Kultūra
Mūzika

Igauņu maestro Eltss un Mocarta šedevri ar “Sinfonietta Rīga”0


Olari Eltss
Olari Eltss
Publicitātes foto

18. janvārī Lielajā ģildē koncertprogrammā “Dialogs ar Mocartu” pie kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” diriģenta pults stāsies pasaules un Latvijas publikai labi pazīstamais igauņu diriģents Olari Eltss. Koncerta programmā – Volfganga Amadeja Mocarta mākslinieciskā pilnbrieda gados tapušie sacerējumi, kā arī mūsdienu komponistu Pētera Etveša un Valentīna Silvestrova parafrāzes par Mocarta mūziku. Soliste – krievu–igauņu pianiste, atzīta Mocarta daiļrades eksperte Irina Zaharenkova.

Olari Eltss ir Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais viesdiriģents, darbīgs operu iestudējumos un skaņu ierakstos – viņa vadībā ierakstīta igauņu komponista Erki Svena Tīra mūzika skaņu ierakstu namos “Finlandia” un “Ondine”.

Eltss savulaik izveidojis un vadījis laikmetīgās mūzikas ansambli “NYYD”, cita starpā vadījis arī kopkori Igaunijas Dziesmu svētkos. No 2001. līdz 2006. gadam Olari Eltss bijis Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais diriģents, pie LNSO diriģenta pults Eltss stājies arī vienā no orķestra 90 gadu jubilejas koncertsērijas koncertiem 2016. gadā.

Eltsu uz sadarbību aicina redzamākie Eiropas un pasaules orķestri. Šosezon Eltsu gaida debijas ar BBC simfonisko orķestri, Francijas Radio filharmonisko orķestri un Budapeštas Festivāla orķestri.

“”Sinfonietta Rīga un O. Eltsa koncertprogrammā tiks šķirtas Mocarta daiļrades melanholiskākās lappuses, vienlaikus ļaujot noticēt neiznīdējamam optimismam, ko autors sava mūža garumā bez atelpas dāvājis pasaulei,” atklāj kamerorķestra pārstāvis Gints Ozoliņš.

Koncertam izvēlēta V. A. Mocarta hrestomātiskā 40. simfonija solminorā un viens no pazīstamākajiem autora opusiem orķestrim un soloinstrumentam – 20. Klavierkoncerts reminorā. Abi skaņdarbi pieskaitāmi pasaules izcilāko klasiskās mūzikas šedevru klāstam.

Intriģējošs un loģiski secīgs koncertprogrammā ir mocartiskās pasaules ievijums šodienā. Diviem monumentālajiem austriešu ģēnija opusiem līdzās likti divi nelieli mūsdienu komponistu darbi, kas tiecas atklāt Volfganga Amadeja Mocarta pārlaicīgās mūzikas metafizisko raksturu un esamības dziļumu.

“Dialogu” ar Zalcburgas meistaru turpinās mūsdienu komponistu – ungāra Pētera Etveša un ukraiņa Valentīna Silvestrova cieņpilni filigrānās un dziļas erudīcijas caurstrāvotās parafrāzes par Vīnes dižgara veikumu.

Koncerta soliste Irina Zaharenkova ir viena no izcilākajām savas paaudzes Igaunijas pianistēm. Viņa ieguvusi pirmo vietu vairākās starptautiskās mūziķu sacensībās, tostarp 2006. gada Baha festivāls Leipcigā, Alesandro Kazagrandes konkursā Itālijā (2006) un Džordžes Enesku konkursā Rumānijā (2005).

Studējusi Igaunijas Mūzikas akadēmijā un Sibēliusa Helsinku Mūzikas akadēmijā. Irina Zaharenkova ir daudzpusīga pianiste, bieži uzstājas solo un ar orķestri. Repertuāra diapazons no baroka līdz mūsdienu mūzikai.

Latvija pianiste viesojusies 2007. gadā, uzstājoties gan festivālā “Restart Bach”, gan Liepājas pianisma zvaigžņu festivālā. 18. janvāra koncertprogrammā Irina Zaharenkova stāsies iepriekš izziņotās pianistes Diānas Ketleres vietā.

Koncerts –18. I 19.00, Lielajā ģildē

Biļetes: “Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10 – 25

18. janvāra vakarā publika aicināta uz tikšanos ar, publicistu Ilmāru Šlāpinu, diriģentu Olari Eltsu un pianisti Irinu Zaharenkovu. Ieeja pasākumā brīva, uzrādot koncerta ieejas karti.

 

LA.lv