×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. jūlijs, 2012
Drukāt

Ik gadu par 5 latiem plāno palielināt bērniem izmaksājamos uzturlīdzekļus

Foto-LETAFoto-LETA

No nākamā gada plānots sākt palielināt ik gadu par pieciem latiem izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru bērniem, kas tiek maksāti no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF), šādus grozījumus uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā pirmdien, 9.jūlijā, atbalstīja Ministru kabineta komiteja.

Labklājības ministrija komitejas sēdē norādīja, ka vēlētos uzturlīdzekļu apmēru paaugstināt ātrāk. Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme rosināja situāciju pārskatīt 2014.gadā, lai redzētu, vai ir iespējams paātrināt izmaksājamo uzturlīdzekļu bērniem paaugstināšanu. Šim priekšlikumam piekrita arī premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”), tādējādi Tieslietu ministrijai pēc gada ziņot par situāciju ar uzturlīdzekļu izmaksu un iespējām tos palielināt ātrāk.

Uzturlīdzekļu garantiju fonds nodrošina bērniem uzturlīdzekļus tiesas noteiktajā apmērā, kas nav lielāks par Ministru kabineta noteiktajiem minimālajiem uzturlīdzekļiem, ja tiesu izpildītājs atzinis, ka uzturlīdzekļu piedziņa no bērna vecāka nav iespējama vai arī ja bērna vecāks tiesas spriedumu maksāt uzturlīdzekļus pilda, bet nenodrošina to pilnu apmēru, kādu noteicis Ministru kabinets.

Šobrīd no Uzturlīdzekļu garantiju fonda bērniem līdz septiņu gadu vecumam tiek maksāti uzturlīdzekļi 30 latu apmērā mēnesī, savukārt bērniem vecumā no septiņiem gadiem līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 35 latu apmērā.

Tieslietu ministrija rosina 2013.gadā izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru noteikt 35 latu apmērā par bērniem līdz septiņu gadu vecumam un 40 latu apmēra – bērniem vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem.

2014.gadā izmaksājamie uzturlīdzekļi pieaugtu līdz 40 latiem par bērnu līdz septiņu gadu vecumam un līdz 45 latiem – bērniem no septiņiem līdz 18 gadiem, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto.

2015.gadā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda būtu izmaksājami uzturlīdzekļi 45 latu apmērā bērniem vecumā līdz septiņiem gadiem un 50 latu apmērā bērniem vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem, savukārt 2016.gadā izmaksājamie uzturlīdzekļi pieaugtu līdz attiecīgi 50 un 55 latiem.

Jāatzīmē, ka uzturlīdzekļu garantiju fonda likums oriģināli paredz, ka bērniem līdz septiņu gadu vecumam izmaksājami uzturlīdzekļi 25% apmērā no minimālās mēnešalgas, bet bērniem vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem – 30% apmērā no minimālās algas.

Tieslietu ministrija atgādina, ka krīzes laikā budžeta taupības nolūkos noteikts, ka no 2010.gada līdz 2013.gadam uzturlīdzekļi izmaksājami samazinātā apmērā. Lai arī šobrīd ekonomiskā situācija uzlabojas, tomēr budžets joprojām jāplāno piesardzīgi, tamdēļ arī ministrija rosina izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru palielināt pakāpeniski.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas aplēsēm, lai palielinātu no uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamos līdzekļus, 2013.gada budžetā papildus nepieciešami 943,4 tūkstoši latu, 2014.gadā – 4,349 miljonu latu apmērā, bet 2015.gadā – 6,695 miljonu latu apmērā.

Grozījumi likumā arī paredz ieviest papildus normas atbilstoši Hāgas konvencijai, lai nodrošinātu uzturlīdzekļu un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu efektīvu pārrobežu piedziņu.

Tāpat grozījumi arī paredz iespēju pakāpeniski atmaksāt uzturlīdzekļus, kas nepamatoti saņemti no Uzturlīdzekļu garantiju fonda.

Plānots, ka grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā stātos spēkā 2013.gada 1.janvārī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+