Ekonomika
Bizness

Igaunijas e-rezidentūras sistēma pievilinājusi arī uzņēmējus no Latvijas0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay

Pirms pieciem gadiem Igaunija kļuva par pirmo valsti pasaulē, kas ārvalstu pilsoņiem sniedz iespēju kļūt par valsts elektroniskajiem iedzīvotājiem un Igaunijā interneta vidē nodibināt uzņēmumu.

Igaunijai ar savas e-rezidentūras sistēmu izdevies piesaistīt uzņēmējus no visas pasaules, tai skaitā arī no Latvijas.

Kā liecina Igaunijas IT uzņēmuma “RIA.com Marketplaces” apkopotā informācija, visaktīvāk e-rezidentūras priekšrocības izmantojuši Ukrainas un Vācijas uzņēmumi, savukārt Latvija atrodas 12.vietā ar 192 ar e-rezidentūras palīdzību dibinātiem un pārvaldītiem uzņēmumiem.

E-rezidentūra ir statuss, ar kura palīdzību Igaunijas nerezidenti var iegūt drošu digitālo identitāti, kas līdzīga tai, ko saviem pastāvīgajiem iedzīvotājiem kaimiņvalsts piedāvā ar viņu ID karti.

Igaunijas e-rezidenti ar šī statusa palīdzību tiešsaistē var kārtot dažādus dokumentus un formalitātes, izmantot Igaunijas valsts portālu eesti.ee un arī Igaunijā reģistrēt uzņēmumu.

Ārvalstniekiem tas ir īpaši izdevīgi, jo jauna uzņēmuma izveide internetā notiek ātri un tiem noteiktas būtiskas nodokļu privilēģijas.

Šī sistēma kopš tās ieviešanas 2014.gada izskaņā uz Igauniju atvedusi ne mazums ārvalstu uzņēmēju, un kopumā piecu gadu laikā Igaunija piešķīrusi vairāk nekā 50 000 e-rezidences statusus.

Ņemot vērā, ka līdz 2017.gadam šis skaitlis bija tikai ap 14 000, var secināt, ka īpaši liela interese par e-rezidentūru Igaunijā vērojama tieši pēdējo divu gadu laikā.

E-rezidentūras iespēju Igaunijā dibināt uzņēmumu visaktīvāk izmantojuši ukraiņi, nodibinot 694 kompānijas, vācieši (581 uzņēmumi) un krievi (556 uzņēmumi).

Igaunijā elektroniski dibinātu uzņēmumu TOP10 iekļuvušas arī tādas valstis kā Turcija (402 uzņēmumi), Somija (401 uzņēmums), Francija (390 uzņēmumi), Itālija (343 uzņēmumi), Indija (325 uzņēmumi), Lielbritānija (317 uzņēmumi) un Spānija (258 uzņēmumi).

Latvija e-rezidences pakalpojumu izmantošanas topā ieņem 12. vietu ar 192 Igaunijā nodibinātiem uzņēmumiem, savukārt Lietuva – 25.vietu – ar 92 Igaunijā dibinātām kompānijām, liecina “RIA.com Marketplaces” apkopotie dati.

Igaunijas e-rezidentūras lielā popularitāte Ukrainā skaidrojama ar Baltijas valstu ģeogrāfiskajām priekšrocībām, dalību Eiropas Savienībā un citiem praktiskiem apsvērumiem, kas atvieglo Ukrainas uzņēmumu ienākšanu un darbību Eiropā.

Saistītie raksti

“Igaunijas e-rezidentūra ļauj izvairīties no korupcijas un birokrātijas, ir viegli uzņēmumu reģistrēt tiešsaistē un ātri veikt visas vajadzīgās operācijas ar digitālā paraksta palīdzību. Tas viss apvienojumā ar lētākām darba izmaksām Kijevā veido ļoti pievilcīgu vidi, lai ukraiņi uzņēmumus dibinātu tieši Igaunijā. Tomēr pats lielākais stimuls tam ir Igaunijas politika, ka šāda veida uzņēmumu attīstībā ieguldītā peļņa netiek aplikta ar nodokli, kā tas ir, piemēram, Ukrainā,” skaidro “RIA.com Marketplaces” pārstāvis Artjoms Umanets.

Vislielākais e-rezidentūras pieteikumu skaits kopš sistēmas ieviešanas saņemts no Somijas (4768 pieteikumi jeb aptuveni 10,2% no visām apstiprinātajām e-rezidentūrām), Krievijas (3596 pieteikumi jeb 7,7%) un Ukrainas (3313 pieteikumi jeb 7,1%).

Latvija šajā sarakstā ieņemt 13.vietu ar 1468 pieteikumiem (3,1%) un Lietuva 19.vietu ar 738 pieteikumiem (1,6%).

LA.lv