās nebija sarunas, tā bija tikšanās,” piebildis Talvīks. “Es uzskatu, ka mums mēģināja paglaudīt galvu. Manuprāt, gan Reformu partija, gan sociāldemokrāti uzskata mūs par vienkāršākajiem koalīcijas partneriem.” Vienlaikus viņš uzsvēra, ka oficiālās koalīcijas veidošanas sarunas vēl nav sākušās. Igaunijas žurnālistu taujāts, kāpēc pie sarunu galda nav pieaicināti labējās partijas “IRL” pārstāvji, Reivass vien atbildēja, ka ar šo partiju sarunas notiks vēlāk. Ziņu aģentūra “AFP”, atsaucoties uz Igaunijas politikas apskatniekiem, informē, ka jaunā koalīcija varētu tikt izveidota, sadarbojoties tieši šīm trim partijām – Reformu partijai, sociāldemokrātiem un “IRL”.

UZZIŅA

Igaunijas parlamenta vēlēšanas

Reformu partija – 27,7%, 30 deputāti

Centra partija – 24,8%, 27 deputāti

Sociāldemokrātu partija – 15,2%, 15 deputāti

“Tēvzemes un “ResPublica” apvienība” – 13,7%, 14 deputāti

Igaunijas Brīvā partija – 8,7%, astoņi deputāti

Igaunijas Konservatīvā tautas partija – 8,1%, septiņi deputāti

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+