×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

IKVD redzeslokā vairākas skolas, kas darba burtnīcas liek gādāt vecākiem

LETALETA

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) redzeslokā ir vairākas skolas, kas likušas darba burtnīcas gādāt vecākiem, lai gan likumdošana to aizliedz, tā dažas dienas pēc jaunā mācību gada sākuma žurnālistiem piektdien pavēstīja dienesta vadītāja Inita Juhņēviča.

 

Viena no tām ir Ikšķiles vidusskola, kur pārkāpums jau novērsts. Bet tādi paši gadījumi konstatēti arī divās Rīgas skolās, kur pārbaudes joprojām turpinās.

Jaunās izmaiņas Izglītības likumā radījušas arī vēl citas problēmas. Saņemta informācija, ka atsevišķās skolās bērni darba burtnīcās nevarēšot rakstīt.

“Ir konkrēti gadījumi, kad skolas saka, ka darba burtnīcas bērniem būs, bet rakstīt tajās nedrīkst. Mūsuprāt, šāda situācija nav pieļaujama, tas ir pretrunā ar darba burtnīcu jēgu un ar to mērķi kāpēc vispār mācību procesā tās tiek izmantotas,” paziņoja IKVD vadītāja.

Viņa uzsver, ka dienesta nolūks nav skolas sodīt, bet gan novērst nelikumības.

Juhņēviča arī stāstīja, ka gadījumos, ja skola pieprasa vecākiem iegādāties konkrētus sporta tērpus, sporta apavus, kuri ir individuālie mācību līdzekļi un vecākiem jāpērk pašiem, tās rīkojas prettiesiski un šādi lēmumi vecākiem nav jāpilda.

Tāpat esot arī ar skolas formām – ja tās ir obligātas, gadījumos, ja bērnam skolas formas nav, viņam nevar liegt piedalīties mācību procesā. Dienests šādus atsevišķus gadījumus ir fiksējis. Juhņēviča gan nenosauca konkrētas skolas.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piektdien plašāk skaidroja jautājumus par mācību līdzekļu iegādi, darba burtnīcām, vecāku tiesībām un skolu iespējām.

Ministrija skaidro, ka skolēna dienasgrāmatu nodrošina skola. Mācību grāmatām pielīdzināmās darba burtnīcas ir – sociālās zinības 1.-6.klasei, ētika 1.-3.klasei un visas svešvalodas, visās klasēs, kas nozīmē, ka šīs darba burtnīcas ir jānodrošina no valsts līdzekļiem, un skola var izvēlēties, kuru no mācību līdzekļiem – darba burtnīcu vai mācību grāmatu, lietot.

Citos mācību priekšmetos darba burtnīcās ir iekļauta daļa no mācību priekšmeta standartā noteiktā mācību satura dažādotu uzdevumu un vingrinājumu veidā, tādējādi veicinot mācību grāmatā noteiktā satura apguvi. IZM aicina izglītības iestāžu vadītājus izvērtēt darba burtnīcu nepieciešamību.

Skolas padome ir tiesīga lemt par to, kādus individuālos mācību piederumus nodrošina vecāki. Likums neaizliedz vecākiem, brīvprātīgi savstarpēji vienojoties, nodrošināt arī kādus citus mācību līdzekļus, arī darba burtnīcas citos priekšmetos, taču tā nekādā ziņā nevar būt skolas obligāta prasība, uzsver IZM.

Izmaiņas mācību līdzekļu nodrošinājumā paredz neilgi pirms pirmā septembra grozītais Izglītības likums, kura mērķis ir skaidri noteikt valsts, pašvaldības un vecāku atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+