×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
21. janvāris, 2017
Drukāt

Tuvu kraujas malai… Uzkrājums pensijām sarucis teju trīs reizes (40)

Foto LETAFoto LETA

Starptautiski vērtētāji Latvijas pensiju sistēmu pērn atzinuši par septīto ilgtspējīgāko pasaulē, jo tā balstīta kvalitatīvos pamatprincipos. Tikmēr Labklājības ministrija (LM) brīdina, ka nav tālu brīdis, kad sociālajā budžetā būs iztrūkums un nāksies ķerties klāt uzkrājumam, kurā naudas pietiek vien pāris mēnešu pensiju izmaksai.

 

Grib 885 eiro pensiju

Veidojot “Pensiju ilgtspējas indeksu 2016”, Vācijas apdrošināšanas kompānija “Allianz” ņēmusi vērā gan demogrāfijas, gan pensiju sistēmas, gan valstu finanšu stāvokļa rādītājus. Lai gan demogrāfija Latvijā nav īpaši laba, tomēr citām valstīm, īpaši Rietumeiropā, šajā ziņā ir vēl sliktāki rādītāji. Arī Latvijas finanšu stāvoklis atzīts par labu, jo valsts kopējais parāds nav liels, turklāt esošie un prognozētie izdevumi pensijām procentuāli no IKP ir zemi. Šajā jomā Latvija ir priekšā daudzām attīstītajām valstīm. Latvija attiecībā pret pirmspensijas algām sola proporcionāli mazas pensijas – aptuveni 50%. Tāpat tiek pakāpeniski celts pensionēšanās vecums. Tas nozīmē, ka, garantējot vēlas un mazas pensijas, pensiju sistēma var pastāvēt ilgstoši. Taču vai tas ir tas, ko sagaida esošie un nākamie pensionāri?

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mūsu pensiju sistēmas ilgtspēju vērtē tikai kā viduvēju, liecina “Swedbank” veiktā sabiedriskās domas aptauja. Turklāt pieaug iedzīvotāju gaidas un ilūzijas par pārtikušām vecumdienām. 80% darbspējas vecuma cilvēku uzskata, ka viņu pensijai vajadzētu būt vismaz 75% apmērā no līdzšinējās algas, bet 26% pensiju gribētu pat lielāku par šā brīža algu. Naudas izteiksmē tie ir aptuveni 885 eiro. Bet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati liecina, ka pērn novembrī Latvijā vidējais izmaksātās vecuma pensijas apmērs bija 301,11 eiro.

 

Uzkrājums vien diviem mēnešiem

Pašā LM gan priecājas par starptautisku ekspertu atzinību, gan pauž šaubas par sociālā budžeta ilgtspēju. Ministrs Jānis Reirs medijos pat norādījis, ka jau gadu pēc simtgades valsts speciālajā budžetā gaidāms iztrūkums, kas parādot, ka šobrīd sistēma neesot vis ilgtspējīga. Skaitļi speciālā budžeta plānā gan neapstiprina solīto iztrūkumu. Tajā prognozēts, ka 2019. gadā speciālā budžeta ieņēmumi par 25,3 miljoniem pārsniegs izdevumus. “Šāds pārpalikums speciālajā budžetā ir faktiski nekas. Mēs balansējam uz ļoti kritiskas robežas. Būtībā esam nonākuši kraujas malā un mums jāmaina sabiedrības attieksme pret nodokļiem un sociālajām iemaksām. Varbūt nav tik svarīgi, ko par mums saka ārpusē, bet ko mēs saredzam paši,” uzsver LM pārstāve Jana Muižniece, piebilstot, ka budžeta ieņēmumu pārsvars par izdevumiem pēdējos gados strauji samazinās.

Joprojām Valsts kasē glabājas sociālā budžeta uzkrājums, kas veidojies no sociālā budžeta pārpalikumiem un ar ko krīzes brīžos tiek segta ieņēmumu nepietiekamība. Ekonomiskās krīzes laikā šis uzkrājums patukšots, bet, atjaunojoties ekonomiskajai izaugsmei, tiek atkal papildināts. Tomēr skaitļi ir bēdīgi. 2009. gadā sociālā budžeta uzkrājums vēl bija 1,35 miljardi eiro, bet pagājušā gada sākuma uzkrājumā bija vairs tikai 459 miljoni eiro, ar ko būtībā pietiktu vien divu mēnešu vecuma pensiju izmaksai. Teorētiski uzkrājumam vajadzētu būt tik lielam, lai pensijas varētu maksāt vismaz gadu. “Nevienā brīdī nesakām, ka kādi izdevumi netiks finansēti, bet valstij par to ir laikus jādomā un jāmeklē risinājumi,” pauž Muižniece.

Pati Latvijas pensiju sistēma ir uzbūvēta ļoti labi, taču, lai pēc gadiem gaidītu labu iznākumu, atliek to pareizi lietot, teic AS “Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības” direktors Pēteris Stepiņš. Viņš uzsver, ka nepieciešama lielāka cilvēku iesaiste sociālo iemaksu veikšanā. Viņaprāt, ja iedzīvotāji turpinās sabotēt sistēmu, nemaksājot nodokļus, vienā brīdī tas radīs lielu sociālo spriedzi.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. Jāmaina,Muižnieces kundze,nevis sabiedrības,bet gan Vienotības attieksme pret nodokļiem un sociālajām iemaksām! Vispirms jau Latvijā nepieciešams atsevišķs pensiju fonds,kā citās Eiropas Savienības valstīs,nevis t.s.sociālais jeb speciālais budžets,kurā bez vecuma pensijām ir samesti kopā arī dzīmšanas un miršanas pabalsti,pabalsti černobiļiešiem,invalīdiem kopš dzimšanas,izdienas pensijas utt,kuri jāmaksā būtu no valsts budžeta.Otrkārt,nauda “speciālajā budžetā” nevar neizsīkt,ja miljards no šīs naudas tiek novirzīts “citiem mērķiem” un tā vietā,lai ieviestu visā pasaulē dominējošo progresīvo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa un noteiktu pensiju griestus,pakāpeniski samazināts tiek visiem ienākuma nodoklis,iztrūkumu budžetā kompensējot ar kārtējiem nodokļu izstrādājumiem un superaugsto pievienotās vērtības nodokli pat ikdienas pārtikas produktiem un apbedīšanai.Nedomājot pat par obligāto veselības apdrošināšanu-slimokasēm un atraitņu pensijām,kā visās pārējās ES valstīs,Lietuvu un Igauniju ieskaitot.

 2. Pensijas jāmaksā no kopējā budžeta nevis tikai no soc. nodokļa iemaksām.
  Cik ilgi mūs mānīs!!!

 3. Pensijas jāmaksā no kopējā budžeta nevis tikai no soc. nodokļa iemaksām!.

  Cik ilgi mūs mānīs!!!

 4. …”Ministrijā skaidro, ka tiem, kam darba stāžs nav mazāks par 30 gadiem, bet kuru ienākumi bijuši zemāki nekā vidēji valstī pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanai nozīmīgajos gados (1996. – 1999. g.), pensiju aprēķina, nevis vadoties pēc individuālo iemaksu algām, bet gan vidējās algas valstī šajā trīs gadu periodā”. Kāpēc trīs gadu periodā? Vēl 2013.gadā Lidija Dārziņa rakstīja: Ja cilvēka alga tajos gados bija maza, bet apdrošināšanas stāžs ir vismaz 30 gadu, piemēro vidējo iemaksu algu valstī minētajā četru gadu periodā”. Kopš kura laika sākuši piemērot vidējo iemaksu algu trīs gadu periodā?

 5. Kāpēc nav skaidrojums kur paliek uzkrājums, ja jau reiz budžetā ir pārpalikums?
  Par Godmaņa nozagto un līkdeguņiem uzdāvāto protams paldies! P.S. Vai tad no Parex atlieku iztirgošanas naudiņa nebija jāatgriež sociālajā budžetā?

 6. Malacis,Jāņonkul! Kas par domas lidojumu! Atbildēt

  Pensijas tiešām ir jāsaglabā tikai politiķiem un viņu izklaidei-dejotājām un dziedātājām! Un lielās pensijas,viņu saņēmējiem,patiesi,nav nekāda nelaime!

 7. Atvainojos par drukas kļūdu. Krīze Krievijā bija 1998. gadā

 8. “…..bet kuru ienākumi bijuši zemāki nekā vidēji valstī pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanai nozīmīgajos gados (1996. – 1999. ” Šādu likumu “izgudroja” un pieņēma 6. Saeima, ja nemaldos, pie kam īpaši neizskaidrojot un nereklamējot šo momentu. Toties zinātāji fiksi iemaksāja šinī periodā pamatīgus nodokļus, bet tūlīt pēc šī termiņa , aldziņas atkal , protams, samazināja. Taču pensijas jau bija “nopelnītas” vairāku tūkstošu latu apmērā. Nerādīsim ar pirkstu. Jāpiemin, ka 1988 gadā Krievijā bija liela krīze un piedevām šis kaimiņš ieviesa neoficiālas sankcijas pret Latviju. Daudziem uzņēmējiem tas bija krahs, jo Tirdzniecības saikne ar lielo kaimiņu vēl bija cieša un tāpēc audziem uzņēmējiem tas bija pamatīgs sitiens. Un līdz ar to samazinājās algas un nodokļi. Bet ne valdošajiem !

  • Sen jau ir izskaidrots. To ieviesa, jo valstī katastrofāli trūka līdzekļi, tāpēc centās veicināt nodokļu nomaksu. Vai tas bija labākais veids, kā iekasēt lielākus nodokļus ir cits jautājums, tajā brīdī politiķiem likās, ka tā ir pareizi.

 9. Nedomājot par rītdienu Atbildēt

  Toties bērnu vecāki varēšot ātrāk aiziet pensijā un miljonāri joprojām saņems 19.000 eiro pensijas! Cik ilgi?!

 10. ir pienācis pēdējais brīdis uzlikt vecuma pensijai limitu. Nu, nevajag cilvēkam gados mēnesī saņemt tūkstošus, lai normāli nodzīvotu savus atlikušos pāris desmit gadus vai mazliet vairāk. Savukārt, uzturēt no kopējā pensiju fonda pensionāra bērnus, mazbērnus, radus un draugus ir ne tikai neētiski, bet gan arī noziedzīgi, ja vairumam pensionāru nākas samierināties ar pāris simtiņiem. Ar pensijām šikot var atļauties bagātas lielvalstis, bet ne Latvija ar savu bezdibenīgi bezgaumīgo ekonomiku …

 11. Tuvojošais Latvijas krahs un sabrukums nav nekāds pārsteigums,tā pat kā ES drīzais gals,valstu atgriešanās pie nacionālām valūtām, stingrām robežām starp valstīm,atgriešanās pie 1940.g. gaisotnes.
  Tagad ,ja Dievs būs lēmis, galvenais aizvilkt līdz 100 – gades svinībām,uzdancot un uzdziedāt ,,bēdu liku zem akmeņa,pāri gāju dziedādama…,,

  • sapņotājs,Vai mazā ,neko neražojošā Latvija,bez izejvielām, viena var pastāvēt? Dziedāt un dejot jā,bet ne ekonomiski izdzīvot………

 12. Blumbergs jau tagad ziņo par Latvijas tuvo krahu un sabrukumu.
  Treknajos gados Kalvītis 2006. gadā Pensiju fondu 2 miljardus Ls pārcēla uz kopējo katlu. Ne jau viņš viens pats to izdomāja, bet visa Tautas partijas spice un Admirāļu klubs. Tieši tāpat kā ar ceļu fondu izdarīja Repše. Nu nav ne ceļu ne Ceļu fonda. Viss izzagts. Bet par pensiju fondu cilvēki un arodbiedrības sāka protestēt. Bet Godmanis un Latvijas bankas soģis Rimševics pusi pensiju fonda 1 miljardu Ls, tagad būs 1,42 miljardi EUR, iegrūda Parex glābšanā Krievijas nerezidentiem. Ar tautas palīdzību tomēr tas 1 miljards Ls tika atlikts atpakaļ sociālajā fondā. Ja Latvijas taukie ar savām treknajām roķelēm nebūtu grābstījušies gar pensiju fondu un nebūtu to izzaguši, tad pensionāri šodien saņemtu 2x lielāku pensiju. Pašlaik pensiju izzog likumīgā ceļā visi tie bērziņi, kuri pensijā saņem mēnesī 5000 EUR. Tāpat turpinās pensijas fonda izcelšana. Visi tie augstākie tiesneši, kuri aiziet likumīga izdienas pensijā. Skolotājiem, kuri visu mūžu saēduši nervus ar Eiropas Bērnu tiesību izlaistajiem bērniem un jauniešiem pensijas nebūs, jo to likumīgi apēdīs korumpētā tiesu vara. Skolotāji pensijā varēs iet tikai 70 gados, kad pensijas sen vairs nebūs, bet korumpētie tiesneši pensijā var iet 50 gados. Kāda Latvija mums ir jāaizstāv pret Zaļajiem cilvēciņiem? Ši korumpēta un izzagtā?

 13. Blumbergs jau tagad ziņo par Latvijas tuvo krahu un sabrukumu.
  Treknais Kalvītis 2006. gadā Pensiju fondu 2 miljardus Ls pārcēla uz kopējo katlu. Ne jau viņš viens pats to izdomāja, bet visa Tautas partijas spice un Admirāļu klubs. Tieši tāpat kā ar ceļu fondu izdarīja Repše. Nu nav ne ceļu ne Ceļu fonda. Viss izzagts. Bet par pensiju fondu cilvēki un arodbiedrības sāka protestēt. Bet Godmanis un Latvijas bankas soģis Rimševics pusi pensiju fonda 1 miljardu Ls, tagad būs 1,42 miljardi EUR, iegrūda Parex glābšanā Krievijas nerezidentiem. Ar tautas palīdzību tomēr tas 1 miljards Ls tika atlikts atpakaļ sociālajā fondā. Ja Latvijas taukie ar savām treknajām roķelēm nebūtu grābstījušies gar pensiju fondu un nebūtu to izzaguši, tad pensionāri šodien saņemtu 2x lielāku pensiju. Pašlaik pensiju izzog likumīgā ceļā visi tie bērziņi, kuri pensijā saņem mēnesī 5000 EUR. Tāpat turpinās pensijas fonda izcelšana. Visi tie augstākie tiesneši, kuri aiziet likumīga izdienas pensijā. Skolotājiem, kuri visu mūžu saēduši nervus ar Eiropas Bērnu tiesību izlaistajiem bērniem un jauniešiem pensijas nebūs, jo to likumīgi apēdīs korumpētā tiesu vara. Skolotāji pensijā varēs iet tikai 70 gados, kad pensijas sen vairs nebūs, bet korumpētie tiesneši pensijā var iet 50 gados. Kāda Latvija mums ir jāaizstāv pret Zaļajiem cilvēciņiem? Ši korumpēta un izzagtā?

 14. Ta vien liekas, ka vajadzētu šitos nolikt gar zemi, ka stirnas. NETICU ŠAI VALSTIJ. MIRUSI JAU TĀ

 15. Kā tad ar IZAUGSMI…??????
  Dombrovskis un visa valdība tā slavēja ,cik labi valdība ir strādādājusi,ka tāda IZAUGSME ,KA TRAKS VAR PALIKT…..
  Tiešām trakam jāpaliek no dusmām,kā valstsvīri zog, un melo acīs skatīdamies.

 16. Lielākā nelaime nav mazās pensijas bet LIEKAIS svars. Pensijas jāsaglabā tikai valsts darbiniekiem un kultūras darbiniekiem, pārējiem pensijas nav vajadzīgas. Cilvēki kas visu mūžu strādājuši badu nemirs, ieekonomētos līdzekļus izmaksāt māksliniekiem, operdziedātājiem, baletdejotājiem kā dotācijas, savādāk līdz pensijai neizvilks.

 17. Neticu nevienam te rakstītam vārdam – un vēl muižniece un reirs …. Te pat zirgam jāsmejas!
  Un paši tik nežēlīgi zog!

 18. Vai valsts pie deviņu miljardu aizņēmuma var uzskatīt par pie bankrota sliekšņa esošu, ja sāk iesildīšanos uz neaizsargāto socioālo slāni ?

 19. Kravāšu koferi un laidīšu atpakāļ uz savu roğinu Krieviju maķ… maķ….maķ

 20. tāpēc nav ko tēret naudu visādām saluutaam ,100gadeem un vel visaadiem niekiem ,samazinaat algas ieredzniem ,ari deputjatiem ,darbs nav padarjits pa sjiem 26 gadiem …nav labklaajiibas pensilnaariem un invaliidiem ,re kaa KAIMINOS VISS STOKOS ,

 21. Slēptā reklāma 3.pensiju līmenim. Sak, pabiedēsim tautu un visi skries iemaksāt. DARBAVIETAS valstī vajadzīgas, tad arī būs, kas strādā, gan nodokļus maksā.

 22. Tad varbūt nevajag tērēt tik daudz naudas kaut kādiem simtgades pasākumiem,par kuriem liela cilvēku daļa nemaz nezin,brt,par godu simtgadei,savest kārtībā sociālo sistēmu?

 23. klapēt jau agrāk vajadzēja!

 24. Dombrovskis nospēra pensija fondā 61 000 000 latu tas simtgadei tērēs miljonus bet par ko ? sukkas lika pusvalstij deportēties dēļ labākas dzīves no Latvijas , paši sev ceļ algas bet tautu tur kā dzimtcilvēkus uz pašu noteikto minimālo algu – GĀGAS tiesa jūs gnīdas gaida un tā noteikti būs

 25. Iemaksātā pensija Atbildēt

  Valstij un/vai Godmanim nekavējoties ir jāatdod atpakaļ sociālajā fondā “Parex” bankas glābšanā no šī budžeta “aizņemtie” miljardi – un viss.

 26. Aaa, tad nodokļu maksāšana pēkšņi izvilks izzagtu valsti, kur ir milzīgs valsts sektorā strādājošo skaits (tb, tie, kas tiek uzturēti no mūsu nodokļiem), kas īsti neko jēdzīgu cilvēku labā nedara, tērē miljonus nekvalitatīviem tiltiem un bibliotēkām, turpina otkatu sistēmu, rīko negodīgus iepirkumus, par valsts (tb nodokļu maksātāju) naudu braukā pa n-tajiem komandējumiem (LM ministrs negribētu pastāstīt par šo tēmu kaut ko?), un vēl viņiem nepietiek – maksājiet, maksājiet, mūsu bērni amerikā grib ēst! VIDs grib jaunas durvis un jumtu! Viņi visi GRIB! Arī kundziņš Ventspilī.
  Mīlīši, cilvēkiem nauda neaug kokos! Tas viens. Otrs – kāda jēga no tās nodokļu maksāšanas? Ko mēs saņemam pretim? Lielisku medicīnas un izglītības sistēmu, gludus ceļus, sakarīgus politiskus lēmumus, rūpes par iedzīvotājiem? Jeb Āboltiņas ūjināšanu un Nacionālās apvienības bezdarbību un tukšus saukļus? Jeb Rīgas satiksmes un Ušakova reketu ar sab.transporta biļešu cenām un absolūtu klaunādi ielu remontos? Nevienu brīdi no valsts puses, aģentūrām, dienestiem nav jūtamas rūpes par tiem, kas Latvijā dzīvo. Vispār. Viņi uz mums skatās kā uz vergiem, kas visu mūžu kalpos un atdos sistēmai.
  Bail iedomāties, ja tāda valdība un sistēma būtu, teiksim, ASV – viņi taču to valsti nolaistu pa grunti piecās minūtēs (un visdrīzāk tauta tādus nolinčotu arī tikpat ātri)! Te nevar tikt galā ar mazu teritoriju. Kā cilvēki Latvijā dzīvo – parastie, mirstīgie, ne tie, kas tiek pie siles – no rokas mutē. A te kaut kādi eksperti par nodokļu maksāšanu purpina. Kauns būtu.
  Un nekādas pensijas mums nebūs, nav ko acis mālēt. Tik, cik katrs mēs būsim zeķē sakrājis, tik arī būs. Un es daudz labprātāk uzturu savus vecākus ar pašas nopelnītajiem līdzekļiem, nevis laižu savu naudu caur Valsts kasi, kas visu aprij kā melnais caurums. Ko nopelnu ar savu izglītību un zināšanām, to tērēju, un ne mirkli nejūtos nevienam parādā kaut kādus s*** nodokļus.

 27. Man pensija tikai 98 eiro kauns būtu kaut ko spriest ministriem miljoni visus cukuti iedzīt,būtu no barotas cukas,varbūt tadLatvija dzivot

 28. a kur tad dabon naudu tik lielām algām deputātiem,ja nauda trūkst

 29. Toties banku peļņa aug griezdamās.

 30. Ak, kā var nesaprast tik elementāras lietas. Par šo visu Saeimai un valdībai vajadzēja domāt un plānot uz priekšu no valsts nodoibināšanas brīža. Pašlaik visi pelnošie cilvēki jaunos gados no valsts ir aizbaidīti prom. Ir palikuši valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, KAM pelna pārējie, kā arī pensionāri vai veselības stāvokļa dēļ lielā daudzumā invaliditātes pensijas pirmspensijas vecumā saņemošie cilvēki. Taču tas, vēlreiz uzsveru, ir 25 gadu valsts darbības gaitā sasniegtais rezultāts, un to pat piecu gadu laikā strauji mainīt uz ko labvēlīgāku nav iespējams. Ta neizskatās jau arī ,ka vadošajās aprindās tas kādu satrauktu….

  • Tāpēc ka Valsts ierēdniecība zog…nežēlīgi…
   Vai VID izzagtais 1.5 milj.ir atgriezts-nav…un tie ir tikai ziediņi…
   Tāpēc Tauta bēg no šīs Valsts…jo redz priekšā tikai trūkumu un nabadzību…

 31. šitiem klerkiem ausis kust Atbildēt

  Uzkrājums vien diviem mēnešiem no vairāk kā miljarda ???
  Vai tad Latvijā VISIEM ir 19 500 € pensijas ???

 32. un skatīšanās uz dzīvi ar banku acīm !
  Īstenība ir 100 reizes drūmāka !!!

  • Priekšpilsētas tumsoņa Atbildēt

   Ta viņi ir aizmelojušies tiktāl, ka paši jau sāk tiem ticēt. Viss viņiem čikiniekā, tikai valsts ir nolaista galīgā pakaļā, un šķiet, neatgriešanās punkts jau ir aiz muguras, atliek tikai gaidīt, kad kliķe izķiņķelēs beidzamos resursus un sāks bēgt kā žurkas no grimstoša kuģa.

Draugiem Facebook Twitter Google+