Pasaulē
Baltija

Igaunijas prezidente apstiprina premjera Ratasa jauno valdību0


Jiri Ratass.
Jiri Ratass.
Foto: POSTIMEES/SCANPIX/LETA

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida trešdien apstiprināja premjerministra Jiri Ratasa jauno triju partiju koalīcijas valdību, kurā līdz ar viņa vadīto Centra partiju pārstāvēta arī Konservatīvā tautas partija (EKRE) un partija “Tēvzeme”.

Centra partiju valdībā pārstāv tās priekšsēdētājs Ratass, ekonomikas un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss, izglītības un zinātnes ministre Mailisa Repsa, sociālo lietu ministrs Tanels Kīks un reģionālo lietu ministrs Jāks Ābs.

EKRE pārstāvji valdībā ir tās priekšsēdētājs, iekšlietu ministrs Marts Helme, viņa dēls un partijas priekšsēdētāja vietnieks, finanšu ministrs Martins Helme, vides ministrs Renē Koks, lauku dzīves ministrs Marts Jerviks, kā arī ārējās tirdzniecības un informācijas tehnoloģiju ministrs Marti Kūziks.

No “Tēvzemes” valdībā ir ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, aizsardzības ministrs Jiri Luiks, tieslietu ministrs Raivo Aegs, kultūras ministrs Teniss Lukass un iedzīvotāju lietu ministre Rīna Solmane.

Līdz ar to no iepriekšējās valdības savus amatus saglabājuši Ratass, Repsa un Luiks, savukārt Reinsalu iepriekšējā valdībā bija tieslietu ministrs, bet Ābs – valsts pārvaldes ministrs.

Kīks līdz šim bija premjera biroja vadītājs, bet Āss – Tallinas mērs. Savukārt Aegs savulaik bijis Igaunijas policijas priekšnieks un Drošības policijas priekšnieks, Lukass – izglītības un zinātnes ministrs, Luiks – ārlietu ministrs, bet Marts Helme – vēstnieks Krievijā.

Jau ziņots, ka 3.martā notikušajās vēlēšanās Igaunijas parlamentā, kurā ir pavisam 101 vieta, visvairāk mandātu – 34 – ieguva liberālā Reformu partija. Centra partija ieguva 26 mandātus, populistiskā un nacionālistiskā Konservatīvā tautas partija (EKRE) – 19, nacionālkonservatīvā “Tēvzeme” – 12 un Sociāldemokrātiskā partija (SDE) – 10.

Reformu partijas līdere Kaja Kallasa sākumā aicināja uz sarunām par valdības veidošanu Centra partiju, taču tā šo priekšlikumu noraidīja un vēlāk uzaicināja uz sarunām EKRE un “Tēvzemi”. Abas šīs partijas centristu piedāvājumu pieņēma un pēc grūtām triju nedēļu sarunām to līderi šomēnes parakstīja koalīcijas līgumu.

Saistītie raksti

Tikmēr Kaljulaida, pildot iepriekš doto solījumu valdības veidošanu vispirms uzticēt Rīgikogu vēlēšanās visvairāk balsu ieguvušās partijas priekšsēdētājam, aprīļa sākumā nominēja premjera amatam Kallasu, kas sāka sarunas ar sociāldemokrātiem, taču nesaņēma vajadzīgo Rīgikogu atbalstu.

Pagājušajā nedēļā Kaljulaida premjera amatam nominēja Ratasu, bet parlaments pilnvaroja viņu veidot valdību.

Līdzšinējā Ratasa valdība, ko līdz ar centristiem veidoja “Tēvzeme” un SDE, pēc jaunā sasaukuma parlamenta pirmās sēdes paziņoja par atkāpšanos, bet turpina darbu, līdz sāksies jaunās valdības pilnvaras. Paredzams, ka tas notiks pirmdien, kad jaunās valdības locekļi dos zvērestu parlamentā.

LA.lv