×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Igaunijas simfoniskais orķestris un maestro Jervi viesojas Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Igaunijas Valsts orķestra galvenais diriģents Nēme Jervi.

31. martā Lielajā ģildē unikāls notikums pašmāju mūzikas dzīvē – koncertu sniegs mūsu lieliskie kaimiņi – Igaunijas Valsts simfoniskais orķestris leģendārā igauņu maestro Nēmes Jervi vadībā. Iespaidīgā simfoniskajā programmā izskanēs Arvo Perta, Ludviga van Bēthovena un Sergeja Rahmaņinova komponētā mūzika.

Igaunijas Valsts simfoniskais orķestris (IVSO) dzimis vienā laikā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri – 1926. gadā tas sāka darbu kā radiofona neliela simfoniskā vienība un gadu gaitā uzplaucis kā igauņu oriģinālmūzikas spēcīgs vēstnesis – IVSO pirmatskaņojis teju visu igauņu komponistu simfoniskos darbus, tostarp Arvo Perta, Erki Svena Tīra un Eduarda Tubina jaundarbus. Orķestris strādā Tallinas koncertzālē “Estonia”, dodas turnejās uz Eiropu un ASV, piedalās ievērojamos festivālos. Par Žana Sibēliusa kantāšu atskaņojumu orķestris saņēmis prestižo “Grammy” balvu.

Igaunijas Valsts orķestris uz Rīgu brauks tā mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Nēmes Jervi vadībā. Šajā postenī pasaulslavenais maestro ir kopš 2010. gada, un vērts atgādināt, ka Nēme Jervi vadīja šo pašu orķestri arī padomju laikā pirms došanās emigrācijā – no 1963. līdz 1979. gadam. Mūziķu dinastijas patriarhs Nēme Jervi ir viens no ievērojamākajiem un augstāk vērtētajiem mūsdienu maestro. Ilgās un ļoti veiksmīgās karjeras laikā viņš strādājis ar orķestriem visā pasaulē. Pagājušajā sezonā Jervi beidza darbu kā Romāņu Šveices orķestra mākslinieciskais vadītājs, un patlaban viņš ir goda diriģents Hāgas “Residentie Orkest” un Detroitas simfoniskajā orķestrī. Jervi ir arī galvenais goda diriģents Gēteborgas SO un Skotijas Karaliskajā Nacionālajā orķestrī. Šābrīža angažementi saista N. Jervi ar “Berlīnes filharmoniķiem”, Karalisko “Concertgebouw” orķestri, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Leipcigas “Gewandhaus” orķestri, kā arī ar dažiem lielākiem ASV orķestriem un Singapūras simfonisko orķestri. Jervi turpina sadarbību ar Bergenas filharmonijas orķestri, Gēteborgas orķestri un Skotijas Karalisko Nacionālo orķestri.

Koncertam Rīgā cienījamais maestro izvēlējies trīs nozīmīgus simfoniskos opusus. Līdzās Bēthovena skaistākajai un noslēpumainākajai fantāzijai jeb Ceturtajam klavierkoncertam šajā programmā likta Arvo Perta skaistā miniatūra Bendžamina Britena piemiņai “Cantus in memoriam Benjamin Britten” un Sergeja Rahmaņinova Pirmā simfonija, kuras absolūtā izgāšanās pirmatskaņojumā sagādāja komponistam pamatīgu nervu sabrukumu. No mūsdienu skatpunkta vienmēr interesanti atkal no jauna baudīt šo mazliet jauneklīgi juceklīgo, taču emocionāli iedarbīgo simfonisko lieldarbu, lai iegūtu savu viedokli – vai taisnība bija Rahmaņinova jaunības darba pēlējiem vai tiem, kas nevairās šo simfoniju likt savās koncertprogrammās.

 

Varbūt noder!

Koncerts: 31. III 19 Lielajā ģildē

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10 – 40

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+