×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. augusts, 2015
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Ilgtspējīga nabadzība, kas allaž līmenī (33)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Guntis Ščerbinskis

Savāktie 70 000 pensionāru paraksti, prasot pielikumu pie pensijas, lieku reizi atgādina par Eiropas visnabadzīgāko valstu klubu, kurā Latvijai līdz ar Bulgāriju un Rumāniju nemainīgi ir apkaunojošs pastāvīgās dalībvalsts statuss.

Te nu jāatzīst, ja runājam par kādu patiesi ilgtspējīgu politiku Latvijā, tad tā ir nabadzības uzturēšana. Mainās valdības un to definētās prioritātes, ģeopolitiskie stāvokļi, ekonomiskās izaugsmes tempi, bet nabadzības izplatība Latvijā, kā saka, allaž ir līmenī. Liela daļa jau ir pieradināta dzīvot ja ne gluži pusbadā, tad no rokas mutē vai no algas līdz algai, no pensijas līdz pensijai. Un ir liela neizpratne, ja Eiropā kāds cits tā nevēlas dzīvot ar savilktu jostu līdz mūža galam.


Tiklīdz mūsu pensionāri izvirza kādas prasības, sabiedrībā tiek pamestas idejas par to, ka, lūk, ģimenes ar bērniem spiestas dzīvot vēl lielākā nabadzībā, tāpēc pensionāriem būtu jāapkaunas un jātur mute. Šie paši kauninātāji mēdz pamācīt, ka pašiem bērniem, nevis valstij, jārūpējas par saviem vecākiem. Sanāk, ka nabadzīgās ģimenes ar bērniem dzenamas vēl lielākā trūkumā, jo aktīvāk jāiesaistās arī vecāku un vecvecāku uzturēšanā. Daži noraksta visu vainu uz pašiem vecajiem ļaudīm, kas visu vai daļu darba mūža aizvadījuši okupācijas laikā. Tagad izrādās, ka senioriem jākaunas arī savu pensiju salīdzināt ar bēgļu pabalstu, jo tās taču esot nesalīdzināmas situācijas – kā saka, pašu zemē dzīvojot, taču pat koks un akmens palīdz.

Ja skatāmies pēc tā, ko tad cilvēks savai iztikšanai var atļauties, būtībā ierindas pensionāra dzīves līmenis ir saglabājies nemainīgi neapmierinošs visus gadus kopš neatkarības atgūšanas. Pensionāru prasības, kas ik pa laikam rada troksni un dažkārt arī tiek daļēji apmierinātas, faktiski jau neko nemaina. Runa parasti ir tikai par pāris latu, pāris eiro piemešanu. Toties par kādu cenu nāk šie “uzlabojumi”! Varas mūžīgi neapgāžamais arguments ir – naudas budžetā ir tik, cik ir, nevaram atļauties dzīvot pāri saviem līdzekļiem. Šiem postulātiem piekrītoši ar galvu līdzi māj mūsu plānā vidusšķira, ko pamatā veido paši politiķi, ierēdņi un labi apmaksāti valsts un pašvaldību uzņēmumu kadri. Tikai dīvainā kārtā šie paši argumenti zaudē jebkādu nozīmi, kad jāglābj privātbankas vai jāsniedz bezcerīgi valsts galvojumi, kad jāceļ megabūves vai jāfinansē plaša izrādīšanās ārpasaulei.

Protams, ar simbolisku pensijas pielikumu vien dzīves līmeni nepacelsi. Turklāt, ja šis pielikums seko kārtējam zāļu cenu kāpumam vai pieaugušajam elektrības rēķinam. Pašos pamatos jāmainās valsts politikai, lēmumus un likumus izsverot ne tikai no valsts fiskālo ieguvumu un nozaru lobiju interešu viedokļa, bet pamatīgi vērtējot to ietekmi uz iedzīvotāju ienākumiem vai izdevumiem. Ideāli būtu, ja mums reiz nāktu valdība, kas pieteiktu nesaudzīgu karu nabadzībai, izvirzot mērķi izraut Latviju no trūcīgāko ES brāļu saimes. Pagaidām tas diemžēl izklausās labākajā gadījumā tikai pēc priekšvēlēšanu kampaņas lozunga.

Pazīstu pensionāru pāri, kas padomju laikā cītīgi strādājuši, lai tolaik par lielu naudu izpirktu kooperatīva dzīvokli Rīgā, jo valsts dzīvokļi pamatā tika iebraucējiem. Tagad viņi nonākuši piespiedu zemes nomas maksātāju slazdā – tātad pēc būtības no jauna kādam jāmaksā par jau reiz iegādātu īpašumu. Turklāt valsts, kas atzinusi, ka šī situācija radusies kā nesaskaņota privatizācijas procesa kļūda, nebūt nesteidz cilvēkus atbrīvot no šī sloga. Tieši otrādi – tā plāno vēl kādu laiku ļaut “izspiest” nomas maksu un tikai tad par bargu naudu izpirkt savu zemes daļu. Tie ir vairākos tūkstošos eiro mērāmi izdevumi, kas sagaida gan šo pensionāru pāri, gan daudzas citas mājsaimniecības, kas nonākušas līdzīgā situācijā. Vai to var kompensēt kaut dažu eiro pielikums pie pensijas, pat, ja tas tiks panākts? Kamēr vien valsts šādus jautājumus risinās, ignorējot sociālās sekas, tikmēr nabadzība Latvijā saglabāsies ilgtspējīga.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Ļoti labs raksts. Tieši tā arī ir. Sirsnīgs paldies autoram.

 2. jāceļ tikai minimalā pensija – tad arī Andris Bērziņs piepulcēsies musu minimalo pensiju saņēmēju pulciņam un tas būs taisnīgi

 3. Ko gan te veel piebilst? Viss ir tiesi taa kaa aprakstiits. Paldies autoram par atk;laatiibu, bet nekas jau nemainiisies, jo latviesi ir un paliek bauri visaa savaa domaasanaa…

 4. PIEKRĪTU KATRAM UZRAKSTĪTAJAM VĀRDAM!!! ŽĒL, KA NE VISI KOMENTĒTĀJI TĀ NOPIETNI IZPRATUŠI PENSIONĀRU BŪTĪBU, proti: 1) NE VISI pensionāri vairs var strādāt, kaut to GRIBĒTU; 2) ir pensionāri ( kā opa), kuriem palīdz bērni, vai ir kādi citi blakus ienākumi, kas priecē: 3) ir pensionāri, kuri pie labākās gribas NEKAD vairs neizies uz darbu, jo PĒKŠŅA LIKSTA ŠO CEĻU AIZVĒRUSI UZ VISU ATLIKUŠO DZĪVI; 4) ir pensionāri, kuri VIENMĒR par VISU būs neapmierināti, jo nekas visu mūžu viņiem nav bijis labi. Tie ir tie ŅAUDĒTĀJI!!!; 5) bet ja cilvēks atļaujas raudāt ,stāstot par savām grūtībām pat brīvajā mikrofonā vai citā raidījumā, tad PALĪDZĪBA NOTEIKTI IR VAJADZĪGA, jo uzskatu, ka ŠĀDA RĪCĪBA JAU IR GALĒJĀ ROBEŽA….VIŅŠ KĀ PAR NELAIMI NAV MIRIS, BET SĀPES IR NECIEŠAMAS ( zinu personīgi, ko NOZĪMĒ SĀPES, KAD PIE LABĀKĀS GRIBAS tu N E V A R I….). Tagad esmu laimīga, jo viss atgriezies savās vecajās sliedēs un PATEICĪBU BŪŠU PARĀDĀ SAVIEM LABAJIEM DRAUGIEM UN BĒRNIEM, bez kuriem es būtu niecība un nevarība…

 5. Šodien ziņās teica , ka Latvijā 11% no strādājošiem ir ierēdņi , varat iedomāties ?! Cik vispār vēl te ir strādājošo un no tiem pašiem 11% apkalpo paši sevi .Cilvēki , kuri neko neražo , tikai skatās kur un no kā var vēl kaut ko atņemt , Vislatvijas mafija .

 6. Piekrītu rakstam, tā pat kad atdeva dzimtas īpašumus, 7 gadi bija liegums saimniekiem apsaimniekot, slēgt līgumus, 7 gadi sen pagājuši, nāk jauni likumi, šie spec. īrnieki var neslēgt jaunus līgumus, ar saimnieku ja vēlas, ja nē tad spēkā ir vecie īres līgumi kas rakstīti PSRS laikā un ir spēkā esoši kas garantē mūzā pierakstu viņi pa komunāliem maksājumiem ar veciem līgumiem bez saimnieka piekrišanas var apmaksāt paši, bet zemi un ēku ko izmanto īrnieki jāmaksā īpašniekam, jo ir zemes grāmata, savā īpašumā deklarēties nevari jo dzīvo PSRS īrnieki. Kāpēc es savā valstī beidzot nevaru dzīvot savā īpašumā, kāpēc man jāīrē, kāpēc man jātiesājas, kad tiesas lemj viņu labā, uz soc dzīvokļiem viņi var neiet ja nevēlas, ja savi īpašumi viņus pat nedeklarē viņu īpašumos, ko īrē un gūst peļņu, kad tā iekšējā okupācija beigsies, kad beigsies tās nepamatotās klaušas tautai, kuru vēl apsmeij visās jomās.

 7. Sāpīgi,bet tā nu tas ir…Glābjot Parex banku zaudējām savu pensijas fondu,kuru nebija tiesības aiztikt nevienam.Tagadējā Citadele vēl nekaunās pieprasīt “parādu” apmaksu.Glābjot banku no bankrota cilvēks jau ir norēķinājies pār pārēm.

 8. <Nika
  "Sen tas bij', / Kad ……" auseklīšu solījumiem ticēja bez pārdomām:
  "….Mēs redzam nākotnes Latviju kā demokrātisku valsti, kurā visiem pilsoņiem neatkarīgi no to nacionālās un sociālās piederības, politiskās un reliģiskās pārliecības, ir nodrošinātas vienādas tiesības. Latvijai ir jābūt humānisma valstij, kurā valda likums, ekonomiska augšupeja un plašas garīgās kultūras attīstības iespējas jebkurai etniskai grupai." LTF Domes valdes 1989.g. 31. maija aicinājums

  • Vienādas tiesibas tev ir, ņauduli. Tas, ka tu es izvēlējies neko nedarit un vainot visus, bet ne sevi, ir tava problēma, nevis politiķu.

 9. Atbalstu katru rakstito vardu!

 10. Pensionāri taču vēlas tikai objektīvu un taisnīgu pensiju aprēķinu – to, ko godīgi nopelnījuši ar darba mūža iemaksātajiem nodokļiem, kuri arī palika Latvijas teritorijā. Arī tagad pensionāri maksā nodokļus pilnā apmērā – tātad no viņiem nodoklis tiek iekasēts otreiz – no jau darba laikā iemaksātajiem nodokļiem…. vai tad pensionāriem tagad ir jāstutē valsts budžets?

 11. “Kaut pastalās, bet brīvā Latvijā!”
  Kamēr 4.maija repubļika – tikmēr labklājība priekš 10% Latvijā saglabāsies ilgtspējīga.

  • Sāc strādāt, tad būs labklājība.

   • “Kas māk biznesu 4.maija repubļikā taisīt – tam nāk (kampējiem, oligarhiem, eirokrātiem)!”
    Latvija ir plānu “lielvalsts” – mums ir 1500 dažādu plānošanas dokumentu! Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. (Diena.lv)

 12. Nevar uz viennu problēmu skatīties izolētībā no citām. Piemēram, kādu procentu no iekšzemes kopprodukta Latvija maksā pensijās, salīdzinot ar citām valstīm? Nevar, galu galā, lielo daļu no valsts ienākuma izmaksāt pensijās.
  Vēl pāris piezīmju: Tie cilvēki, kas piedalās manifestācijās, ir pārsvarā labi ģērbušies un labi aptaukojušies (salīdzinot ar 1991.gadu). Tā nav gluži nabadzības pazīme. Es pazīstu dažus pensionārus, kuri krietnu daļu no sava ienākuma aizdod prom bērniem un mazbērniem, atstājot sevi pašu trūkumā. Arī te kautkas nav kārtībā.

  • Tev laiks mosties. Kāds palūdz ietroļļot vai pats izdomāji?

  • Vai tiešām šis cilvēks pats saprot, ko uzrakstījis.

  • Nemuldi par lietām,no kurām neko nesajēdz ! Pensijas maksā no pensionāru IEMAKSĀTAJIEM sociālajiem nodokļiem . Un vēl nekautrējas OTRREIZ iekasēt IEADZĪvotāju ienākuma nodokli !!!! Kalvīša valdība nozaga no pensionāru personīgās – soc.budžeta-naudas MILJARDU Ls un iebāza LR pamatbudžetā,lai uztaisītu ”treknos gadus”. Godmaņa valdība tāpat pusmiljardu iegāza Parexā .

 13. Pareizi Gunti izredžu uz labāku dzīvi mums pensionāriem nav !

 14. Ja nerīkotu šos nepārtrauktos pilsētu, novadu, pagastu svētkus, varētu beidzot norēķināties ar pensionāriem par nozagto naudu. Viss un tās runas beigtos. Pensionāri būtu mierā ar ikgadējo indeksāciju. Vai tiešām šie svētki ir obligāti? Cik vakar izmaksāja salūts Ropažos?

  • Pilnīgi piekrītu. Ir jāskatās, kur var ietaupīt, kur neizmest naudu gaisā, tad arī pietiks pensionāriem un bērniem. Katrā pagastā izmet naudu kultūrai tūkstošiem eiro, bet lielākā daļa iedzīvotāju ir nabagi. Tāpat miljonus tērē ierēdņu uzturēšanai – skaties kurā iestādē vai ministrijā – visur pilns dīkdieņu, kuri spēlē datorspēles, dzer kafiju un pasmīkņā par tautu. Ja samazinātu sēdētājus un neko nedarītājus, naudas pietiktu visiem!

   • Latgalietim. Tur Tev pilnīga taisnība, tie liekēži birokrātiskajā aparātā visās ministrijās tā savairoti, ka var ņemt divreiz gadā atvaļinājumus un plus pie katra atvaļinājuma 2 nedēļu slimības lapa, ko nopērk pie ārstiem, kur vēl labāku dzīvi, nekas nav jānopelna, bet tikai jāizmanto naudu kuru iemaksā pensionāri kā ienākuma nodokli budžetā, tikai tāpēc mums tas nodoklis uzlikts, lai uzturam liekēžus Kungu radinekus, paziņas un draugus.

 15. Diemžēl pie privatizācijas tika ignoreta reālā situācija,jo privatizāciju vadīja kompartija kopā ar komjaunatni-okupācijas režīma uzturētāji.Rezultatā tika ignorētas to cilvēku tiesības,kuri nesadarbojas ar okupantiem.Zeme zem ēkām,kuras viņi privatizācijas rezultatā nopirka,nokļuva citu cilvēku īpašumā.Priekšroka tika dota cilvēkiem,kuriem ar zemes lietošanu bija tika vēsturiska saite un komunistiem,komjauniešiem un okupantu vietvalžiem.

  • Tieši tā. Lai kļūtu par miljonāriem, zemes dalītāji aizmuguriski atņem zemi pašreizējiem lietotājiem un pierunā bijušos īpašniekus ņemt pašreizējo lietotāju zemi īpašumā,kaut arī viņiem tā nav vajadzīga un viņi to neizmanto,apmuļķojot bijušos īpašniekus un pašreizējos lietotājus – liekot pašreizējiem lietotājiem atpirkt pašiem savu sastrādāto zemi, bet šiem blēžiem -afēristiem – privatizācijas veicējiem sabāžot sertifikātus, kurus valstij būtu jāizmaksā bijušajiem īpašniekiem – sabāžot savās kabatās, un liekot muļķa pašreizējiem lietotājiem maksāt visu no savas kabatas. Tiklīdz kādam no šādiem darboņiem tika pajautāts pa sertifikātiem – tā izskanēja nāves draudi.Tātad viņu shēma ir atmaskota – trāpīts desmitniekā. Tātad ziniet – ar kādiem bandītiem ir darīšana atmaskošanas gadījumā. Tādēļ arī neviena tiesa neņem pretī dokumentus uzskatot, ka neesot nozieguma sastāva.

 16. “Bagātības sadalījums Latvijā ir starp vismazāk vienlīdzīgajiem Eiropas Savienības (ES) valstu vidū,un jebkuriem pasākumiem,kas veicina ekonomikas izaugsmi un stabilizāciju,jābūt vērstiem uz izaugsmi,no kuras vislielāko labumu iegūtu tieši nabadzīgākās un vismazāk aizsargātās cilvēku grupas,piektdien žurnālistiem stāstīja Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) neatkarīgais eksperts Sefas Luminas.
  Latvija ir atguvusi zināmu ekonomisku stabilitāti,bet tas noticis uz iedzīvotāju rēķina,un ir radījis neparedzētyas sociālās sekas,ar kurām valdībai šobrīd ir pienākums tikt galā,norādīja Luminas.
  Viņš atzīmēja,ka vizītes laikā ar bažām ir ievērojis vairākas sociālekonomiskas problēmas,kurām ir jāpievērš tūlītēja uzmanība.Tās ir-augstais bezdarba līmenis,nabadzības pieaugums*,augsta emigrācija ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū,iedzīvotāju novecošana,nepietiekams atbalsts daudzbērnu ģimenēm,augošais pašnāvību skaits**,ka arī nepietiekami kapitālieguldījumi jaunu darba vietu radīšanā.”
  Skat.”ANO: bagātības sadalījums Latvijā ir starp vismazāk vienlīdzīgajiem ES valstu vidū”,LWTA,18.maijs 2012. *)”Latvijā otrs lielākais ļoti nabadzīgo iedzīvotāju īpatsvars ES”,LETA,18.janvāris 2013. nra.lv **) “Pērn mazinājusies mirstība,pieaug jauniešu pašnāvību skaits”,tvnet.lv,2012.gada 4.jūnijs,16:37.

 17. fakti: biju uz barikādēm, pēc tam mani denacionalizēja, māju atdeva ārzemniekam ar viltotiem dokumentiem (korupcija) un kopumā 200 000 denacionalizētos izmeta uz ielas bez kompensācijas. latvijas valstij jāsamaksā kompensācijas par savām nelietībām!

 18. Par migrantiem gan tiks gādāts Atbildēt

  Latvijas ģimene mēnesī par bērnu saņem 11 eiro,bet bēgļu ģimene 76 eiro par vienu bērnu,turklāt vēl katrs no vecākiem saņem 256 eiro.

 19. Skat.”Latvija līdere Eiropā pašnāvību skaita dēļ;382 zaudētas dzīves”,nra.lv,11.septembris 2014.

 20. “Arī ministriju skaits Lartvijā atbilst ministru skaitam.”

 21. Politiķiem svarīgāk ir pakāpeniski samazināt sev IIN! “Kaut vai par pusprocentu!”

Draugiem Facebook Twitter Google+