Pasaulē
Vēsture

Igaunijā veidos Sarkanā terora muzeju4

Foto: Eesti Mälu Instituut

Igaunijas Vēsturiskās atmiņas muzejs izsludinājis konkursu plānotā Sarkanā terora muzeja dizainam, ziņo Igaunijas radio.

Muzejs tiks veidots vēsturiskajā Tallinas Patarei cietumā, kurš celts cara Nikolaja I laikā, bet padomju gados, līdzīgi Latvijas Stūra mājai, piedzīvojis kā komunistiskā, tā nacistu režīma nežēlīgo izrēķināšanos ar apcietinātajiem.

Idejas autori norāda, ka cietuma telpas vienlaikus rada izaicinājumu muzeja veidotājiem, taču vienlaikus piedāvā arī ļoti autentisku vidi. “Lielākais izaicinājums būs apvienot pašreizējās ēkas un ekspozīcijas idejas,” Igaunijas Radio pauda muzeja kurators Mārtins Andrellers. “Mēs gribam ekspozīcijā iekļaut cietuma daļas un ēku, bet vienlaikus radīt unikālu un modernu muzeju, kurā varētu izvietot arī izglītības un izpētes centru.”

Plānots, ka apskatei tiks atvērtas cietuma kameras otrajā stāvā un viennīcu ēka, kuras ir labi saglabājušās un visautentiskāk atklāj, kāds izskatījās cietums 20. gadsimta 40. gados, kad cietumniekus šeit turēja gan komunistiskā, gan nacistiskā režīma varas iestādes. No dažādiem cietuma pastāvēšanas laikiem saglabājusies daļa mēbeļu, kā arī sargu aprīkojums.

Muzeja ekspozīcijā plānots atklātMolotova-Ribentropa pakta iespaidu, kā arī noziegumus, kurus komunistiskais režīms veicis visā pasaulē, tādējādi paverot izpētes šķautni, kuru šobrīd neīsteno neviens cits muzejs.

LA.lv