Pasaulē
Baltija

Igaunijā notiks pašvaldību vēlēšanas 16


Sv. Elizabetes baznīcā atrodas vienas no Igaunijā labākajām ērģelēm.
Sv. Elizabetes baznīcā atrodas vienas no Igaunijā labākajām ērģelēm.
Foto – Zigmunds Bekmanis

Igaunijā svētdien notiks pašvaldību vēlēšanas. Balsošanas iecirkņi būs atvērti no pulksten 9 līdz 20. Vēlēšanās uz četru gadu pilnvaru termiņu tiks ievēlētas 79 pilsētu un pagastu domes. Pavisam balotējas 11 804 kandidāti, kas pārstāv partijas, vēlēšanu apvienības vai ir neatkarīgie kandidāti.

Iepriekšējā balsošanā, kas notika no 5. līdz 11.oktobrim, piedalījušies 306 508 vēlētāji jeb 27,8% no kopējā balsstiesīgo skaita. Tostarp vēlēšanu iecirkņos nobalsojuši 120 474 cilvēki, bet internetā – 186 034 cilvēki. Iespēju nobalsot elektroniski izmantojusi arī valsts prezidente Kersti Kaljulaida.

Pašvaldību vēlēšanās Igaunijā balsstiesības ir gan pilsoņiem, gan valsts pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuriem nav Igaunijas pilsonības. Šajās pašvaldību vēlēšanās pirmo reizi var piedalīties jaunieši no jau 16 gadu vecuma. Konstitūcijas grozījumus, kas ļauj pašvaldību vēlēšanās balsot arī 16 un 17 gadus veciem jauniešiem, Igaunijas parlaments pieņēma 2015.gadā.

Vislielākā interese ir par vēlēšanām Tallinā. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Centra partija, kas ilgstoši bijusi pie varas Igaunijas galvaspilsētā, varētu iegūt apmēram pusi balsu. Gaidāms, ka otrajā vietā būs Reformu partija, kas varētu saņemt apmēram 15% balsu, bet trešajā vietā – Sociāldemokrātiskā partija, kurai prognozē aptuveni 10-15% balsu. Savukārt “Savisāra vēlēšanu savienības” un apvienības “Darbīgā Tallina” kopīgais saraksts, kurā ar pirmo numuru pilsētas Lasnamē rajonā kandidē no Tallinas mēra amata pienākumu veikšanas atstādinātais korupcijā apsūdzētais bijušais Centra partijas līderis Edgars Savisārs, varētu saņemt 4-8% balsu, un pat varētu nepārvarēt 5% barjeru iekļūšanai domē.

LA.lv