×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2017
Drukāt

Padomju pieminekļi. Aļoša – igauņu stratēģiskā uzvara, latviešiem jau par vēlu? (52)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Aprīļa beigās aprit desmit gadu kopš Tallinas nemieriem, ko 2007. gadā izraisīja Igaunijas valdības lēmums aizvākt padomju armijas karavīru pieminekli no galvaspilsētas centra. Lai gan sākotnēji šis lēmums veicināja etniskās spriedzes saasināšanos, cittautiešu integrācijas jomā igauņiem izdevies spert soli tālāk nekā latviešiem.

Bronzas karavīra piemineklis, kas tautā bija iesaukts par Aļošu, savulaik Tallinā rosināja tikpat pretrunīgas emocijas kā Uzvaras piemineklis Rīgā: daudziem igauņiem tas bija padomju okupācijas simbols, savukārt vairums krievvalodīgo to uztvēra kā būtisku savas identitātes simbolu, kas atgādināja par Otrā pasaules kara upuriem. Tādēļ igauņu valdības lēmums pārvietot pieminekli uz militāro kapsētu Tallinas nomalē un pārapbedīt padomju armijas karavīru mirstīgās atliekas noveda pie plašiem krievvalodīgo protestiem un grautiņiem, ko izdevās apturēt tikai pēc lielu policijas spēku iesaistīšanas un simtiem cilvēku aizturēšanas.

Varēja beigties sliktāk

Igauņu politiķis Ivari Padars, kurš Tallinas nemieru laikā bija Igaunijas finanšu ministrs, tomēr ir pārliecināts, ka valdība toreiz pieņēmusi pareizu lēmumu. “Bronzas karavīra piemineklis bija Tallinas centrā, un radikāļu grupējumi to izmantoja dažādu politisko akciju rīkošanai. Tagad piemineklis atrodas daudz cienījamākā vietā, kur cilvēkiem ir iespēja godināt kritušo karavīru piemiņu,” stāsta Padars. Līdzīgās domās par valdības lēmuma sekām ir toreizējais Igaunijas premjers Andruss Ansips. “Mēs izdarījām to, ko vajadzēja izdarīt, un vēlākie notikumi Krimā un Ukrainas austrumos tikai apliecināja šī lēmuma pamatotību. Labāk bija laikus atrisināt problēmu, pirms tā pāraugusi par kaut ko vēl lielāku. Salīdzinājumā ar to, kas noticis Ukrainā, domāju, mums viss beidzās ļoti labi,” intervijā laikrakstam “Eesti Paevaleht” atzina Ansips. Pēc viņa domām, bronzas karavīra pārvietošana lielai daļai Igaunijas krievvalodīgo likusi saprast, ka Igaunija ir neatkarīga valsts un lēmumi tiek pieņemti Tallinā, nevis Kremlī.

Bijušā premjera viedoklim piekrīt arī Igaunijas lielākā laikraksta “Postimees” galvenais redaktors Lauri Husars: “Ja valdība toreiz nebūtu pieņēmusi lēmumu pārvietot bronzas karavīra pieminekli, vēlāk tas būtu radījis augsni vēl lielākiem konfliktiem. Tas bija pareizs lēmums, jo šis piemineklis Tallinas centrā bija konfliktu cēlonis.”

Sabiedrības segregācija

Kā uzskata rakstniece Anna Žīgure, bijusī Latvijas vēstniece Igaunijā, varbūt igauņi, tāpat kā latvieši, pat nokavēja īsto brīdi, kad risināt padomju vēstures mantojuma problēmas, jo vislabāk to būtu bijis darīt uzreiz pēc neatkarības atjaunošanas, kad no pilsētu centriem tika aizvākti Ļeņina pieminekļi. 2007. gada nemieri igauņiem bija kā modinātāja zvans, kas lika saprast, ka krievvalodīgo integrācija ir jautājums, ko nedrīkst atstāt novārtā. Ja nekas netiek darīts, lai stiprinātu cittautiešu lojalitāti Igaunijai, šo vakuumu savā labā labprāt izmanto Krievija, kurai krievvalodīgo kopienas, kas dzīvo bijušo padomju republiku teritorijā, kalpo kā instruments savu ārpolitisko mērķu sasniegšanai. Jāņem vērā, ka Tallinas nemieri notika vēl pirms 2008. gada Gruzijas kara un 2014. gada bruņotā konflikta Ukrainā, tādēļ tolaik tikai retais apzinājās situācijas nopietnību un iespējamās sekas, pie kā varētu novest Krievijas iejaukšanās konflikta “risināšanā”.

“Toreizējie notikumi palīdzēja igauņiem labāk saprast, kā strādā Krievijas propaganda un krievu slepenie dienesti. Igaunijas varas iestādes tagad ir kļuvušas spēcīgākas, jo bija spiestas apgūt jaunus veidus, kā pretoties Krievijas spiedienam,” secina Lauri Husars. “Mēs esam centušies apzināt savas problēmas un atrast tām risinājumus. Igauņi apzinās, ka vairāk jāieklausās krievvalodīgo minoritātes viedoklī. Esam sapratuši, ka nāksies sadzīvot kopā un risināt domstarpības.”

Laura Šmideberga, kura vada Latviešu nacionālās kultūras biedrību Igaunijā, gan uzskata, ka igauņi un latvieši ir attapušies pārāk vēlu, jo par integrācijas veicināšanu bija jāsāk domāt daudz agrāk. Pēc viņas domām, Igaunijā krievvalodīgo segregācija ir pat vēl vairāk izteikta nekā Latvijā, jo igauņi ir daudz noslēgtāki un ļoti nelabprāt runā krievu valodā. Tādējādi tie krievi, kas nav iemācījušies igauņu valodu, nonāk vēl lielākā izolācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (52)

 1. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  Смерть москальським окупантам.

 2. Nur ein …. Russe ist ein guter Russe.

  • А злобный докторишка есть злобный докторишка! Ничего не меняется, ни стиль письма, ни способизливания желчи. Ох, снятся по ночам докторишке «лавры» доктора Менгеле!

 3. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  А вот мне интересно, если Шойгу возьмёт Рейхстаг в Подмосковье, Великая Отечественная война в России наконец-то закончится?

  • Вы бы радовались, что он конкретно вами не занялся. Вот станет он президентом, я вам не завидую.

   • Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

    Жители города Воронежа давно и успешно используют георгиевскую ленточку, как сильнейшее противовирусное средство.

    Берется два метра ленточки, мелко измельчается на мясорубке, смешивается с литром коровьего навоза, пригорошней золы, двумя столовыми ложками меда и тремя фуфыриками настойки “Боярышника”.

    Принимается по семь столовых ложек утром натощак и вечером – перед сном.

    Фармакологические свойства лекарственного средства, которое местные жители уже окрестили “Победка”, аналогичны вьетнамской мази “Красная Звезда”.

    • Да, с тобой тяжёлый случай, приступ хохломанании в тяжёлой форме. Но могила тебя исправит, никакой мази не понадобится!

 4. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  ==========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 5. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  ===========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 6. Neviens godīgs krievs 27. aprīlis, 2017 21:35
  Atbildēt

  Ar pat mazāko cieńas un pašlepnuma sajūtu tur neparādīsies…. Vienīgi viegli zombējami garīgi vergi ar netīrām rokām un dvēselēm.

  tas fakt, neviena īsta kreva cilvek tur nebus, tik savok fa6iki un kremlja zombik

  • “Обрусевшие инородцы всегда пересаливают по части истинно русского настроения.” Владимир Ленин.

 7. Tā domā visi LV pilsoņi: Atbildēt

  DANIELS 1. oktobris, 2016 14:23
  Atbildēt

  Uzskatām, ka krievu psrs okupācijas sekas – notiekošā kremļa hibrīdkara apstākļos – ir likvidējamas bez kompromisiem, jo mūsu „tolerantie liberāļi” jau to ir darījuši, un šī nodevīgā kompromisa sekas mēs „baudām” jau 26 gadus pēc neatkarības pasludināšanas. Un jāņem vērā, ka turpinot šādu gļēvu piekāpšanās politiku, mēs provocējam agresīvās krievijas jaukšanos mūsu iekšējās lietās, kā arī pakļaujam militāras konfrontācijas riskam savus NATO sabiedrotos!
  Un tāpēc, lai kādiem nerastos šaubas par okupantu uzvaras pieminekļa dziļi absurdo būtību mūsu – latviešu valstī, tad kārtējo reizi un līdz beidzot pilnīgai okupācijas seku likvidācijai, mums jāturpina atgādināt mūsu kolaborantiem, neprincipiālajiem valdīklām un viņu protežētajām okupantu paliekām, ka:

  Molotova – Ribentropa slepenā pakta realizācijas procesā, sadarbojoties krievijas /psrs/ un Vācijas agresoru bruņotajiem spēkiem, tika vardarbīgi likvidēta Polijas un Baltijas valstu neatkarība, pārvēršot tās par okupētām un anektētām teritorijām.
  Vienlaicīgi – okupācijas periodā tika izvērstas masveida represijas un slepkavības, kuras procentuāli pielīdzināmas ebreju holokaustam un uzskatāmas par Latvijas pilsoņu /galvenokārt – latviešu/ genocīdu, kas sodāms kā noziegums pret cilvēci.

  Un šo noziegumu noliegšana un aizvietošana ar atbrīvošanas jēdzienu ir zemiska obstrukcija un apzināti meli, kas nedod okupantiem un viņu pēcnācējiem nekādas tiesības Polijā un Baltijā svinēt staļiniskās krievijas (psrs) uzvaru pār savu neveiksmīgi izvēlēto sabiedroto – nacionālsociālistisko Vāciju kara sākumā, bet kļuvušo par ienaidnieku kara beigās, – jau naski pārsauktu par fašistisko Vāciju.

  • А, копи – пастим. Советую вам вспомнить про свой собственный пакт Мунтерса – Рибентропа! Вы его заключили даже раньше. Что стыдно вспоминать или предпочитаете не знать об этом. Вспоминаете только то, что вам выгодно? Всё остальное у вас, это стандартное бла – бла – бла, ничего нового.

 8. Крымваш и лугандония впридачу 28. aprīlis, 2017 13:21

  «Россия – самая паскудная, до блевоты мерзкая страна во всей мировой истории. Методом селекции там вывели чудовищных моральных уродов, у которых само понятие Добра и Зла вывернуто на изнанку. Всю свою историю эта нация барахтается в дерьме и при этом желает потопить в нем весь мир…» И.А.Ильин (1882-1954) , русский философ.

  • Не знаю такого философа. Но, похоже, что методом селекции морального урода вывели именно из тебя, ублюдок!

 9. Крымваш и лугандония впридачу 28. aprīlis, 2017 18:21

  «Я не горжусь, что я русский, я покоряюсь этому положению. И когда я думаю… о красоте нашей истории до проклятых монголов и до проклятой Москвы, еще более позорной, чем сами монголы, мне хочется броситься на землю и кататься в отчаянии от того, что мы сделали…». – Толстой А.К. Из письма другу Б. М. Маркевичу 26 апреля 1869 года. Собрание сочинений в 4-х тт. Т. 4. – М., 1964Г.

  • А я так горжусь, и мне плевать и на твоё мнение, и на мнение якобы Толстого!

 10. Laura Šmideberga, kura vada Latviešu nacionālās kultūras biedrību Igaunijā, gan uzskata, ka igauņi un latvieši ir attapušies pārāk vēlu, jo par integrācijas veicināšanu bija jāsāk domāt daudz agrāk. Pēc viņas domām, Igaunijā krievvalodīgo segregācija ir pat vēl vairāk izteikta nekā Latvijā, jo igauņi ir daudz noslēgtāki un ļoti nelabprāt runā krievu valodā. Tādējādi tie krievi, kas nav iemācījušies igauņu valodu, nonāk vēl lielākā izolācijā.
  —————————- —————————
  Tāda laura šmideberga redzams ir Igaunijā mūsu kolaborantu aldermanes, zdanokas un viņķeles krustojums! Bet izcili nejēdzīgi muldēt par psrs okupantu-krievvalodīgo segregāciju pat šīm krasi pretlatviskajām personām nebija ienācis prātā. Un šādas šmidbergas 4.maija kliķe izrok, balsta un sponsorē arī citās latviešu kopienās, jo patiesi latviski un godīgi cilvēki čekistu radītajai varas kliķei neder!

 11. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  Этот день Победы Путиным пропах.

 12. Polija sogad pabeigs demontet pedejos okupantu simbolus.

 13. Neviens godīgs krievs Atbildēt

  Ar pat mazāko cieńas un pašlepnuma sajūtu tur neparādīsies…. Vienīgi viegli zombējami garīgi vergi ar netīrām rokām un dvēselēm.

 14. Novākt ar laiku to vosa falu .

 15. Bagātie igauņi vēl ilgi maksās par pieminekļa pārvietošanu – kādus 100 000 000 jau samaksājuši –
  un vēl 100 000 000 samaksās. Mācāmies no igauņiem:
  “Igaunijas tiesa attaisnoja četrus galvenos aktīvistus, kas bija apsūdzēti grautiņu organizēšanā, turklāt viņiem vēl pienācās kompensācija par ilgo turēšanu apcietinājumā.”

  • А убогие аборигены есть убогие аборигены! Стекляшку в нос и бусы на шею.

 16. Dūšīgā nestāsta, kā ir.

 17. Nekas nav par vēlu. Kauna stabu no Pārdaugavas aizvāks.

  • Nekad nekur neviens neizmainīs skulpturālo piemiņas kompleksu Uzvaras atcerei pār vācu nacismu Otrajā Pasaules karā Rīgā, Uzvaras laukumā.
   Neviens i neiepīkstēsies par kaut ko tādu.

   • kā tad nu neiepīkstēsies Atbildēt

    Piemēra pēc,kad manabalss lv vāca parakstus,visi vārdi un uzvārdi bija kā uz delnas.Latviešu Uzvaras laukumam pār Bermonta karaspēku ar tādiem ķēmiem,kā tas neglītais stabs,nav nekāda sakara.Jāvāc tik nost!Ne Latvijas valsts karoja,ne uzvarēja.Stabs jādāvina uzvarētājvalstij.Kad man atvilka no algas,lai to uzmeistarotu,es neko neteicu.Tagad esmu ar mieru ziedot vēl.lai to aizvāktu.un tādu ziedotāju būs daudz.Ļoti daudz.

    • Памятник под охраной международного договора, жаль что приходится напоминать. И ещё. Уже много раз напоминал особо горячим головам, что нам то же есть чем ответить, памятник за памятник, тронете нашу память и мы тронем вашу. Баш на баш, годится?!

     • Крымваш и лугандония впридачу

      «Россия – самая паскудная, до блевоты мерзкая страна во всей мировой истории. Методом селекции там вывели чудовищных моральных уродов, у которых само понятие Добра и Зла вывернуто на изнанку. Всю свою историю эта нация барахтается в дерьме и при этом желает потопить в нем весь мир…» И.А.Ильин (1882-1954) , русский философ.

     • Про “цитату” Ильина. Вы на фейковые цитаты зря ведетесь. На ник посмотрите – это же излюбленное занятие укропов – придумывать цитаты и потом множить свои фантазии через онлайн-методички.

     • Крымваш и лугандония впридачу

      «Я не горжусь, что я русский, я покоряюсь этому положению. И когда я думаю… о красоте нашей истории до проклятых монголов и до проклятой Москвы, еще более позорной, чем сами монголы, мне хочется броситься на землю и кататься в отчаянии от того, что мы сделали…». – Толстой А.К. Из письма другу Б. М. Маркевичу 26 апреля 1869 года. Собрание сочинений в 4-х тт. Т. 4. – М., 1964Г.

     • budem vas ubivatj poganj

      skoree bi uz. mectaju ubivatj okkupantov. skoree bi nastal denj kogda uze mozno.

     • А я так горжусь, и мне плевать и на твоё мнение, и на мнение якобы Толстого!

 18. Nav par vēlu!!!!

 19. Štrunts ar tiem pieminekļiem.. mani interesē kuram bija tie daudzie pulksteņi uz rokas, Jegorovam vai Kantarijam? Tam fotogrāfam kurš iemūžināja to karoga virs Reihstāga uzstādišanas brīdi esot bijis jānopūlas ar retušēšanu!

  • Mana pirmā frāze,sperot kāju uz atbrīvotās Baltijas zemes-otdai časy!

   • racionālais partizānis Atbildēt

    Nu bet, kad prastā Krievija sasit lupatās lepno Vāciju, arī zaldāts viennozīmīgi var paņemt sev kādu daļiņu kompensācijai par sagandēto dzīvi.

    • jau viņiem nevajadzēja laupīt.Tās viņi šeit saņēma 50 gadus-gan dzīvokļus ar visām iekārtām,gan iepirkšanos specveikalos,gan darba vietas,gan sanatorijas un atpūtas namus,gan medicīnu par brīvu un varētu turpināt vēl kādu laiku stāstīt par tām kompensācijām.Bet viņi laikam pulksteņus nekad dzīvē nebija redzējuši tajā laimīgajā padomju zemē un tādēļ,drošs paliek nedrošs -jāatņem.jābrīnās,ka tik ilgus gadus ne Ļeņina,ne Staļina tētiņi nebija spējīgi tautai pulksteņu sagādāt.Kaut vienu katrai ģimenei.

  • Svešus nikus zagt nav labi,bet vai tad tev neinteresē tā laupītāja vārds,kurš uzvilka karogu virs reihstāga?Vai tas laupītājs ir labāks par šo niku zagli?Man gan interesē,jo esmu aizmirsis.visa pasaule smējās.To gan atceros.

   • И войдет, и выйдет Atbildēt

    Grafist, ar kuru sānu tu centies piesmērēties uzvarai, kurai pat tuvumā neesi bijis? Vai arī tu 9. maijā piekar krāmu tirgū pirktus medāļus, lai pazīmētos “rjaženo” pulkā?

   • Grafist, visticamāk, ka arī par blokādi tu zini vienīgi pēc citu stāstītā. Kritušie ir pelnījuši godu, bet kas tie par pusmūža un jaunākiem ordeņotos padarmijas vamžos tērptiem ķekatniekiem, kas, vicinot agresīvas kaimiņvalsts karogus, ik gadu atkal un atkal nāk mani ATBRĪVOT?
    Un nelamājies, ja nav ko teikt; tas liecina par zemu IQ ;)))

   • Grafist, Ļeņingradas blokāde bija godam nopelnīta, nevajadzēja 25.jūnija Somiju bombardēt, somi neuzbruka, tad nebūtu arī blokādes! Visi blokādes upuri ir uz pašas krievijas noziedzīgās tautas sidsapziņas, tiešām godīgi nopelnīts!!!

   • Grafist, ja jau bija uzraksts, ka šī ielas puse ir bīstamāka apšaudes dēļ, tad sanāk, ka no otras puses neapšaudija? Vai tā nebija Somijas puse? Varēja taču ar somiem vienoties? Vai somi gāja tālāk par pirmskara robežu? Protams, NĒ!!!

   • Grafist, es taču tevi neapsaukāju, tikai gaidu atbildi par Leņingradas apšaudi no Somijas puses. Starp citu, vācieši taču tikai turēja aplenkumu, ja viņi visu laiku uzbruktu, tad būtu baigie zaudējumi. Stulbos, nesagatavotos uzbrukumos taču devās stulbie krievu muļķi, tāpēc arī miljonos mērāmi upuri. Nu kā tur īsti palika ar Somijas dalību aplenkumā? Tu taču kā poļitruks varēji kartē paskatīties. Somi tikai atgrizās savās pirmskara robežās. Būtu krievam smadzenes, varēja taču ar somiem mieru slēgt.

Draugiem Facebook Twitter Google+