Latvijā
Sabiedrība

Ilggadējais Lemberga tiesnesis ārstēsies3


Rīgas apgabaltiesas tiesnesis Boriss Geimans tā saukto Lemberga krimāllietu skatīja jau 10 gadus – kopš 2009. gada 16. februāra.
Rīgas apgabaltiesas tiesnesis Boriss Geimans tā saukto Lemberga krimāllietu skatīja jau 10 gadus – kopš 2009. gada 16. februāra.
Foto: Lita Krone/LETA

Rīgas apgabaltiesas tiesnesis Boriss Geimans veselības stāvokļa dēļ vairs nepiedalīsies smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga krimināllietas iztiesāšanā.

Viņš bija šī tiesas procesa galvenais tiesnesis jeb tiesas sēdes priekšsēdētājs. “Patlaban tiesnesis slimo, bet viņš nav nolēmis pamest tiesneša darbu pavisam. Kad Boriss Geimans atgriezīsies darbā, viņš turpinās strādāt par tiesnesi.

Līdz šim tiesnesis bija aizņemts tikai ar Lemberga krimināllietu, kas tika skatīta četrreiz nedēļā,” pastāstīja Raimonds Ločmelis, kurš Rīgas apgabaltiesā atbild par sadarbību ar masu informācijas līdzekļiem.

Lemberga krimināllieta bija četru tiesnešu pārziņā, no kuriem viena bija rezerves tiesnese. Geimanam atstājot šo procesu, tiesa par jauno tiesas sēdes priekšsēdētāju izraudzījās Irīnu Jansoni, bet kopā ar viņu strādās bijusī rezerves tiesnese Ārija Ždanova, kā arī līdzšinējā tiesnese Ligita Kuzmane.

Izmaiņas notikušas arī Lemberga aizstāvju korpusā. Jūnijā advokāts Raimonds Krastiņš arī veselības stāvokļa dēļ pārtrauca Lemberga aizstāvību un apturēja darbību advokatūrā.

Apsūdzētais nesen paziņoja, ka ir lauzis vienošanos par aizstāvības realizēšanu tiesā arī ar zvērinātu advokātu Aivo Leimani, jo viņš nevarot piedalīties tiesas sēdēs atbilstoši grafikam no pirmdienas līdz ceturtdienai un līdz ar to nevarot ievērot Kriminālprocesa likumā noteikto, ka tiesas dotie uzdevumi ir jāpilda obligāti.

Kā informējis Lembergs, tiesa un prokurors esot izvirzījis prasību neslēgt vienošanos ar advokātu, kurš nevarot piedalīties visās tiesas sēdēs atbilstoši grafikam. Lembergs turpinot meklēt advokātu, kurš atbilstu tiesas un prokurora izvirzītajām prasībām.

Pēc tam kad krimināllietas iztiesāšanas procesā vairs nepiedalās advokāts Krastiņš, par Lemberga advokātu tiesa nozīmēja jau agrāk izvēlēto valsts nodrošināto aizstāvi Genādiju Ivankinu, kurš tiesai lūdza septiņus mēnešus, lai varētu iepazīties ar apjomīgajiem lietas materiāliem. Lai advokāts to varētu izdarīt, tiesa ir saīsinājusi lietas izskatīšanas biežumu – tiesas sēdes būs divreiz, ne vairs četrreiz nedēļā.

Valsts apsūdzības uzturētājs prokurors Juris Juriss uzskata – ja valsts advokāts ir iecelts, lai strādātu pilnā apjomā, tad Lemberga rīcība, meklējot vēl vienu advokātu, ir traktējama kā papildu advokāta meklējumi. Prokurors norādīja, ka izmaiņas tiesnešu un advokātu sastāvā neietekmēšot tiesvedības gaitu.

“Tiesas sastāvs ir pilnā komplektā. Visi tiesneši, kas šobrīd ir sastāvā, strādā kopš pirmās tiesas sēdes dienas. Līdz ar to ir pilnā apjomā iepazinušies ar lietu, pārvalda situāciju un faktiski jebkurā brīdī var turpināt krimināllietas izskatīšanu,” secināja prokurors.

Juriss skaidroja, ka tas ir tiesnešu lēmums, cik ilgi dot iespēju jaunajam advokātam iepazīties ar lietu, lai varētu turpināt debates. Tiesa ir lēmusi, ka šo ceturtdien, 12. septembrī, turpināsies lietas iztiesāšana, proti, tiks dots vārds pārējiem diviem Lemberga aizstāvjiem, kuri līdz šim nav debatējuši.

“Paužot viedokli par radušos situāciju, mēs norādījām, ka mūsu ieskatā vairāk nekā divu gadu garumā aizstāvjiem ir jābūt spējīgiem sagatavoties un uzsākt debates. Ja advokāti Rozenberga kungs un Rodes kungs tam nav gatavi, tas mūsu ieskatā liecina tikai par to, ka tiek mēģināts novilcināt procesu. 12. septembrī vienam no viņiem ir jāsāk debates,” sacīja prokurors Juriss un piebilda, ka viņu nepārsteidz tiesas sēdes priekšsēdētāja Geimana lēmums vairs nepiedalīties Lemberga krimināllietas iztiesāšanā.

Advokāts Rozenbergs pēc tiesas sēdes aģentūrai LETA nevarējis pateikt, vai debašu runa ceturtdien būs gatava, un norādījis, ka “izdomāsim līdz ceturtdienai”.

Saistītie raksti

Prokurori tiesas debatēs lūguši Lembergam piemērot astoņu gadu ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā.

Lietā 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008. gada otrajā pusē. Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009. gada 20. augustā.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Cīņa par klientiem turpinās: lidosta “Rīga” ziņo policijai
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Petraviča sekos Vācijas palamenta praksei un aicinās seniorus uz atvērto durvju dienu Saeimā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Bērnu saindēšanās Siguldā. Jaunākā informācija 1
2 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Atklāj, ka Siguldas bērnudārzā ēdināšana notikusi nelegāli
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Neatbalsta ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā
45 minūtes
ML
Māra Libeka
Ekonomika
Apgrūtinās bezdarbnieku dzīvi
2 stundas
VK
Valdis Krastiņš
Latvijā
Valdis Krastiņš: Lielbritānijā dzīvojošie tautieši, brauciet mājās!
12 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Atbalsta iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem
1 stunda