×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
1. jūlijs, 2015
Drukāt

Igaunijas ārlietu ministre iesniegusi atlūgumu

Foto - LETA/EPAFoto - LETA/EPA

Igaunijas ārlietu ministre Keita Pentusa-Rozimannusa trešdien iesniedza atlūgumu premjerministram Tāvi Reivasam.

Ministre iesniegusi atlūgumu pēc tam, kad otrdien Tallinas apgabaltiesa nolēma, ka Pentusa-Rozimannusa ir saistīta ar viņas tēva Veino Pentusa autotransporta firmas “Autorollo” bankrotu, tāpēc viņai solidāri ar citiem atbildētājiem ir jāatmaksā “Autorollo” parādi.

“Atgriežoties vakardien no darba vizītes Zviedrijā, es negaidīti saskāros ar uzdevumu griezties Augstākajā tiesā, lai aizstāvētu savas tiesības,” paziņoja ministre.

“Lēmums atcēla iepriekšējo zemākas instances tiesas lēmumu, liekot man piedalīties parādu, kurus kompānija, kas kādreiz piederēja manam tēvam, ieguva ekonomiskās krīzes laikā, atmaksā. Es nepiekrītu tiesas interpretācijai, kas paredz, ka ģimenes locekļus ir jāsoda par tēva biznesa neveiksmēm. Es uzskatu, ka lēmums man ir ārkārtīgi netaisnīgs, un es plānoju to apstrīdēt Augstākajā tiesā,” norādīja Pentusa-Rozimannusa.

“Cieņa pret Igaunijas valsti un tās institūcijām un mana izpratne par Eiropas politisko kultūru neļauj man rīkoties šajā ārkārtas situācijā citādi, kā lūgt premjerministru atbrīvot mani no ārlietu ministres amata. Es to izdarīju šodien apmēram pusdienlaikā,” viņa piebilda.

Pentusa-Rozimannusa teica, ka viņa var risināt Igaunijai un Eiropai nozīmīgus jautājumus parlamentā, un to viņa arī plānojot darīt.

Reivass atklāja, ka ir bijis grūti pieņemt ministres demisiju, bet viņš saprotot šo lēmumu.

“Keita manā valdībā bija vides ministre un ārlietu ministre, un abos amatos strādājot ar lielu pašatdevi. Ar viņas palīdzību Igauniju labāk aizsargā sabiedroto spēki, Igaunijas viedoklis ir skaļi skanējis no Briseles līdz Vašingtonai, diplomātiskais dienests īsā laikā ir kļuvis iniciatīvas pilns un atvērts,” Reivasa teikto paziņoja viņa pārstāvis.

“Šī atkāpšanās liecina par vēlmi glābt komandu, glābt valdību,” uzsvēra premjerministrs.

Viņš paziņoja, ka nākamais ārlietu ministrs būs no valdošās Reformu partijas, kuru pārstāv arī Pentusa-Rozimannusa.

Harju apriņķa tiesa pērnā gada vasarā nolēma, ka Pentusa-Rozimannusa nav saistīta ar viņas tēvam Veino Pentusam piederošās kravas pārvadājumu firmas “Autorollo” maksātnespēju.

Pentusas-Rizimannusas tēvam saistībā ar viņam piederošās kravas pārvadājumu firmas “Autorollo” maksātnespēju un grāmatvedības datu viltošanu Igaunijas prokuratūra aprīlī izvirzīja apsūdzības.

“Autprollo” īpašnieks un vadītājs Veino Pentuss un viņa līdzdalībnieks Sīms Rode tika apsūdzēti par darbībām, kuru rezultātā tika ievērojami pasliktināta kompānijas maksātspēja, kā arī par viltotu dokumentu izmantošanu.

Pentuss tika apsūdzēts arī par grāmatvedības uzskaišu veikšanas pārkāpumiem un piesavināšanos.

Pentuss bija vienīgais “Autorollo” īpašnieks no 2008. 28.jūlija. 2010.gada 26.aprīlī Rode kļuva par vienīgo uzņēmuma īpašnieku un de facto vadītāju.

Apsūdzībās norādīts, ka kompānijas finansiālā situācija īpašnieku maiņas brīdī bija ļoti slikta, un abi apsūdzētie organizēja aktīvu izvešanu no uzņēmuma, lai novērstu situāciju, kad jāpārdod īpašums, lai norēķinātos ar kreditoriem un atbrīvotu Pentusu no personīgās atbildības par garantētajiem kredītiem.

Aktīvu izvešanas rezultātā no ” Autorollo ” aktīvu saraksta tika izņemtas četras kravas automašīnas un 11 treileri.

Apsūdzībā norādīts, ka firma tāda veidā zaudēja līdzekļus vismaz 2,36 miljonu Igaunijas kronu (151 000 eiro) vērtībā.

Gala rezultātā firmai nodarītie zaudējumi sasniedza 94 000 eiro.

Pentuss un Rode tiek apsūdzēti arī par viltotu kredītlīgumu izmantošanu.

Igaunijas mediji ir rakstījuši, ka lietā varētu būt bijusi iesaistīta arī Pentusa-Rozimannusa un viņas vīrs Rains Rozimannus.

Ministre ir vairākkārt noliegusi savu saistību ar “Autorollo”.

Pentusa-Rozimannusa bija Igaunijas ārlietu ministre kopš 2014.gada novembra, kad šo amatu pēc ievēlēšanas Eiropas Parlamentā atstāja Urmass Paets.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+