×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. aprīlis, 2016
Drukāt

Igaunijā pārdod “godīgo pienu”. Kad Latvijā? (9)

Foto - Shutterstock un Dainis BušmanisFoto - Shutterstock un Dainis Bušmanis

Autori: Uldis Graudiņš, Sandra Dieziņa

Kamēr Latvijā vēl domā par mazumtirdzniecības cenas atbalsta mehānisma izveidi piena ražotājiem, Igaunijā tas jau darbojas kopš 18. marta. Proti, patērētāju biedrības COOP veikalu tīklā veikala plauktos nopērkama arīdzan viena litra piena ar 2,5% tauku saturu paka par 79 centiem. Šis piens maksā desmit centus dārgāk nekā agrāk. Divās marta pēdējās nedēļās pārdotas 14 000 pakas godīgā piena, kas biedrības “EPIKO” (Igaunijas Lauksaimnieku biedrība) piena ražotājiem papildu deva 1400 eiro lielu naudas ienākumu.

“Šās ieceres īstenošanai mums bija vajadzīgs aptuveni pusgads. Mūsu biedrības 75 saimnieki ik dienu ražo aptuveni 240 tonnas piena, tostarp no tām 200 tonnas pārdodam pārstrādes uzņēmuma “Maag”. Tas tālāk pienu piegādā veikaliem,” stāsta biedrības “EPIKO” padomes priekšsēdētājs Marts Rīzenbergs. Mēneša beigās papildus nopelnītā nauda nonāk pie zemniekiem.

Uz piena pakas igauņu valodā rakstīts: “‘Godīgs piens. Patiesā cena piena ražotājam. Kopīgi atbalstām Igaunijas piena ražotājus ar katriem papildu 10 centiem par iepakojumu.” Krievu valodā norādīts, ka pienu pārdod par piena ražotājiem taisnīgu cenu.

Uz piena pakas arī norādīta tās cenas struktūra. Tā Igaunijā ir šāda: apgrozījuma nodoklis 20%, tirdzniecības uzcenojums 13%, iepakošana 11%, apstrāde 13%, atbalsts piena ražotājiem 13% un svaigpiena tirgus cena 30%. Iznāk, ka svaigpiena tirgus cena ar PVN 23,7 centi, bez PVN 19 centi.

Aizvadītajā nedēļā “Konsum” veikalā Tartu Rīgas ielā pārliecinājos par pircēju atturību “godīgā” piena pirkšanā. Tas arī saprotams, ja turpat blakus atrodas plēvē iepakots piens par 39 centiem litrā.

“Maag”, “EPIKO” un COOP noslēgtais līgums paredz, ka par akcijas reklāmu atbildīgs ir pārdevējs. Reklāmas kampaņa jau notikusi televīzijā, preses izdevumos un radio.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Pilnīgākā ņirgāšanās par pircējiem. Visādi starpnieki nezaudē ne kapeikas. Pieliek pie cenas tipa daļu zemniekam. Bet publika uzķērās. Ja pie mums , kas līdzīgs parādīsies, boikots no manis.

 2. nekāda godīguma tur nesaskatu. Godīgi būtu, ja cena paliek tāda pat, bet vairāk saņem zemnieks, nevis starpnieki. Tagad vienkārši apmuļķo pircēju, bet starpnieki uzvārās tā pat.

 3. Es pērku pavisam godīgu pienu un piena produktus no īsta zemnieka ,kas tur pāris govis un baro tās bez jebkādas ķīmijas ,tikai siens,lopbarības bietes,nedaudz labības un laizāmā sāls. Cenā nav iekļauts PVN ,ko es uzskatu par ēšanas nodokli un citi uzcenojumi.Tik kvalitatīvu produkciju lielveikalu plauktos neatrast,arī cena ļoti pieņemama.

 4. Patīk ideja ar procentiem uz pakas. Būtu ar mieru maksāt zemniekam vairāk.

  • Kas mainīsies,ja būs procenti uz pakas ?
   Kur garantija,ka būs norādīti īstie %,
   nevis kas ienācis prātā?
   Jeb centies novirzīt no temata ???

  • Tas ”godīgais piens” nerūgst tāpat kā visi pārējie piena izstrādājumi. Es būtu gatavs maksāt vairāk par normāli rūgstošu pienu.

 5. Pirms kara, ja saimnieks kalpiem lika
  galdā vājpienu(1,5%), tie taisīja
  revolūcijas, tagad blondīnēm ieborēja,
  ka vajag notievēt un iztīra maciņus…

 6. vai excelis ieķīlējis ? Atbildēt

  Krauj uz pircēju maciņiem
  visādas shēmas, tā vietā,
  lai normalizētu sistēmu.
  Piena vizināšana līdz pienotavai
  un no pienotavas līdz veikalam
  (cauri visai valstij)
  vien ko izmaksā !!

Draugiem Facebook Twitter Google+