Latvijā
Politika

Ikšķile atbild Pūcem par “pretlikumīgo” aptauju un paziņo, kā rīkosies0


Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce piedalās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātās pašvaldību teritoriālās kartes, kas paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35, prezentācijas pasākumā.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce piedalās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātās pašvaldību teritoriālās kartes, kas paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35, prezentācijas pasākumā.
FOTO: Paula Čurkste/LETA

Ikšķiles novada pašvaldība paziņojusi, ka plānotā iedzīvotāju aptauja par novada administratīvās teritorijas maiņu notiks, sacīts pašvaldības paziņojumā.

Ceturtdien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija paziņoja, ka pašvaldību rīkotās aptaujas par reformu neatbilst likumam un “apturēja pretlikumīgo Ikšķiles novada pašvaldības lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu”.

Šis lēmums ir likumisks un atbilst visām spēkā esošajām tiesību normām, uzskata Ikšķilē, norādot, ka VARAM ir apturējusi “tikai nolikuma darbību”.

Ikšķiles novada dome 29.marta ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu “Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas organizēšanu” un 15.aprīļa ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu “Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma apstiprināšanu”.

Ikšķiles dome noteikusi aptaujas norises laiku, vietas un izveidojusi komisiju. Līdzekļus šai aptaujai dome paredzējusi no 2019.gada budžeta finansējuma neparedzētiem gadījumiem.

Pašvaldībā uzskata, ka VARAM rīkojums neatceļ aptaujas organizēšanu, jo aptauja tiks organizēta saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām”.

Likuma 12. pantā noteikts, ka “pašvaldības attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs var brīvprātīgi realizēt savas iniciatīvas ikvienā jautājumā, ja tas nav Saeimas, Ministru kabineta, ministriju, citu valsts pārvaldes iestāžu, tiesas vai citu pašvaldību kompetencē vai arī ja šāda darbība nav aizliegta ar likumu”.

Pašvaldības ieskatā VARAM rīkojums balstās uz pieņēmumu, ka aptauja “…pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā […]”.

Pieņemot lēmumu par aptauju, pašvaldība rīkojas novada iedzīvotāju interesēs, ar mērķi noskaidrot tieši Ikšķiles novada iedzīvotāju viedokli par novada administratīvās teritorijas maiņu, pamato dome.

“Pašvaldības vērtējumā VARAM ministrs ir veicis darbību, kas nav savienojama ar demokrātijas un varas dalīšanas principiem,

jo novada iedzīvotāju aptaujas rezultāts ir tiesiski un demokrātiski iegūts iedzīvotāju viedoklis par teritoriālo reformu, kas arī sarunās ar VARAM par šīs reformas ietekmi uz pašvaldību, būs vitāli nepieciešams,” sacīts paziņojumā.

Tāpēc Ikšķiles novada pašvaldība atgādina saviem iedzīvotājiem, ka plānotā aptauja notiks.

Jau ziņots, ka VARAM ir izstrādājusi karti, kas paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35.

VARAM prezentē pašvaldību reformu un jauno karti
LA.lv