Kultūra
Māksla

Igaunijas kaļķakmens skaistums gobelēnos1

Publicitātes foto

Februārī Igaunijas Republikai atzīmē savu simtgadi, un Rīgas Latviešu biedrībā februāris jau sesto gadu tiek svinēts kā Igaunijas mēnesis. Šogad sadarbībā ar biedrību “Estonia” RLB sarūpējusi igauņu tekstilmākslinieces Ehalillas Hallistes gobelēnu izstādi “Uz kaļķakmens/Pae Peal”, LA.lv uzzināja RLB.

Izstādē “Uz kaļķakmens/ Pae Peal” būs apskatāmi mākslinieces Ehalillas Hallistes 15 gobelēni, kas radīti, iedvesmojoties no igauņu nacionālā akmens – kaļķakmens skaistuma. 1992.gada 4.maijā kaļķakmeni pasludināja par vienu no Igaunijas nacionālajiem simboliem.

Helle Perens darbā “Kaļķakmens Igaunijas ēkās” (2003) raksta: “Kaļķakmens ir igauņu nacionālais akmens, kas būtiski bagātina mūsu zemes dabu un kultūru. Bez šīs dabas bagātības mums nebūtu baznīcu, muižu, pilsētu dzīvojamo ēku, ne arī daudzu citu kaļķakmens būvju, kādas tās pazīstam šodien. Kaļķakmens ēkas mūsdienu vidē, jo īpaši Ziemeļigaunijā, ir tik pašsaprotamas. Tomēr to nozīmīgumu apzināmies tikai tad, kad pavēršam skatu vēsturē, ceļam savas mājas vai meklējam igauniskumu apliecinošus suvenīrus.”

Biedrība “Estonia” – viena no senākajām Igaunijas igauņu organizācijām – dibināta 1865. gadā. Tās loma Igaunijas nacionālās kultūras un identitātes vaidošanā sasaucas ar Rīgas Latviešu biedrības vēsturisko lomu mūsu valstī. Arī mūsdienās biedrība “Estonia” turpina darboties igauņu nacionālās kultūras un mākslas laukā, pulcējot savu biedru vidū ievērojamus kultūras, mākslas un izglītbas darbiniekus.

Tekstilmāksliniece Ehalilla Halliste 1976. gadā absolvējusi Igaunijas Mākslas akadēmiju, ir Igaunijas Mākslinieku savienības un Igaunijas Tekstilmākslinieku savienības biedre. Māksliniecei daudz augstu vērtētu personālizstāžu, saņemti vairāki nozīmīgi apbalvojumi. Ehalillas Hallistes darbi atrodas Igaunijas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Krievijas kultūras ministrijas, Caricinas pils muzeja krājumos, Norvēģijas karaliskajos krājumos, Maltas un Grieķijas prezidentu rezidencēs, Dānijas vēstniecībā, Hageri un Raplas baznīcās un privātkolekcijās Igaunijā un ārpus tās.

LA.lv