Ekonomika
Bizness

IKTK investē divus miljonus eiro lielizmēra līmēto koka konstrukciju ražotnē0


Tērvete. Gājēju tilts.
Tērvete. Gājēju tilts.
Foto – Ivars Bušmanis

SIA IKTK investējusi aptuveni divus miljonus eiro, uzbūvējot jaunu ražošanas korpusu un iegādājoties augstas precizitātes, modernas koka konstrukciju apstrādes iekārtas, informē uzņēmumā.

Šogad pabeigts būvēt un nodots ekspluatācijā lielizmēra koksnes konstrukciju zinātniskās pētniecības centra un inovatīvu koka būvkonstrukciju ražotāja SIA IKTK jaunais ražošanas korpuss.

Tajā notestētas un aprobētas jaunas iekārtas, tostarp moderns CNC tipa aprīkojums sarežģītai dažāda izmēra koka detaļu augstas precizitātes apstrādei, kas sevi jau pierādījis, un uzņēmums patlaban risina iepriekš nomātās tehnikas iegādi.

Kļūs par līderi nozarē

“Gala produkta sarežģītības un precizitātes ziņā IKTK atkal kļūst par nozares līderi Baltijas mērogā, jo jaunajā ražošanas korpusā lieliskus rezultātus parādījis datorvadāmu iekārtu komplekss lielizmēra koka konstrukciju augstas precizitātes apstrādei. Šo aparatūru uzņēmums nolēmis iegādāties savā īpašumā,” pastāstīja SIA IKTK valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

Līdz ar pabeigto ražošanas korpusa izbūvi un jau sākto iekārtu un mašīnu iegādi IKTK paplašināšanā ieguldīti aptuveni divi miljoni eiro. Paralēli lielizmēra līmēto būvkonstrukciju jomā IKTK īsteno neparastas ieceres gan Latvijā, gan citās valstīs, piebilst M. Peilāns.

M. Peilāns kā saistošākos nesen īstenotos projektus min garo gājēju koka tiltu Tērvetē, konkursos godalgoto Krimūnu estrādi Dobeles novadā un vēl augstāk novērtēto Pasta salas slidotavas nojumi Jelgavā – to visu būvniecībā izmantotas IKTK izgatavotās koka konstrukcijas.

Šogad ekspluatācijā nodota unikāla līmēta masīvkoka privātmāja, līdzīga materiāla biroja ēka, bet īpašu ievērību pat starptautiskā mērogā izpelnījusies brīvdabas koncertzāle “Mītava” Jelgavā, par kādu pēc lielizmēra liekti līmēto koka siju jumta izbūves kļuva agrākā Pasta salas estrāde.

Būvkonstrukciju eksports

Arī ārpus Latvijas IKTK turpina piegādāt īpaši izstrādātas koka konstrukcijas, un divi tilti – slēpotāju un transporta – Norvēģijā vairs nav vienīgie eksporta piemēri. Šogad jau piegādātas koka būvkonstrukcijas daudzdzīvokļu ēkai Zviedrijā un viesnīcai Lietuvā, bet ziemā uzņēmums sāks ražot konstrukcijas jaunam tiltam Norvēģijā.

Tāpat šogad kāda Dānijas kompānija interesējusies par iespējām projektēt, izgatavot un uzbūvēt elektroauto uzlādes stacijas no koka. Iecere ir projektēšanas stadijā, kas nozīmē, ka nākotnes plānos ir arī šo būvkonstrukciju izgatavošanu.

Uzziņa:

SIA “IKTK” pētniecības un ražošanas centrs atklāts 2015.gadā. Tā izveidē ieguldīti vairāk nekā pieci miljoni eiro, tostarp ES struktūrfondu atbalsts. Kopā ar pētniecības centra un ražotnes otrās kārtas izbūvi un aprīkošanu ieguldīti jau vairāk nekā septiņi miljoni eiro, un lielākā daļa finansējuma ir paša uzņēmuma līdzekļi.

IKTK darbību sāka kā Latvijā pirmais zinātniskās pētniecības centrs, kas specializējas lielizmēra koksnes konstrukciju pētniecības pakalpojumu sniegšanā, lai Latvijā sekmētu zināšanu pārnesi tautsaimniecībā un augstākas eksportspējas produktu radīšanu, tāpēc IKTK nodarbojas arī ar konstrukciju ražošanu.

Tas ražo lielizmēra taisni vai liekti līmētas koka sijas, kuras izmanto dažāda veida objektu būvniecībā. Uzņēmums arī izgatavo individuāla un ekskluzīva risinājuma būvkonstrukcijas. Ražošanā izmanto atjaunojamo resursu – koksni, bet ražošanas procesos apkārtējā vidē rada salīdzinoši daudzkārt mazāk oglekļa izmešu nekā citu materiālu tehnoloģijas. Masīva koka sienu konstrukcijas var izgatavot daudz ātrāk un ar ievērojami mazāku darbaspēka un enerģijas patēriņu.

Saistītie raksti

Koka būvkonstrukcijas bieži ir liela apmēra detaļas no visas būves, tādējādi dodot iespēju uzbūvēt māju dažās dienās, bet transportam, kas ved jau gatavas ēku detaļas, veicot mazāk piegādes braucienu uz objektu. Vēl viena būtiska koksnes priekšrocība ir iespēja savienojumus veidot pašā materiālā. Tādejādi visa konstrukcija ir kā viens veselums, bez skrūvēm un savilcēm.

Rūpniecisko pētījuma centra SIA IKTK nosaukums atšifrējams kā “Inovācijas koka tiltos un konstrukcijās”. Tas darbību sāka 2015. gadā, bet kā uzņēmums dibināts jau 2011. gadā. Tā pašreizējie īpašnieki ir SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība Igate” (99%) un SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” jeb “MeKA” (1%).

LA.lv