×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
25. maijs, 2013
Drukāt

Ik dienu Latvijā traumas gūst 130 bērni

Foto-LETAFoto-LETA

Ziemas periodā pēc mediķu palīdzības dažādu traumu gadījumos ik dienu vērsās 50 līdz 70 pacienti, bet pašlaik šis skaitlis ir teju divkāršojies, sasniedzot vidēji 130 bērnu traumatisma gadījumus katru dienu, liecina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) apkopotie dati.

Iestājoties siltam laikam, bērni brīvo laiku arvien vairāk pavada, aktīvi atpūšoties, tomēr līdz ar aktivitātēm pieaug arī negadījumu skaits. “Esmu redzējis daudzus mīlošus vecākus, kuriem rūp, lai bērnam būtu pietiekama fiziskā aktivitāte, tādēļ viņi nopērk atvasei velosipēdu vai skrituļslidas. Bet daudz mazāk esmu redzējis vecākus, kuri patiešām mīl savu bērnu un vienlaikus rūpējas par viņa veselību, tādēļ ir iegādājušies arī ķiveri un locītavu sargus,” aizdomāties aicina BKUS bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Salīdzinoši vieglas traumas, ko bērni gūst, braucot ar riteni, skrituļslidām vai citādi aktīvi atpūšoties, ir puni, zilumi, nelielas brūces un nobrāzumi, ar ko veiksmīgi var tikt galā mājas apstākļos, konsultējoties pie ģimenes ārsta, skaidro mediķi. Taču nereti tiek gūtas arī ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atveseļošanos, piemēram, dažādi lūzumi, galvas traumas, dziļas brūces un locītavu mežģījumi.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa stāsta, ka pirms vairākiem gadiem veiktajā VBTAI bērnu aptaujā 65% norādījuši, ka ikdienā nelieto ķiveres vai ceļsargus, savukārt nepilni 30% tos lieto reizēm un neregulāri. Viņuprāt, pats efektīvākais veids, kā panākt drošības līdzekļu lietošanu, būtu naudas sodi. “Mēs tomēr ceram, ka mūsu sabiedrība ir gudrāka un nonāks līdz sapratnei par veloķiveri vai locītavu sargu lietošanu kā pašsaprotamu ikdienas nepieciešamību pati – bez drakoniskiem sodiem,” uzsver Rieksta-Riekstiņa.

Mediķi un bērnu tiesību pārstāvji mudina vecākus mazināt iespējamo traumu un negadījumu riskus aktīvās atpūtas laikā, kopā ar bērnu pārrunāt jautājumus, kas saistīti ar drošību, kā arī ar savu rīcību, piemēram, izmantojot aizsargķiveri riteņbraukšanas laikā, sniegt bērniem pozitīvu piemēru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+