Kultūra

Ikgadējais kino, mākslas un mūzikas festivāls Rojā 16

No ceturtdienas, 28. jūlija, līdz sestdienai, 30. jūlijam, Rojā norisināsies jau sestais kino, mākslas un mūzikas festivāls “RojaL”, kas piedāvā plašu kultūras programmu, ko organizatori piedāvā izbaudīt par baltu velti.

Kaut arī dažādi festivāli savairojušies gluži kā sēnes pēc lietus, multimākslinieka Jurģa Krāsona izauklētais “RojaL” iepriecina ar dažām oriģinālām lietām, par ko citu pasākumu rīkotāji var vien pasapņot. Proti, jūlija pēdējā nedēļas nogale jau izsenis – tiesa, ne vienmēr, un pērn aukstums nelutināja rojeniekus – pēc Celsija skalas sasniedz savu vasaras maksimumu, tāpēc arī ir iespējams sēdēt zem klajas debess un improvizētos brīvdabas seansos izbaudīt filmas, kas diezin vēl kaut kad tiks rakstītas blakus viena festivāla ietvaros, un visi pasākumi ir apmeklējami par baltu velti.

“RojaL” kino programma balstās uz dažiem vaļiem: jauno autoru darbu konkurss, ko vērtē profesionāļu žūrija (šogad tie būs režisors Dāvis Sīmanis, Rīgas Starptautiskā kinofestivāla radošā direktore Sonora Broka un Baltijas Starptautiskā filmu festivāla direktore Berlīnē Matilde Gudruna), jaunākās filmas, kas tapušas Latvijā, filmas, kas saistītas ar Roju, un fokuss uz kādu konkrētu valsti – šogad tā ir Dānija. Pateicoties Dānijas Kultūras institūtam Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, skatītāju priekam sarūpētās filmas orientētas gan uz mazajiem skatītājiem, gan pusaudžiem, gan kino feinšmekeriem un labas izklaides cienītājiem. Konkursā sacentīsies filmu autori no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas un Polijas, un uzreiz pēc filmu noskatīšanās autori uzklausīs gan profesionāļu, gan skatītāju vērtējumu, pēc tam, iespējams, pamatīgi apdomājot nākotnes iespējas.

Jaunāko Latvijā tapušo kino pārstāv animācijas filmu seriāls hits “Lupatiņi” un šogad Anesī godalgotā Indras Sproģes “Awesome Beetle`s Color”, kas ir “Joka pēc alfabēts” angliskā versija, filmas pieaugušākam skatītājam, ko uzņēmuši Vladimirs Leščovs, Gints Zilbalodis, Kārlis Vītols un Jurģis Krāsons, dokumentālās triloģijas “Savējie sapratīs” pirmā daļa, kā arī lokālais kases hits – Renāra Vimbas debijas pilnmetrāžas filma “Es esmu šeit”, ko godalgoja Berlīnes kinofestivālā. Vēsturiskās nodevas ir Unas Celmas filma “Seko man” un Ērika Lāča “Meldru mežs”, kas, uzņemta 1971. gadā, paredzēja traģēdiju. Bonusā “RojaL” sarūpējis arī Eiropas Kinoakadēmijas pagājušā gada labāko īsfilmu programmu, Ilzes Ruskas animācijas meistardarbnīcu un festivāla “2Annas” pērnā gada laureātu darbus.

Visvairāk informācijas: www.rojal.lv

LA.lv