×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Ilgtspējīgs vai mūžīgi mūžam?
 (4)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Līdzskaņu skaits nav izšķirošs kāda vārda lietojumā, skaidro Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Dite Liepa un lingviste Ingrīda Sjomkāne. Pieci līdzskaņi ir arī vārdiem “pirksts”, 
”zvirgzds” u. c.

Vārdi “ilgspējīgs” un “ilgtspējīgs” skaidroti elektroniski pieejamās vārdnīcās. Ilgspējīgs – tāds, kas spēj pastāvēt, norisināties samērā ilgu laika posmu. Ilgtspējīgs – tāds, kas spēj sev radīt apstākļus ilgstošai, līdzsvarotai pašattīstībai. Ilgtspējīga attīstība – tāda attīstība, kas apmierina šīsdienas vajadzības, nemazinot nākamo paaudžu iespējas apmierināt viņu vajadzības.

Minētie jaundarinājumi nav tipiski, tie ir jauni, taču šāds vārddarināšanas modelis pēdējos gadu desmitos latviešu valodā tiek izmantots (līdzīgi ir darināti “konkurētspējīgs”, “dzīvotspējīgs”), īpaši terminradē, norāda lingvistes.

Vārds “mūžīgs” jau ir ar poētisku noskaņu un diez vai būs stilistiski atbilstošs lietišķam stilam, kas ir raksturīgs oficiāliem dokumentiem (šajā gadījumā preambulai).

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Ilgtspējīgs ir njemts no datorterminoloģijas un tā nozīme ir saglagāt esošajai programmatūras versijai pieeju arī piemēram no jaunākas programmatūras versijas. angliski sustainability

Draugiem Facebook Twitter Google+