Pasaulē
Baltija

Igaunijā vienojas par minimālās algas palielināšanu līdz 500 eiro 16

Foto-LETA/AFP

Igaunijas Centrālā darba devēju savienība un Centrālā arodbiedrību savienība ceturtdien parakstījušas vienošanos, kas paredz no 2018.gada paaugstināt minimālo algu līdz 500 eiro mēnesī un minimālo stundas likmi – līdz 2,97 eiro.

Kā izteicies Centrālās darba devēju savienības vadītājs Tomass Tamsars, “minimālās algas pieaugums, kas divkārt pārsniedz darba ražīguma pieaugumu, mudina darba devējus pieprasīt arī lielāku darba ražīgumu”. Pēc viņa teiktā, vienošanās tekstā ietverta svarīga norāde, ka algu pieaugums “nevar rasties ne no kurienes – tas rodas no darba ražīguma pieauguma”.

Tikmēr Centrālās arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēps Petersons atzinis, ka sarunas par minimālās algas apmēriem šai reizē bijušas grūtākas nekā parasti, jo vispirms bijis jāvienojas par ilgtermiņa metodoloģiju minimālās algas pieauguma noteikšanai nākotnē.

“Pēdējo piecu gadu laikā mēs bijām pieraduši pie strauja minimālās algas kāpuma – vidēji par 10% gadā, un tas pozitīvi ietekmējis algu izlīdzināšanos. Tagad tempi palēninās, bet saskaņā ar formulu, par kuru vienojāmies, visi strādājošie varēs saņemt taisnīgu daļu no ekonomikas pieauguma,” viņš piebildis.

Vienošanās par minimālo algu faktiski uzskatāma par paplašinātu kolektīvo līgumu augstākajā līmenī, kas nozīmē, ka tā jāpilda visiem Igaunijas darba devējiem, tādējādi no nākamā gada strādājošajiem par pilnu slodzi nedrīkstēs maksāt mazāk par 500 eiro mēnesī.

Tagad minimālā alga Igaunijā ir 470 eiro mēnesī, no kuriem darbinieks pēc nodokļu nomaksas saņem 398,46 eiro. No 2018.gada minimālā mēnešalga pieaugs līdz 500 eiro un tiks palielināts arī neapliekamais minimums, kas nozīmē, ka minimālās algas saņēmējam darba samaksa pēc nodokļu nomaksas pieaugs līdz 482 eiro mēnesī.

Minimālā mēnešalga Latvijā pašlaik ir 380 eiro, bet no 1.janvāra tā pieaugs līdz 430 eiro. Savukārt Lietuvā minimālā mēnešalga patlaban ir 380 eiro, bet no 1.janvāra tā būs 400 eiro.

LA.lv