×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2014
Drukāt

“Igauņu dienā Veclaicenē” ceļos telpā un laikā

Foto: LETAFoto: LETA

Augusta otrajā svētdienā jau devīto reizi risināsies pierobežas pagastu pasākums, kuram ir divi nosaukumi – Latvijā “Igauņu diena Veclaicenē”, Igaunijā – “Eestlaste paev Vana – Laitsnas”, informē Veclaicenes tautas nama vadītāja Maija Rozīte.

Rozīte skaidro, ka šis ir īpašs notikums abpus robežas blakus esošo pagastu iedzīvotājiem, kuri ļoti cieši sadarbojas, jo, piemēram, Veclaicenes pagasts robežojas ar četrām Igaunijas pašvaldībām.

Katru gadu pasākums tiek veidots ar kādu īpašu “stāstu”, pauž Rozīte. “Šogad pasākumu ir plānots paplašināt, un tā darbība norisināsies gan Latvijā, gan Igaunijā. Tā kā 20. gadsimta 20. gados pastāvēja Vana Laitsna pagasts, tad pasākuma atklāšana plānota pie vecās Veclaicenes pagastmājas, kas šobrīd atrodas Hānjas pagastā,” viņa piebilst.

Pēc atklāšanas plānots gājiens “laikā” – no vienas Veclaicenes pagastmājas pagātnē uz otru pagastmāju tagadnē – Kornetos. Rozīte norāda, ka igauņiem šis Latvijas pusē rīkotais pasākums ir ļoti nozīmīgs un viņi jūtas pagodināti par iespēju tajā piedalīties. Kaimiņi šo pasākumu sauc par mazo Esto dienu, kurā satiekas dažādu valstu igauņi – draugi, radi, paziņas un pavisam sveši cilvēki, kurus vieno kopīgais – igauņu – latviešu saikne pagātnē vai tagadnē. Gājienam būšot arī neliela politiska “garša” kā atgādinājums par neatrisināto situāciju pierobežā, jo mazie ceļi vēl aizvien ir slēgti un pa tiem pārvietošanās nav iespējama.

Latvijas igauņu gājiens vedīs pa veco un vēl joprojām slēgto ceļu uz Veclaiceni caur “Slokām”, bet tiem, kas neies gājienā, tiks piedāvāta neliela autobusa ekskursija pa Hānjas un Veclaicenes pagastiem. Gājējiem pa ceļam būs iespēja nolikt ziedus uz partizāna kapa “Mellīškalnā”, godinot cīnītājus. Pēc ierašanās Kornetos notiks dabas izrāde – Hānjas pagasta Kugoritsa saimniecības (Igaunija) zirgu parāde un Alūksnes biedrības “Remis” kinologu šķirnes suņu paraugdemonstrējumi (Latvija).

Bērniem plānotas dažādas igauņu spēles. Veclaicenes tautas namā varēs vērot abām tautām kopīgo un atšķirīgo Alūksnes un Veru daiļamata meistaru darbu izstādē “Pierobežas raksti cimdos”. Pēc pasākuma atklāšanas Veclaicenes tautas namā plānota tikšanās un sarunas ar Igaunijas viesiem – Robežsardzes majoru Tenu Raidu no Tallinas, žurnālistu, tulkotāju, grāmatu “Lätimaal eestlasi otsimas” autoru Hannes Korjus. Latviju pārstāvēs etnogrāfs, akadēmiķis Saulvedis Cimermanis, kā arī “Jāņa sēta” kartogrāfs, vienlaikus arī novadpētnieks Jānis Turlajs, kas zinās stāstīt par dzīvi un vēsturi pierobežā.

Pēc lekcijas sāksies igauņu un latviešu amatierkolektīvu koncerts un balle Veclaicenes estrādē. Koncertā šoreiz uzaicināti piedalīties Veclaicenes igauņu kaimiņpagastu amatierkolektīvi – Hānjas deju kolektīvs, Lūcinieka vokālais ansamblis, Rauges tautas nama un Krabu ciema pašdarbnieki, Misso orķestris, četri deju kolektīvi no Repinas. Dalība visos pasākumos bezmaksas.

Pasākumu atbalsta Alūksnes novada pašvaldība, organizē Veclaicenes pagasta pārvalde, Hānjas pagasta padome, Lūtsniku ciema biedrība, latviešu – igauņu kultūras biedrība “Stīga – Keel”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+