×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
10. februāris, 2016
Drukāt

Igaunijā uzieta garākā priede pasaulē; Latvijas milzene atpaliek par pieciem metriem (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Igaunijas Pelvas apriņķa Verioras ciemā augoša priede, kas ir garākā Igaunijā, ir arī pasaulē garākā parastā priede (Pinus sylvestris).

Pelvas apriņķī augošā priede ir 46,6 metrus gara, kas ir par 1,3 metriem vairāk nekā līdz šim par garāko pasaulē uzskatītā sugas pārstāve Polijā, aģentūru BNS informēja Igaunijas Valsts mežu pārvaldē (RMK). Nesen veikti mērījumi, kurus veica Dabas zinātņu universitātes zinātnieki, liecina, ka šī priede Igaunijā aug jau vismaz 214 gadu.

RMK pārstāvis Kārels Tiganiks stāstīja, ka pasaulē garāko priedi izmērīja nejauši pagājušā gada beigās, jo iepriekš pēc viņa lūguma tika izmērīta priedei līdzās augoša egle. “Kad noskaidrojās, ka šī egle ir Igaunijā garākais koks ar garumu 48,6 metri, Dabas zinātņu universitātes zinātnieki apņēmās izmērīt arī tai līdzās augošo priedi,” paskaidroja Tiganiks, piebilstot, ka vienā dienā Igaunijā tika atrasta jauna garākā priede un jauna garākā egle. Zinātnieki secināja, ka egle ir vismaz 202 gadus veca.

To, ka priede Otsipalu ielejā ir garākā pasaulē, noskaidroja vēlāk, kad zinātnieks Hendriks Relve reģistrēja garo priedi starptautiskajā garāko koku datu bāzē “Monumentaltrees.com”.

Pasaulē ir vairāki simti dažādu priežu sugu. Otsipalu ielejā Pelvas apriņķī aug pasaulē garākā parastā priede (Pinus sylvestris). Šī suga ir izplatīta tieši Eiropā. Igaunijā parastā priede ir vienīgā savvaļas priede un ir izplatītākais koks Igaunijas mežos.

Igaunijā garākā priede un egle aug valsts mežu teritorijā un ir norobežotas ar īpašu sētu.

Latvijā garākā priede ir 41 metru augstā Kalnmuižas 9.priede Tērvetē, liecina informācija sabiedriskā fonda “Dabas retumu krātuve” interneta vietnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Neprasās vērtēt.Ar nepatiku katru dienu jāskatās uz ļoti nepatikamām bildēm.Kā vispār tādas muļķības drīkst likt priekšā ik dienas?

Draugiem Facebook Twitter Google+